Hospodársky denník
USD50,799 Sk
EUR42,882 Sk
CHF28,319 Sk
CZK1,262 Sk
  Streda  6.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Do únie cez „stranícke tričká“?

Agrokomplex čaká tvrdý boj o presadenie záujmov

Onedlho otvoríme v rámci prístupového procesu do EÚ pravdepodobne najzložitejšiu kapitolu, ktorou je poľnohospodárstvo. Ako sme sa dozvedeli, Slovensko by si želalo, aby sa negociácie o tejto oblasti začali už 12. júna. Tým by sa vytvoril predpoklad otvoriť v júni aj zvyšné kapitoly, čo by Slovensko uvítalo. Ak by nám uvedený termín začatia predsa len nevyšiel, podľa našich informácií z vládnych zdrojov, malo by sa tak stať pravdepodobne 27. júla, teda až počas belgického predsedníctva. Pretože tieto dátumy „klopú na dvere“, v NR SR sme požiadali niekoľkých poslancov - členov pôdohospodárskeho výboru o vyjadrenie sa k uvedenej, možno kľúčovej negociačnej pozícii Slovenska. Niektorí politici naznačili, že až teraz sa začína lámať chlieb v rámci predvstupových rokovaní s predstaviteľmi EÚ. Kandidátske krajiny tzv. luxemburskej skupiny otvorili túto kapitolu už v júni 2000. V NR SR poslanec Jozef Klemens (SDĽ) niekoľkokrát pripomenul, že kľúč ku vstupu nemá armáda, ale naše funkčné poľnohospodárstvo. „Ak by sa integrácia nášho poľnohospodárstva posudzovala pred desiatimi rokmi, tak by som povedal, že budeme na tom veľmi dobre ako vyrovnaní partneri pre krajiny EÚ.“ Najväčší problém vidí v dotáciách, lebo u nás v prepočte na jeden hektár poľnohospodárskej pôdy dávame 90 až 100 USD a krajiny EÚ asi 400 USD, teda veľmi zaostávame. „Druhý problém spočíva v tom, že u nás nie je adekvátna nadväznosť poľnohospodárskej prvovýroby na spracovateľský priemysel. Je to spôsobené najmä tým, že pri privatizácii spracovateľského priemyslu sa k niektorým podnikom dostali osoby, ktoré týmto záležitostiam nerozumeli. To spôsobilo, že v technickej a technologickej vybavenosti veľmi zaostávame,“ konštatuje J. Klemens.

„V EÚ sú si vedomí, že keď sa zjednotí trh, naši výrobcovia budú produkovať za nižšie ceny a získajú obrovský odbytový priestor. A tak aj tam idú s cenami dole,“ hovorí poslanec HZDS-ĽS a exminister pôdohospodárstva Peter Baco. Politici EÚ musia podľa neho chrániť záujmy svojich farmárov. „My sa musíme správať pragmaticky, argumentovať, presviedčať a získavať svojich európskych partnerov. Politicky nám chýba jednoznačná vôľa tvrdo bojovať za svoje záujmy. Naši negociátori potrebujú dobrú argumentačnú vybavenosť. Myslím si však, ako sa hovorí, že všetko je ináč. Naše záujmy sa dajú presadiť len vtedy, keď budeme v spojení s okolitými štátmi. Lobovať treba aj partajne, lebo všetko sa vybavuje po straníckej línii,“ zdôraznil poslanec P. Baco.

Poslanec SDK Jaroslav Slaný konštatoval, že EÚ má, čo sa týka podpornej politiky, zložité nástroje, ktoré sa týkajú aj organizovania trhu. „Z tohto hľadiska pre slovenské poľnohospodárstvo bude ťažké obdobie, kým nadobudneme schopnosť vstúpiť do spoločného agrárneho priestoru. Musíme splniť dva predpoklady. Prvým je robiť takú agrárnu politiku, ktorá podporí produkčný potenciál, lebo z nej sa odvinú dôležité národné kvóty. Naším národným záujmom je, aby doterajšie podporné nástroje stimulovali čo najväčšiu výrobu domácich potravín, teda vytváranie si výhodnej pozície.“ J. Slaný hovorí, že v súčasnosti musíme veľmi rýchlo zlaďovať s krajinami EÚ kvalitatívne a hygienické normy. Druhý zložitý okruh problémov vidí v poľnohospodárskej prvovýrobe. „Musíme mať jasnú dlhodobú poľnohospodársku stratégiu, lebo určite dôjde aj k regionálnej špecializácii, pričom musíme využiť aj tzv. polohovú rentu Slovenska,“ konštatoval poslanec.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude spočiatku polojasno, od západu postupne oblačno. Na niektorých miestach sa vyskytnú prehánky, najmä na severe. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe miestami okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 7 stupňov. Slabý vietor. Vo štvrtok bude polooblačno, časom až oblačno, ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 10 až 22, na severe okolo 16 stupňov. V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 12 až 7 stupňov. Denná teplota 21 až 26 stupňov, na severe miestami chladnejšie. Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.48 hod.

Amsterdamprehánky15
Atényjasno30
Belehradoblačno19
Berlínprehánky16
Bratislavaoblačno19
Bruselprehánky15
Budapešťoblačno19
Bukurešťjasno 23
Frankfurtprehánky17
Helsinkipolojasno16
Istanbulpolooblačno25
Kodaňoblačno15
Lisabonjasno25
Londýndážď15
Madridzamračené29
Milánodážď19
Moskvadážď17
Oslozamračené16
Paríždážď19
Prahaoblačno17
Rímoblačno24
Sofiapolooblačno19
Štokholmzamračené16
Varšavaprehánky17
Viedeňoblačno18
Záhrebprehánky21
Ženevapolooblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.