Hospodársky denník
USD49,267 Sk
EUR42,244 Sk
CHF27,805 Sk
CZK1,251 Sk
  Piatok  29.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Začíname pracovať na seba

Deň daňovej slobody v roku 2001 pripadol v SR na 28. jún

Počet pracovných dní potrebných na zaplatenie ostatných verejných potrieb sa na Slovensku rok čo rok pozvoľna mení. Spôsobuje to presúvanie dňa slobody, teda dňa, keď prestávajú občania pracovať na dane. Jednorazový posun dní daňovej slobody tiež spôsobila zmena metodiky. Deň daňovej slobody sa totiž ráta z podielu verejných výdavkov na HDP. Podľa nového prepočtu pripadol tento deň v roku 1999 na 4. júna, vlani sa presunul na 9. júna a v tomto roku by to podľa schválených prepočtov mal byť 28. jún. Verejná správa v uplynulom roku prerozdelila vyše 44 halierov z každej vytvorenej koruny. Súkromný sektor tak vytváral zdroje pre štátny rozpočet, štátne fondy, Sociálnu a zdravotné poisťovne, Národný úrad práce, obce a mestá a Fond národného majetku SR prvých 110 pracovných dní. Deň daňovej slobody vlastne znamená, že odteraz občania pracujú na seba. „Daňový systém na Slovensku je nepochybne demotivačný. Negatívne pôsobí na podnikateľov a občanov Slovenska,“ povedal pre Hospodársky denník tajomník Združenia daňových poplatníkov (ZDP) Martin Chren. Poznamenal, že daňový systém v našej krajine je netransparentný a veľmi zložitý. Dokonca ani daňové úrady niekedy nevedia, aký postoj majú zaujať k zákonodarstvu, čo je, ako povedal, „smiešne“. Podľa M. Chrena je daňový systém antisociálny.

„Je zaujímavé, že podiel nepriamych daní na celkových daňových príjmoch na Slovensku je vyšší ako v krajinách OECD,“ poznamenal. Nepriame dane majú najmä tú nevýhodu, že postihujú osoby bez príjmu, to znamená dôchodcov a nezamestnaných. „Jednou z našich snáh je zrovnoprávniť fyzické osoby podnikateľov a právnické osoby tak, aby dostali

jednu sadzbu

podľa možnosti na úrovni 20 %,“ zdôraznil M. Chren. Neodpustil si však poznámku, že viacerí politici razantne deklarovali, že štát nie je „dojná krava“. V závere ich volebného obdobia je toto tvrdenie viac než diskutabilné. „Verejné výdavky musí niekto zaplatiť,“ uznáva tajomník ZDP. Z toho sa dá celkom ľahko vydedukovať, že „dojnou kravou“ nie je len štát, ale aj občan. Žiaľ, v súčasnosti ako „dojná krava“ funguje aj náš štát práve preto, že celková medzera medzi daňovými zdrojmi a výdavkami sa rozšírila na 10 % HDP, čo je vlastne cenou všetkého, čo sa za jeden rok na Slovensku vyprodukuje. „A týchto 10 % je hodnota, o ktorú štát míňa viac ako si môže dovoliť,“ zdôraznil M. Chren.

Podľa analytikov je na Slovensku najviac potrebná reforma verejných výdavkov, to znamená, že treba prehodnotiť, na čo vlastne

máme peniaze

a netreba zabúdať na podnikateľov, pre ktorých sú oveľa väčším problémom odvody, a to v oblasti sociálneho zabezpečenia. Samozrejme, podnikatelia nepotrebujú len zníženie podnikateľskej sadzby dane, ale aj istotu, že v podnikateľskom prostredí bude fungovať stabilita. To znamená, že keď priznajú svoje príjmy, sadzba dane sa im o rok nezdvojnásobí a nebudú paušálne zdaňovaní podľa vyšších príjmov. Z dlhodobého hľadiska zníženie daní podnikateľom dáva možnosť zamestnať viacej ľudí, pretože sa im znížia náklady, a tým poklesnú ceny pre bežných spotrebiteľov, ktorí si môžu kúpiť viac produktov. Daňové zaťaženie na Slovensku je stále nižšie ako v krajinách EÚ, samozrejme, je potrebné priznať veľké rozdiely medzi krajinami, ako Švédsko a Fínsko. Na druhej strane majú krajiny, ako Portugalsko, Španielsko a Grécko nižšie daňové zaťaženie. Aj v EÚ prevláda tzv. harmonizácia daňovej sústavy, do ktorej sa bude musieť zapojiť aj Slovensko. Je prirodzené, že

inak sa zdaňuje

krajina, ktorá má HDP 2000 USD na obyvateľa a inak krajina, ktorá má 10-tisíc USD na obyvateľa. Ak na Slovensku dôjde v najbližšej budúcnosti k zvýšeniu daňového zaťaženia, nastane deformácia ekonomiky a zníži sa životná úroveň občanov.

Robert Róm

Počasie

Dnes bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach dážď, prehánky a búrky. Najvýdatnejšie zrážky na severozápade územia. Najvyššia denná teplota 20 až 25, na východe a juhu stredného Slovenska miestami okolo 27 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s, predpoludním na východnom a strednom Slovensku slabý južný vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m 15, na západe okolo 12 stupňov.

V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. V nedeľu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 15 až 10 stupňov, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 19 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 4.57 a zapadne o 20.54 hod.

Amsterdam

dážď21

Atény

polojasno30

Belehrad

oblačno27

Berlín

polooblačno23

Bratislava

oblačno23

Brusel

prehánka20

Budapešť

dážď23

Bukurešť

polooblačno24

Frankfurt

oblačno23

Helsinki

slnečno21

Istanbul

jasno29

Kodaň

polooblačno23

Kyjev

polooblačno20

Lisabon

polojasno26

Londýn

oblačno23

Madrid

slnečno29

Moskva

polooblačno20

Oslo

oblačno20

Paríž

polooblačno24

Praha

jasno25

Rím

jasno31

Sofia

oblačno22

Štokholm

oblačno22

Varšava

dážď24

Viedeň

dážď21

Záhreb

dážď23

Ženeva

jasno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.