Hospodársky denník
USD50,343 Sk
EUR42,87 Sk
CHF28,18 Sk
CZK1,261 Sk
  Utorok  5.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Guľová hviezdokopa

Guľové hviezdokopy sú obľúbenými objektmi pozorovania pre astronómov. Najsledovanejšou hviezdokopou tohto druhu je 47 Tucanae v našej Mliečnej ceste. Najnovšie výsledky pozorovaní však vedcov prekvapili. Na záberoch röntgenového observatória Chandra, Hubblovho vesmírneho teleskopu a ďalších zariadení na Zemi uvideli to, čo vybočovalo z rámca existujúcich teórií - príliš málo čiernych dier a priveľa chladných hviezd.

Aj keď je guľová hviezdokopa 47 Tucanae vzdialená asi 15 300 svetelných rokov, ešte ju môžeme považovať za nášho suseda. Pomocou uvedených prístrojov hľadali astronómi v tejto asi 12 miliárd rokov starej hviezdokope tzv. binárne systémy, v ktorých sa pohybujú dva objekty po veľmi blízkych obežných dráhach.

Väčšina binárnych systémov v tejto hviezdokope sa skladá z hviezdy podobnej Slnku a jej menšieho sprievodcu. Tieto menšie objekty sú buď bieli trpaslíci, alebo neutrónové hviezdy. V obidvoch prípadoch ide o zvyšky hviezd, v ktorých jadre už neprebieha jadrová syntéza. Bieli trpaslíci sú pozostatky hviezd s objemom trochu väčším ako Zem a s hmotnosťou nepresahujúcou 1,4 hmotnosti Slnka. Neutrónové hviezdy sú extrémne masívne hviezdy z degenerovaného neutrónového plynu, ktorých existenciu potvrdil až objav pulzarov v roku 1967.

Astronómov prekvapila skutočnosť, že 47 Tucanae obsahuje oveľa viac neutrónových hviezd než očakávali. Nehovoriac o množstve milisekundových pulzarov, ktoré sa otočia okolo svojej osi takmer tisíckrát za sekundu. Veľký počet takýchto exotických objektov sa nedá vysvetliť bežnými teóriami. „Z nových údajov vyplýva, že tieto pulzary vznikli zatiaľ neznámym spôsobom,“ konštatuje v časopise Science Peter Edmonds z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA).

Ďalším zaujímavým zistením je, že guľová hviezdokopa 47 Tucanae nemá centrálnu čiernu dieru. Tieto kozmické vysávače sa nachádzajú v centrách mnohých galaxií. Astronómi predpokladajú, že čierne diery, ktoré vznikli v 47 Tucanae, boli gravitačným pôsobením binárnych systémov vytlačené smerom von, takže nemohli vytvoriť jedinú masívnu čiernu dieru. „Binárne systémy, a nie čierne diery, sú motormi vývoja guľových hviezdokôp,“ povedal Craig Heinke z CfA.

(TASR)

Počasie

Dnes bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť. Na severe a východe miestami ešte slabé prehánky, od stredných polôh snehové. Najvyššia denná teplota 14 až 18, v severných okresoch miestami len okolo 11, na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 9 m/s. V stredu bude polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky najmä v horských oblastiach. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 11 až 7, v údoliach okolo 5, denná teplota väčšinou 17 až 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.57 a zapadne o 20.47 hod.

Amsterdampolooblačno16
Aténypolooblačno27
Belehradpolooblačno21
Berlínpolooblačno15
Bratislavapolooblačno16
Bruselpolooblačno16
Budapešťpolooblačno19
Bukurešťprehánky25
Frankfurtpolooblačno16
Helsinkioblačno15
Istanbulprehánky28
Kodaňpolooblačno16
Lisabonprehánky22
Londýnpolooblačno18
Madridbúrky 25
Milánopolooblačno24
Moskvaoblačno17
Oslooblačno15
Parížpolooblačno19
Prahapolooblačno15
Rímpolooblačno24
Sofiaoblačno22
Štokholmoblačno15
Varšavaprehánky15
Viedeňpolooblačno16
Záhrebpolooblačno22
Ženevapolooblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.