Hospodársky denník
USD50,707 Sk
EUR42,901 Sk
CHF28,22 Sk
CZK1,261 Sk
  Pondelok  4.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nové úpravy nevyhnutnosťou

Finančný sektor opatrne prijal návrhy na posilnenie noriem pre bankový kapitál a žiada ďalšie úpravy.

Ako sa blíži posledný termín pre vyjadrenie Bazilejskej komisie pre bankový dozor k návrhu dohody, ratingové agentúry Moody's Investors Service a Standard & Poor's upozorňujú, že niektoré z návrhov môžu poškodiť kvalitu a objektivitu ich práce.

Asociácia britských bánk (BBA) žiada zmeniť spôsob, ktorým nová dohoda rieši rizikovosť spotrebných úverov v porovnaní s podnikovými úvermi. International Swaps and Derivatives Association zasa spochybňuje vyššie kapitálové náklady na úverové deriváty a najmä nesplatené swapy, ktoré sú podľa zodpovedných úradov právne neisté.

Navrhovaná dohoda, známa ako Bazilej 2, upraví pôvodné dohody z roku 1998 a jej cieľom je poskytnúť bankám väčšiu pružnosť pri určovaní výšky kapitálu, ktorý musia uvoľniť ako rezervu proti riziku strát. Súčasná dohoda bola pôvodne určená pre banky s medzinárodnou činnosťou, dobrovoľne ju však prijalo viac než 100 krajín a odborníci ju považujú za nedostatočnú pre súčasný komplexný finančný svet.

Finančný sektor sa mal do štvrtka 31. mája vyjadriť k najnovšiemu návrhu novej Bazilejskej dohody a Bazilejská komisia ju plánuje dokončiť ešte v tomto roku, aby mohla vstúpiť do platnosti v roku 2004.

Nemenovaný delegát bráni návrh vyšších poplatkov pre investorov, ktorí používajú úverové deriváty namiesto tradičných nástrojov na riadenie rizikovej angažovanosti, napríklad bankové záruky. Podľa jeho názoru totiž oblasť úverových derivátov nezažila závažnejšie problémy a úrady majú obavy, či tento nový trh je dostatočne silný, aby odolal väčšej turbulencii.

Moody´s a S&P vo svojom vyjadrení uvádzajú, že nové návrhy zvýšia efektívnosť a stabilitu kapitálových trhov rozšírením typov rizík, ktoré je potrebné sledovať, ako aj prehodnotením váženia rizika a uplatnením účinnejšieho riadenia rizík. Na základe návrhu bude povinná kapitálová primeranosť bánk závisieť od ich angažovanosti v troch typoch rizík - úverové riziko, trhové riziko a prevádzkové riziko.

Skúsenejšie banky budú môcť na určenie rizikového stupňa použiť vlastné úverové ratingy alebo nezávislé organizácie, či už renomované agentúry Moody´s, S&P a Fitch IBCA alebo nové subjekty.

Moody´s a S&P však stále majú výhrady proti novým ratingovým organizáciám. Moody´s dúfa, že Bazilejská dohoda vo svojej konečnej forme stanoví jasné kritériá na posudzovanie kvality a spoľahlivosti ostatných ratingových agentúr. S&P zasa očakáva, že dohoda určí jednoznačné normy, podľa ktorých sa bude posudzovať presnosť ratingov od nových organizácií.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.