Hospodársky denník
USD50,799 Sk
EUR42,882 Sk
CHF28,319 Sk
CZK1,262 Sk
  Streda  6.Júna 2001

Trh reagoval na spupnosť Iraku

Obchodovanie s ropu na newyorskej komoditnej burze NYMEX sa v úvode nového týždňa nieslo pod taktovkou udalostí na Blízkom východe. Pozastavenie dodávok ropy z Bagdadu vyvolalo okamžitú reakciu obchodníkov, ktorých dopyt vytiahol cenu júlových dodávok tejto strategickej komodity vyššie o 20 centov na 28,13 USD za barel. Krok zo strany Iraku, ktorý tak reagoval na predĺženie programu OSN Ropa za potraviny len o jeden mesiac, namiesto zvyčajných šiestich mesiacov, sa stretáva s nevôľou mnohých krajín dovážajúcich ropu. Ozývajú sa hlasy, ktoré vyzývajú kartel OPEC k okamžitému vyriešeniu vzniknutej situácie zvýšením ťažobných kvót. Predstavitelia tohto kartelu sú však vo svojich vyhláseniach obozretní a popierajú možnosť, že by trhu v súčasnosti hrozil nedostatok tejto suroviny. Podľa nich je situácia v súčasnosti stabilizovaná, čo dokladujú tým, že cena ropného koša OPEC, ktorá je momentálne na úrovni asi 25 USD/barel, sa nachádza v strede nimi stanoveného cenového pásma. Obchodníci na trhu však tieto ubezpečujúce vyhlásenia príliš neakceptujú, a preto je pravdepodobné, že ceny ropy v najbližších dňoch opäť vzrastú.

Benzín so stratou

Súčasný politický konflikt obišiel benzín, ktorý sa ešte stále spamätáva z nedávnych rekordných maxím. Júlové kontrakty benzínu si tak v pondelok odpočítali 2,53 USc a finišovali na 90,77 USc za galón.

Razantný prepad postihol v pondelok kontrakty striebra. Cena júlových dodávok tohto kovu obchodovaného v New Yorku na COMEX-e klesla o 8,8 centa, resp. 2 % na 4,335 USD za troyskú uncu, pričom sa počas dňa pohybovala v rozpätí 4,445 USD až 4,325 USD a dotkla sa tak najnižšej úrovne od 15. mája tohto roka. Veľa ju však nedelí ani od triapolročného minima, ktoré môže ľahko dosiahnuť, ak budú komoditné fondy zatvárať svoje pozície v takom vysokom tempe, aké možno pozorovať v priebehu posledných dní. Spotová cena strieborného kovu bola 4,32/34 USD, čo je výrazný pokles oproti piatkovému záveru na 4,41/42 USD. Strmým smerom dole sa ceny vydali predovšetkým po piatkovom preborení hranice podpory 4,40 USD, v pondelok navyše na trhu chýbala likvidita, keďže v mnohých krajinách Európy bol sviatok. Po predchádzajúcom strmom stúpaní ceny zlata sa rovnakým smerom vybrali aj ceny striebra, obchodníci húfne uzatvárali dlhé pozície, čo vytiahlo cenu strieborného kovu takmer až na 4,70 USD.

Smutné vyhliadky

Teraz však nastal opačný trend a analytici sa obávajú, že ak sa spotová cena striebra dostane pod 4,26 USD/oz, tak hrozí, že ďalšou jej zastávkou bude až hranica 4,20 USD/oz, na ktorú sa naposledy dostala v lete roku 1996. Negatívny tlak na striebro pramení aj zo súčasnej neutešiteľnej globálnej ekonomickej situácie. Spomalenie tempa rastu najsilnejších ekonomík sveta totiž pre tento kov prinieslo citeľné ochabnutie dopytu. Japonsko aj USA majú už v súčasnosti vysoké zásoby striebra, ktoré priemyselný spracovatelia využívajú len sčasti.

V oslabovaní pokračovalo v úvode týždňa aj zlato. Augustové dodávky stratili zo svojej hodnoty 1,50 USD a skĺzli na 266,50 USD za troyskú uncu. Podľa analytikov sú však vyhliadky zlata na ďalší rast celkom dobré. Jedným z podporných faktorov je aj súčasná nízka úroveň jednomesačných úrokových sadzieb na zapožičanie si zlata, ktorá sa momentálne nachádza na 1,94 %.

(I. Sedliaková/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.