Hospodársky denník
USD50,707 Sk
EUR42,901 Sk
CHF28,22 Sk
CZK1,261 Sk
  Pondelok  4.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Katastrofa pod Everestom

Nejemný koniec „jemného kráľa“ a jeho rodiny

„Nešťastie nechodí po horách,“ hovorí slovenské príslovie. V Nepále, kráľovstve preslávenom horami hôr - Himalájami so slávnym Everestom, toto príslovie určite nepoznajú, zato nešťastie sa na nich v piatok večer celkom nečakane nakopilo. Z poloautomatickej pištole dvadsaťdeväťročného korunného princa Dipendra Bir Bikramje. Hoci Nepálčania odvodzujú ich uctievaný kráľovský rod od hinduistického boha Višnu, a podľa nich kráľ je reinkarnáciou tohto boha, podľa všetkého aj princ je len človek zmietaný vášňami. Vlastne bol, lebo najnovšie správy z Nepálu tvrdia, že princ Dipendra nie je v klasickom stave kómy, ale žije len vďaka napojeniu na lekárske prístroje.

Podľa dostupných, avšak kráľovským dvorom nepotvrdených správ, príčinou tragédie bol údajne spor týkajúci sa princovej budúcej manželky. Princova matka, kráľovná, opakovane namietala proti jeho výberu nevesty. Princ si chcel vziať dcéru bývalého ministra z rodiny Rana, ktorá niekedy vládla Nepálu. Namiesto svadby sa v Káthmandú bude konať masový pohreb. Princove guľky medzi múrmi paláca Narajánhítí totiž do cyklu reinkarnácií vrátili 55-ročného kráľa Bírendra, jeho manželku a kráľovnú 51-ročnú Aišwarju a 22-ročného princa Nirádžána. Obeťami streľby sa stala aj 24-ročná sestra korunného princa princezná Šrútí, ďalej princezné Šarádá Šáh a Šantí Síngh, sestry mŕtveho kráľa. Guľky skosili aj manžela princeznej Šarádá - Kumara Chadgá Bíkráma Šáha a sesternicu mŕtveho kráľa princeznú Džajántí Šáh. Ďalší traja členovia nepálskej kráľovskej rodiny utrpeli zranenia a sám aktér streľby leží v kritickom stave vo vojenskej nemocnici. Od roku 1918, keď dal Lenin vyvraždiť cársku dynastiu Romanovovcov, je to najväčšia vražda členov kráľovskej rodiny. Podľa vyjadrenia nepálskej vlády viacnásobná vražda, ktorá doslova šokovala svet, je národnou tragédiou pre túto malú ale husto obývanú horskú krajinu (22 miliónov obyvateľov).

Kráľ je v Nepále síce iba formálnou hlavou krajiny, zúčastňuje sa na oficiálnych slávnostiach a raz do roka predstupuje pred parlament, avšak v povedomí miestneho obyvateľstva je stále autoritou. Zavraždeného kráľa médiá a ľudia prezývali „jemný krᵓ, avšak aj napriek tejto prezývke bol považovaný za stabilizačný prvok v krajine poznačenou hlbokou politickou neistotou, korupciou a útokmi ľavicových maoistických povstalcov. Práve kráľovi Bírendrovi sa pripisovali veľké šance pomôcť snahám Nepálu dosiahnuť demokraciu. Preto slová o národnej tragédii nie sú nadnesené. Budúcemu kráľovi potrvá, kým dosiahne túto pozíciu. Zrejme ním bude princ Gjanendra, ktorý zatiaľ vystupuje v úlohe regenta, lebo Štátna rada, ktorá dohliada nad kráľovskými záležitosťami, v sobotu prekvapujúco za kráľa zvolila jeho staršieho brata princa Dipéndra Bír Bikrama, autora masakru.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.