Hospodársky denník
USD50,799 Sk
EUR42,882 Sk
CHF28,319 Sk
CZK1,262 Sk
  Streda  6.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kedy prelomí euro negatívny trend?

Včerajší deň na svetových devízových trhoch priniesol pre spoločnú európsku menu oslabenie až na úroveň šesťmesačného minima oproti americkému doláru. Neistotu investorov týkajúcu sa možnej intervencie Európskej centrálnej banky v prospech eura definitívne vymazali vyhlásenia ministrov financií členských krajín eurolandu na pravidelnom stretnutí v Luxemburgu. Podľa predsedu euroskupiny D. Reyndersa nepredstavuje aktuálna pozícia spoločnej meny dôvod na obavy a pripomenul, že najdôležitejším zostáva udržanie vnútorného hospodárskeho rastu. V tomto kontexte opäť potvrdil inflačne orientovanú politiku ECB, ktorá prostredníctvom nízkej miery inflácie chce stimulovať ekonomickú aktivitu v tomto regióne.

K otázke potreby priameho vstupu ECB na devízové trhy sa vyjadril aj rakúsky minister financií K. H. Grasser, ktorý nevidí žiadny dôvod na využitie tohto nástroja v najbližšom období. Na základe týchto informácií sa euro posunulo na svoje polročné minimum oproti americkej mene na úrovni 0,8420 USD/1 EUR. Podľa vyjadrení investorov môžeme v nasledujúcich dňoch očakávať kontinuálne oslabovanie spoločnej meny, ktorému už nebránia obavy z možnej priamej korekcie výmenného kurzu zo strany ECB a ďalších centrálnych bánk skupiny G7. Až prípadné testovanie životného minima 0,8225 USD/1 EUR by malo upokojiť trh. Aktuálny europesimizmus, ktorý s menšími prestávkami trvá v podstate od zavedenia tejto meny, však ignoruje základné makroekonomické ukazovatele eurozóny. Aj napriek relatívne vysokému nárastu cenovej hladiny v posledných mesiacoch, keď ročná miera inflácie sa stabilne pohybuje nad cieľovou úrovňou 2 %, nevytvára pre EMÚ takú hrozbu ako je to v prípade Spojených štátov. Zo strany finančných trhov niekedy nepochopená vyčkávacia stratégia ECB v prípade znižovania kľúčových úrokových sadzieb v regióne môže práve v tomto prostredí vytvoriť určitú obrannú bariéru pred možnosťou neočakávaného zvýšenia cien. Najvýznamnejším inhibítorom inflačnej hrozby je v súčasnosti cenový trend ropy na svetových trhoch. V prípade US hospodárstva razantná redukcia úrokových sadzieb, ktorou sa FED snaží oživovať ekonomickú aktivitu, nesie v sebe zárodok možných problémov v prípade, ak by ropa kopírovala minuloročný vývoj. Zverejnenie takmer každého makroekonomického ukazovateľa US hospodárstva len potvrdzuje skutočnosť, že avizovaný scenár „mäkkého pristátia“ nebude naplnený. Negatívny vplyv ochladzovania ekonomiky USA a Japonska sa už prejavil aj v prípade korigovania odhadov rastu hrubého domáceho produktu v eurolande. Hlavný predstavitelia „strážcu eura“ v tejto súvislosti zdôrazňujú neinflačný vnútorný ekonomický rast, ktorý by pre EMÚ zaručoval trvalý hospodársky rozvoj aj v prípade výraznejšej recesie v USA.

Slovenská mena zaznamenáva v posledných týždňoch zmiešané výsledky. Kľúčovým však ostáva stabilný a najmä pozitívny výhľad koruny oproti referenčnej mene euro, keď jej výmenný kurz sa v utorok stabilizoval na úrovni 42,890 SKK/1 EUR. Oproti americkému doláru sa však koruna postupne oslabuje, ale tento vývoj je takmer výhradne určovaný trendom EUR/USD na svetových devízových trhoch. V utorok koruna zatvárala s miernou stratou na 50,500 SKK/1 USD.

Marcel Tirpák

Počasie

Dnes bude spočiatku polojasno, od západu postupne oblačno. Na niektorých miestach sa vyskytnú prehánky, najmä na severe. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe miestami okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 7 stupňov. Slabý vietor. Vo štvrtok bude polooblačno, časom až oblačno, ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 10 až 22, na severe okolo 16 stupňov. V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 12 až 7 stupňov. Denná teplota 21 až 26 stupňov, na severe miestami chladnejšie. Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.48 hod.

Amsterdamprehánky15
Atényjasno30
Belehradoblačno19
Berlínprehánky16
Bratislavaoblačno19
Bruselprehánky15
Budapešťoblačno19
Bukurešťjasno 23
Frankfurtprehánky17
Helsinkipolojasno16
Istanbulpolooblačno25
Kodaňoblačno15
Lisabonjasno25
Londýndážď15
Madridzamračené29
Milánodážď19
Moskvadážď17
Oslozamračené16
Paríždážď19
Prahaoblačno17
Rímoblačno24
Sofiapolooblačno19
Štokholmzamračené16
Varšavaprehánky17
Viedeňoblačno18
Záhrebprehánky21
Ženevapolooblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.