Hospodársky denník
USD49,267 Sk
EUR42,244 Sk
CHF27,805 Sk
CZK1,251 Sk
  Piatok  29.Júna 2001

Bez pompéznosti a chválenkárstva

Peter Kasalovský

Cransmontanské fórum prežíva už svoje dvanáste dejstvo. Má na ňom zastúpenie šesťdesiatdva štátov vrátane Slovenska, OSN, MMF, Svetovej banky, Európskej komisie, Európskeho parlamentu, Rady Európy, CEDEAO a organizácie frankofónnych štátov. Celkovo dvesto V. I. P. a medzi nimi aj bývalý predseda Európskej komisie J. Santer, švédsky expremiér C. Bildt, monacký princ Albert, konžský prezident J. Kabila a I. Rugova z kosovskej Demokratickej ligy.

Termín tohto fóra už piaty rok koliduje s nemenej prospešným multidialógom. V rakúskom Salzburgu Svetové ekonomické fórum (WEF) organizuje ekonomický summit strednej a východnej Európy. Ukazuje sa, že táto kolízia termínov nepoškodzuje ani jedno z týchto prestížnych fór, pokiaľ nemá za následok českú a poľskú absenciu v Crans Montane.

Je fakt, že boli také ročníky cransmontanského fóra, ktorým chýbali myšlienkové prieniky k problémom aj preto, že niektorí účastníci ho vnímali ako priestor na sebachválu, ba až prezentáciu svojej výnimočnosti. Tieto tendencie sú minulosťou, a toto podujatie možno charakterizovať ako názorovo pestré - invenčné, ako menej škrobené v porovnaní s inými, na ktorých je obdobná koncentrácia politických, spoločenských a hospodárskych veličín.

Aj prvý deň naznačil, že „dvere dokorán“ sú otvorené bez akýchkoľvek predsudkov ku všetkým problémom. Je to efektívne, pretože svet má stále viac ako dosť prežívajúcich problémov. Hlavnými témami štyroch rokovacích dní sú agrokomplex a aids, pričom budú rezonovať aj iné veľké témy, ako je globalizácia a procesy integračné, demokracia v juhovýchodnej Európe, životné prostredie a kriminalita.

Agrokomplex ako cransmontanská téma potvrdzuje aj to, že celý rad problémov má rovnaký základ bez ohľadu na kontinentálnu, respektíve regionálnu príslušnosť štátov. Diskutuje o ňom dvadsaťdeväť rezortných ministrov z afrických, ázijských a zo stredoamerických štátov, a len zo štyroch európskych (Čierna Hora, Juhoslávia, Rumunsko a Ukrajina). Je to hľadanie ciest k zvýšeniu výkonnosti a dosiahnutiu potravinovej bezpečnosti v čase novej technickej revolúcie a objavmi zo sféry genetiky.

Bude to tak, o čom sa presvedčujeme roky na svetových fórach. Svet je čoraz menší a problémy sú spoločné.

Peter Kasalovský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.