Hospodársky denník
USD49,267 Sk
EUR42,244 Sk
CHF27,805 Sk
CZK1,251 Sk
  Piatok  29.Júna 2001

Cena ropy na ročnom minime

Stredajšie obchodovanie na trhu ropy na New York Mercantile Exchange (NYMEX) sa nieslo v znamení rapídnych strát jednotlivých kontraktov tejto strategickej komodity, ktoré reagovali na obavy týkajúce sa kontinuálneho spomaľovania US hospodárstva, a s tým súvisiaceho klesajúceho spotrebiteľského dopytu po ropných derivátoch. Augustové kontrakty ropy sa v stredu prepadli o 1,78 USD a finišovali obchodovanie na úrovni 25,20 USD za barel, čo je najnižšia hladina benchmarkového kontraktu od apríla minulého roka. Straty ropy na svetových trhoch budú mať dominantný vplyv na rozhodnutie členských krajín kartelu OPEC, ktoré majú na budúci týždeň prehodnotiť svoju produkčnú politiku. Mimoriadne zasadnutie OPEC-u bolo podmienené zastavením irackého exportu ropy, ktorý sa podieľa na celkovom svetovom vývoze 5 %. Mohutné výpredaje zasiahli aj sektor ropných derivátov, kde sa cena augustového benzínu stabilizovala na konečných 71,10 USc za galón so stratou 6,50 USc. Podľa informácií americkej Energy Information Administration sa celkový dopyt po derivátoch pohybuje 4 % pod minuloročnými hodnotami, čo len potvrdzuje dostatočnú ponuku benzínu aj v priebehu letných mesiacov.

Prepad zlata

Rozkolísaný cenový vývoj bol charakteristický pre stredajšiu seansu na trhu drahých kovov na newyorskom COMEX-e, kde predpoludňajšie zisky zlata boli vymazané pod vplyvom redukcie úrokových sadzieb v USA. Federálny rezervný systém znížil kľúčové úrokové sadzby o 25 bázických bodov, keď základný úrok pre jednodňové úvery sa dostal na hladinu 3,75 %. Augustové dodávky zlata tak korigovali utorkové zisky a ich cena sa v stredu stabilizovala na úrovni 272,80 USD za troyskú uncu, keď sa oslabila o 4,20 USD. Spotová cena tohto kovu sa ku koncu obchodného dňa pohybovala na hodnote 271,90/272,40 USD/oz. Aj napriek skutočnosti, že pokles sadzieb vyvolal predaje na trhu, väčšina analytikov sa zhoduje v názore, že táto redukcia bola už v cene zakomponovaná. V tejto súvislosti môžeme hovoriť skôr o realizácii ziskov ako o jednoznačnom vplyve rozhodnutia FED-u. Júlové striebro si v stredu odpočítalo 4,3 USc zo svojej otváracej hodnoty a finišovalo na 4,305 USD/oz. Zmiešaný vývoj ovládol platinou vedenú skupinu kovov, keď sa septembrové paládium ustálilo na 608 USD/oz pri strate 4 USD. Júlová platina si naopak polepšila o 3,40 USD na konečných 566,10 USD/oz. V najbližších dňoch bude mať na vývoj cien drahých kovov významný vplyv aj zrušenie štátneho monopolu Ruska na ich export, čím sa zvýši ich ponuka na svetových trhoch.

Meď so ziskom

Informácie o zemetrasení v Peru, ktoré je jedným z hlavných exportérov medi, podporili v stredu na newyorskom COMEX-e zisky jednotlivých kontraktov tohto základného kovu. Mierny dosah na posilňovanie cien malo aj rozhodnutie americkej centrálnej banky o redukcii úrokových sadzieb. Podľa vyjadrenia analytikov výraznejšie zisky medi môžeme očakávať v súvislosti s vývojom akciových trhov na Wall Street, pričom pokles sadzieb nemá na tento trh tak dominantný vplyv. Aktívny kontrakt medi s dodávkou v júli si pripočítal 0,35 USc k dobru a finišoval stredajšie obchodovanie na hodnote 72,15 USc za libru. Pre nastolenie dlhodobejšieho trendu posilňovania je tiež potrebné oživenie spracovateľského dopytu, ktorý by mohol výraznejšie znížiť súčasné prebytočné zásoby medi.

(M. Tirpák/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.