Hospodársky denník
USD50,799 Sk
EUR42,882 Sk
CHF28,319 Sk
CZK1,262 Sk
  Streda  6.Júna 2001

Obavy EMÚ o vývoj cien ropy

V Luxemburgu sa v pondelok večer začala pravidelná mesačná schôdza ministrov financií krajín Európskej únie (EÚ). Na programe ich rokovania sú otázky daňovej politiky a európskej hospodárskej koordinácie.

V súvislosti s daňovou politikou ide ministrom o to, aby v internetovom obchode zamedzili daňovým únikom, čím by vytvorili férové konkurenčné šance pre všetky podniky. Jednohlasnosť, nevyhnutná v oblasti daňovej politiky EÚ, je však zatiaľ otázna, keďže Veľká Británia má určité námietky.

Zástupcovia európskej pätnástky a Európskeho parlamentu (EP) sa tiež pokúsia urobiť ešte jeden kompromis v súvislosti so sporným zákonom EÚ o podnikových akvizíciách. V prípade neúspechu by bolo 12 rokov práce na plánovanom zákone úplne zbytočných. Proti tejto právnej smernici malo doteraz výhrady Nemecko i spoločný parlament.

Podľa belgického ministra financií Didiera Reyndersa však krajinám eurozóny robia starosti najmä ceny ropy. D. Reynders spomenul potrebu dobrého dialógu medzi ropnými producentmi a spotrebiteľmi. Podľa neho je ďalej potrebné, aby sa cena ropy držala v pásme 22 až 28 USD.

Dvanásť krajín Európskej menovej únie sa vo vyhlásení vyjadrilo za to, aby výmena hotovosti štátnych mien za euro prebehla bez poplatkov alebo bez akýchkoľvek finančných nevýhod v neprospech obyvateľov. Tiež sa zhodli, že je nevyhnutné dvojaké označovanie cien tovarov v obchodoch v prechodnej fáze, keď budú v platnosti obe meny, pretože takmer dve tretiny obyvateľov eurozóny sa obáva, že po uvedení eura do obehu budú v obchodoch platiť vyššie ceny. Zhruba sedem mesiacov pred týmto krokom Európska komisia vo svojej štúdia zistila, že 64 percent z 300 miliónov obyvateľov je presvedčených, že obchodníci pri prepočte cien na euro zaokrúhlia čísla hore v ich neprospech. Ministri financií 12 krajín eurozóny vyjadrili v pondelok večer svoje odhodlanie zabrániť „ošklbaniu“ spotrebiteľov. Sľúbili, že vlády povolia len ceny, ktoré neznevýhodnia zákazníkov alebo minimálne neutrálne a vyzvali predajcov, aby zabezpečili stabilné ceny v čase, keď narastá inflácia v eurozóne. Politici sa zasa obávajú, že voliči ich budú obviňovať zo zmätku počas uvádzania eura do obehu. Upozorňujú pritom na Britániu, kde sa obchodníci ešte dlhé roky po zmene menového systému na desatinnú sústavu sťažovali, že boli podvedení. Luxemburský premiér Jean-Claude Junckers vysvetľuje, že v niektorých krajinách vznikli tendencie využiť uvedenie eura do obehu na zvýšenie cien, na čo budú primerane reagovať.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.