Hospodársky denník
USD50,799 Sk
EUR42,882 Sk
CHF28,319 Sk
CZK1,262 Sk
  Streda  6.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Portugalsko láka bankový sektor

Malo by byť viac ako symbolické, že „Slovensko začalo prístupové rokovania práve v čase portugalského predsedníctva EÚ. Portugalsko pozerá na túto krajinu ako na dôveryhodného partnera nielen na poli ekonomiky, ale aj politiky, a tým, samozrejme, podporuje plné začlenenie sa Slovenska do Európskej únie“. Ako ďalej uviedol portugalský premiér António Guterres v prejave na ekonomickom seminári Portugalsko-slovenské partnerstvo, ktorý bol súčasťou jeho oficiálnej návštevy SR, hoci sa export a spolupráca portugalských firiem orientujú viac na susedné Španielsko, ostatné krajiny EÚ, Brazíliu a Afriku, začína byť pre krajinu atraktívny aj priestor strednej a východnej Európy. Slovensko-portugalský obchod je stále značne zanedbateľný. Vzájomný obchodný obrat predstavoval v minulom roku z celkového obratu Slovenska len 0,13 %, pričom tovarová výmena v danom období tiež dosiahla pri vývoze len 687,5 mil. Sk a pri dovoze 707 mil. Sk. Portugalsko však patrí podľa prezidenta ICEP (úrad pre investície, obchod a turizmus Portugalska) Luisa Netu medzi krajiny s najliberálnejšími podmienkami, ako aj s najbezpečnejšou klímou na podnikanie. Len 8 % podnikov je v rukách štátu, pričom až 92 % je súkromného charakteru. V rozhovore pre náš denník zdôraznil, že portugalské firmy by sa tu rady zúčastnili na privatizačnom procese slovenských bánk. „Medzi delegáciou podnikateľov, ktorá sprevádza premiéra a ministra hospodárstva Portugalska, sú traja zástupcovia bánk, no máme tu aj predstaviteľov potravinárskeho priemyslu, textilného, spoločností na výrobu korku a ďalších, ktorí majú záujem o nadviazanie spolupráce.“ Luis Neta pripomenul, že portugalské podniky majú záujem najmä o joint ventures, resp. ďalšie formy spolupráce so slovenskými subjektmi, a len v minimálnej miere o kúpu podnikov alebo investície na zelenej lúke. Tieto dve formy Portugalci nepreferujú, dodal pre Hospodársky denník.

Ministri hospodárstva oboch krajín Ľ. Harach a M. C. de Sousu pred bilaterálnymi rozhovormi pripomenuli možnosti pomoci zo strany štátu, najmä pokiaľ ide o legislatívny rámec a investičné a daňové stimuly, rôzne projekty, ako aj ďalšiu spoluprácu a asistenciu zo strany Obchodno-priemyselnej komory Portugalska a Komory Luco-slovenskej spolupráce.

Oficiálne rokovania s predstaviteľmi zákonodarnej a výkonnej moci - J. Migašom a M. Dzurindom - absolvoval portugalský premiér v popoludňajších hodinách. V rámci rozhovorov so slovenským kolegom sa sústredil najmä na integračné ambície Slovenska, bilaterálnu spoluprácu a medzinárodnú kooperáciu v transatlantickom priestore. Súčasťou bol aj podpis dohody o leteckej doprave a dohoda a zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňových únikov v odbore dane z príjmov. V rozhovore s predsedom parlamentu sa sústredil aj na úlohu ľavicových strán v Európe (A. Guterres je predsedom portugalskej Socialistickej strany a zároveň prezidentom Socialistickej internacionály). Hosťa prijal aj prezident R. Schuster. Na záver pobytu vystúpil A. Guterres s prednáškou na tému Budúcnosť Európy.

(sb)

Počasie

Dnes bude spočiatku polojasno, od západu postupne oblačno. Na niektorých miestach sa vyskytnú prehánky, najmä na severe. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe miestami okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 7 stupňov. Slabý vietor. Vo štvrtok bude polooblačno, časom až oblačno, ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 10 až 22, na severe okolo 16 stupňov. V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 12 až 7 stupňov. Denná teplota 21 až 26 stupňov, na severe miestami chladnejšie. Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.48 hod.

Amsterdamprehánky15
Atényjasno30
Belehradoblačno19
Berlínprehánky16
Bratislavaoblačno19
Bruselprehánky15
Budapešťoblačno19
Bukurešťjasno 23
Frankfurtprehánky17
Helsinkipolojasno16
Istanbulpolooblačno25
Kodaňoblačno15
Lisabonjasno25
Londýndážď15
Madridzamračené29
Milánodážď19
Moskvadážď17
Oslozamračené16
Paríždážď19
Prahaoblačno17
Rímoblačno24
Sofiapolooblačno19
Štokholmzamračené16
Varšavaprehánky17
Viedeňoblačno18
Záhrebprehánky21
Ženevapolooblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.