Hospodársky denník
USD50,707 Sk
EUR42,901 Sk
CHF28,22 Sk
CZK1,261 Sk
  Pondelok  4.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Svetový priemysel v recesii

Citeľné ochladenie mohutného hospodárskeho rozmachu, ktorý v predchádzajúcich rokoch sprevádzal ekonomiku Spojených štátov amerických, má svoje nedozerné dôsledky. Ekonómi už dlhší čas špekulujú nad tým, či ide len o spomalenie rastu, alebo je situácia kritickejšia a hospodárstvo USA pomaly, ale iste upadá do recesie. Naposledy zverejnené makroekonomické čísla pritom nedávajú jednoznačne za pravdu ani jednému z týchto dohadov. Zatiaľ čo analytikov potešili čísla o májovom poklese miery nezamestnanosti v USA, načrtnutý optimistický obrázok zlepšujúceho sa stavu ekonomiky dostal riadne trhliny v podobe indexu Národného združenia nákupných manažérov (NAPM). Index, ktorý kopíruje vývoj v spracovateľskom odvetví najsilnejšej ekonomiky sveta, sa totiž v piatom mesiaci tohto roka preboril nižšie, a to až na 42,1 bodu. Priemyselná aktivita pritom vykazuje rast vtedy, keď je index nad hranicou 50 bodov, v opačnom prípade to znamená pokles. Index NAPM je síce momentálne nad 10-ročným minimom 41,2 bodu, ktoré dosiahol v januári, o svojom raste však bude ešte zrejme určitý čas len snívať. Za májovým úpadkom spracovateľského sektora do recesie sa skrýva najmä fakt, že chýbajú zákazky na priemyselné výroby, navyše podniky znížili svoju produkciu, aby sa tak zbavili nahromadených zásob.

Situácia nevyzerá ružovo ani v Európe. Svetová ekonomika sa stále globalizuje, a tak sa spomalenie rastu v USA prenieslo aj do hospodárstva ostatných krajín. Spracovateľský priemysel v eurozóne už niekoľko mesiacov „trpí“ chorobou nazvanou pokles výkonnosti. Došlo to až tak ďaleko, že sa index nákupných manažérov, kľúčový indikátor, ktorý meria aktivitu v tomto sektore, preboril cez hranicu 50 bodov. Varujúci je najmä fakt, že sa na dvaapolročnom minime 46,9 bodu ocitol index nových objednávok, čo vyvoláva obavy nad ďalším, ešte hlbším budúcim prepadom priemyslu do recesie. Rapídny pokles výkonnosti postihol predovšetkým ekonomiku Nemecka, ktoré je z hospodárskeho hľadiska najsilnejším členom Európskej menovej a hospodárskej únie (EMÚ). Index nákupných manažérov v tejto krajine klesol v máji na 48,8 bodu z aprílových 49,3 bodu. Ešte rapídnejší zostup zaznamenal tento index v Rakúsku, keď sa nečakane preboril z 50,1 bodu na májových 47,4 bodu.

Analytici sú v hodnotení vzniknutej situácie zajedno: Európska centrálna banka musí prehodnotiť svoju monetárnu politiku, čo de facto znamená, že musí znížiť kľúčové úrokové sadzby, aby tak zabránila tomu najhoršiemu a rozprúdila do očí bijúci pokles hospodárstva.

Ivana Sedliaková

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.