Hospodársky denník
USD50,343 Sk
EUR42,87 Sk
CHF28,18 Sk
CZK1,261 Sk
  Utorok  5.Júna 2001

Greenspan sa neobáva inflácie

Šéf americkej centrálnej banky (FED) A. Greenspan na Medzinárodnej menovej konferencii v Singapure uviedol, že v najbližších mesiacoch neočakáva zvýšené inflačné tlaky v Spojených štátoch, no súčasne poukázal na aktuálne vysoké svetové ceny energií. Vzhľadom na skutočnosť, že US hospodárstvo je takmer úplne odkázané na dovoz ropy, môže sa vzostupný trend jej ceny negatívne prejaviť vo vývoji cenovej hladiny v krajine a zároveň predstavuje hrozbu pre sľubne sa obnovujúci rast hrubého domáceho produktu. Podľa nedávnych vyjadrení šéfa FED-u oživenie hospodárskeho rastu v Spojených štátoch sa dá očakávať už v druhej polovici tohto roka. Radikálna expanzívna monetárna politika, ktorou sa americká centrálna banka snažila stimulovať najmä investičné aktivity korporácií a súčasne udržať zahraničný kapitál na území USA, však otvára možnosť vzniku makroekonomických turbulencií z externého prostredia. Inflačná hrozba

Jedným z týchto negatívnych stimulov by mohli byť rastúce ceny ropy a jej produktov, ktoré boli základným determinantom predchádzajúcej etapy zvyšovania úrokových sadzieb určených na limitáciu rastu cenovej hladiny v roku 2000. Aktuálna úroveň základných úrokových sadzieb sa pohybuje na hodnotách z poslednej recesie US hospodárstva v rokoch 1990 - 1991. V priebehu tohto týždňa sa koná pravidelné stretnutie predstaviteľov členských krajín OPEC, kde by sa mala prerokovať súčasná produkčná politika kartelu v súvislosti s vývojom ceny tejto strategickej komodity a trendom svetového spotrebiteľského dopytu. Postupné ochladzovanie globálneho hospodárstva nevyhnutne so sebou prinieslo zníženie spotreby ropy a jej produktov, na čo reagoval OPEC znížením produkčných kvót. Podľa vyjadrení dominantných krajín OPEC-u, ako je Saudská Arábia, v súčasnosti neexistuje podnet na možné zvýšenie ťažby ropy a jej cenu považujú za prijateľnú. Prípadná úprava produkcie pripadá do úvahy až v priebehu posledného štvrťroku 2001. V prípade pokračovania bojkotu irackého exportu ropy aj v najbližších mesiacoch môžu ceny ropy eskalovať do blízkosti minuloročných maxím, čo by pre americké hospodárstvo znamenalo nastoliť opačný trend v oblasti monetárnej politiky a súčasne sa preorientovať na stabilizáciu cenovej hladiny.

Nezvyčajný jav

Jednoznačným pozitívom v US ekonomike je nezvyčajný nedostatok oceňovacej sily korporácií, keď zvýšené náklady sa nepremietajú do rastu cien, ale väčšina spoločností koriguje svoje ziskové marže. Tento fenomén však nemôže platiť do nekonečna. Posledný vývoj makroekonomických ukazovateľov naznačuje vznik „priemyselnej recesie“ v krajine, ktorú kontinuálne znižovanie ziskového rozpätia môže len umocniť. Negatívne prijímané správy o redukcii odhadov zisku, obratu alebo počtu zamestnancov v amerických spoločnostiach sa môže preniesť na finančné trhy, najmä do vývoja akciových trhov. Opätovné nastúpenie klesajúceho trendu v prípade burzových indikátorov na Wall Street automaticky znižuje atraktivitu investícií nielen pre zahraničných investorov, ale rovnako aj pre domáce subjekty, ktoré nebudú vyčkávať s presunom svojho kapitálu do bezpečnejších a najmä výnosnejších hospodárskych regiónov.

Marcel Tirpák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.