Hospodársky denník
USD50,707 Sk
EUR42,901 Sk
CHF28,22 Sk
CZK1,261 Sk
  Pondelok  4.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Penicilín oslavuje tento rok svoje okrúhle jubileum

Dôverne známy liek penicilín sa tento rok dožil úctyhodného veku 60 rokov. Vzostup penicilínu ku sláve sa začal v oxfordskej nemocnici, kam začiatkom februára roku 1941 priviezli policajta s pokročilou infekciou. Jeho zdravotný stav sa prudko zhoršoval, a preto sa lekári rozhodli podať mu úplne nový, dovtedy ešte neodskúšaný liek. Stav pacienta sa vzápätí začal priam zázračne zlepšovať, no liek sa skoro minul a nešťastník do troch týždňov zomrel.

Tým zázračným liekom bol penicilín, prvý predstaviteľ novej generácie vysoko efektívnych antibiotík. Ľudstvo zaň vďačí britskému bakteriológovi Alexandrovi Flemingovi, ktorý penicilín objavil desať rokov pred jeho podaním oxfordskému policajtovi. V roku 1945 zaň dostal Nobelovu cenu.

Fleming však niekoľkokrát zdôraznil, že penicilín nie je všeliek. „Keď sa penicilín dostane k verejnosti, bude sa nepochybne používať na liečenie všetkých druhov infekcií, aj takých, na ktoré nebude vôbec účinkovať. No ani vtedy nenarobí veľkú škodu, samozrejme, okrem pacientovho sklamania. Penicilín nie je zázračným liekom na všetko. Veľmi dobre zaberá len proti niektorým druhom mikróbov,“ takto sa o novom lieku vyjadril na sklonku druhej svetovej vojny.

Podobne ako mnohé iné veľké vynálezy, aj penicilín bol objavený len náhodou. Fleming pestoval na miske jeden druh baktérií. Keď odišiel na dovolenku, zabudol ich prikryť a po návrate zistil, že mu baktérie vyhubila pleseň - Penicillium notatum, odkiaľ pochádza meno penicilín.

Príchod penicilínu priniesol výrazný úbytok smrteľných prípadov pri niektorých druhoch infekcií. Na porovnanie, v prvej svetovej vojne zomrelo najmenej 15 percent celkového počtu obetí na niektorú z infekčných chorôb. V druhej svetovej vojne už vojaci vďaka penicilínu na infekcie takmer vôbec nezomierali.

Od čias Flemingovho objavu prišli vedci s novými druhmi antibiotík, vďaka ktorým dokáže človek bojovať proti čoraz väčšiemu počtu infekčných ochorení. Aj keď v dôsledku nadmerného používania antibiotík sa niektoré baktérie stali natoľko rezistentné, že na ne nezaberá už ani penicilín.

Penicilín však bol prvým dôkazom toho, že baktérie možno poraziť a aj napriek šesťdesiatke sa do dôchodku zatiaľ nechystá.

(mb)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.