Hospodársky denník
USD50,343 Sk
EUR42,87 Sk
CHF28,18 Sk
CZK1,261 Sk
  Utorok  5.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Morské dno čínskeho múru

Americkí vedci objavili v tesnej blízkosti čínskeho múru doteraz najstarší úsek morského dna. Ich nález je nielen zdrojom nových poznatkov o tektonike zemských platní, ale aj zdrojom teórií o vzniku života.

Doteraz málokto spochybňoval názor, že proces pohybu zemských platní sa začal približne pred 1,9 miliardami rokov. Timothy Kusky, profesor geológie na St. Louis University, však patrí k skupine vedcov, ktorí tvrdia, že zemská kôra sa dala do pohybu oveľa skôr. Táto domnienka sa zakladá na objave, ktorý Kusky urobil minulé leto v Číne.

Počas vykopávok v horách čínskej provincie Che-pej, len niekoľko kilometrov od slávneho čínskeho múru, narazili Kusky a jeho kolega Li Ťiang-chaj z Pekinskej univerzity na dovtedy najstarší celistvý úsek oceánskej kôry. Hornina, ktorá ho tvorí, je o 500 miliónov rokov staršia ako všetky doteraz známe horniny. Jej vek sa odhaduje na dva a pol miliardy rokov a siaha až do najstaršej geologickej éry Zeme, archaika.

Štruktúra a zloženie horniny nájdenej v Číne sa nápadne podobá oveľa mladším vulkanickým horninám, ktoré sa derú na povrch cez Stredooceánsky chrbát. Na tomto mieste pomaly vyviera zvnútra našej planéty horúca magma, ktorá vytvára novú oceánsku kôru, a zároveň tlačí tektonické platne od seba.

Spory o tom, kedy sa začala tektonika platní, sa vedú už desaťročia. Zástancovia tézy neskoršieho začiatku uvádzajú ako dôkaz absenciu ofiolitov v starých horninách. Ofiolity sú štruktúry, ktoré vznikajú pri kolízii kontinentálnych platní a následnej komprimácii horniny. Najnovší objav hornín v Číne však podľa Kuského dokazuje, že sily tektoniky platní museli byť aktívne už pred 2,5 miliardami rokov.

Objav najstaršej oceánskej kôry môže ovplyvniť aj teórie o vývoji života na Zemi. Vedci sa domnievajú, že v archaiku obývali moria prevažne jednobunkové organizmy. Okamih prechodu k viacbunkovým tvorom dodnes nie je presne určený. Horúce vulkanické pramene na morskom dne, ktoré sa sústreďujú pozdĺž hraníc jednotlivých platní, mohli byť podľa Kuského už v archaiku zdrojom živín a teplôt, aké boli potrebné na ďalší vývoj jednobunkových organizmov. „Keď sa platňová tektonika začala už v tejto ére, mohli byť tieto hydrotermálne ventily kolískou života,“ povedal Kusky. Výskumy budú pokračovať aj v najbližšom období a vedci očakávajú potvrdenie viacerých svojich teórií o vývoji života na Zemi.

(TASR)

Počasie

Dnes bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť. Na severe a východe miestami ešte slabé prehánky, od stredných polôh snehové. Najvyššia denná teplota 14 až 18, v severných okresoch miestami len okolo 11, na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 9 m/s. V stredu bude polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky najmä v horských oblastiach. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 11 až 7, v údoliach okolo 5, denná teplota väčšinou 17 až 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.57 a zapadne o 20.47 hod.

Amsterdampolooblačno16
Aténypolooblačno27
Belehradpolooblačno21
Berlínpolooblačno15
Bratislavapolooblačno16
Bruselpolooblačno16
Budapešťpolooblačno19
Bukurešťprehánky25
Frankfurtpolooblačno16
Helsinkioblačno15
Istanbulprehánky28
Kodaňpolooblačno16
Lisabonprehánky22
Londýnpolooblačno18
Madridbúrky 25
Milánopolooblačno24
Moskvaoblačno17
Oslooblačno15
Parížpolooblačno19
Prahapolooblačno15
Rímpolooblačno24
Sofiaoblačno22
Štokholmoblačno15
Varšavaprehánky15
Viedeňpolooblačno16
Záhrebpolooblačno22
Ženevapolooblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.