Hospodársky denník
USD50,32 Sk
EUR42,946 Sk
CHF28,317 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  7.Júna 2001

Priveľa náhod a tlaky v pozadí

Komentuje Zdena Rabayová

Hoci minister hospodárstva požiadal NKÚ SR o prešetrenie škandálu okolo bytu generálneho riaditeľa š. p. Slovenský plynárenský priemysel P. Kinčeša, pri predložení nominácií do orgánov vznikajúcej a. s. SPP však na výsledky kontroly nepočkal. V nich už meno terajšieho šéfa SPP P. Kinčeša nefiguruje. Rovnako ani meno terajšieho predsedu dozornej rady L. Krajňáka. Keďže o prešetrenie kauzy s bytom požiadal aj sám P. Kinčeš a výsledky kontroly majú byť zosumarizované do týždňa, je zaujímavé, prečo sa nepočkalo s verdiktom tých pár dní. A nevyložili sa tak na stôl všetky karty. Veď v poradí už štvrtý termín transformácie štátneho podniku na akciovku , ktorým bol 1. jún, sa aj tak nestihol a dnes už všetci kompetentní avizujú zavŕšenie transformácie na akciovku až na 1. júl. Navyše verdikt NKÚ SR v kauze byt môže dať jasnú odpoveď, či išlo alebo nešlo o náhodné načasovanie škandálu do obdobia navrhovania orgánov novej spoločnosti. Bitku o ne v pozadí potvrdzuje aj fakt, že výsledky volieb zástupcov SPP do dozornej rady na všetkých závodoch SPP sa v nominácii Ľ. Haracha odzrkadlili skutočne len symbolicky.

Obsadenie postov nie je jediným dôvodom otrasov vo vládnej koalícii v súvislosti s privatizáciou časti SPP. Aj po utorkovom zasadnutí koaličnej rady zostávajú stále otvorené viaceré otázky, ktorých vyriešenie sa už dávno malo podriadiť „vyššiemu princípu“. Ide jednak o problém vytvorenia ďalšej privatizačnej komisie, o rozhodnutie, či sa bude akceptovať návrh privatizačného poradcu predať celý 49-percentný balík akcií SPP strategickému investorovi, a tiež o potrebu postupného odstraňovania zdeformovaných cien plynu. Na nevyhnutnosť zreálnenia cien plynu, aby negatívne neovplyvňovali hospodárenie SPP, dosť tvrdo tlačil P. Kinčeš, a tak sa v kuloároch už dnes ozývajú hlasy, že jeho postoj mohol byť viacerým koaličným partnerom tŕňom v oku. Veď zvyšovanie cien je pred blížiacimi sa voľbami veľmi nepopulárny krok. Hoci P. Kinčeš vidí za útokmi na svoju osobu predovšetkým svoje stanovisko neriešiť českú vetvu Duckého zmeniek mimosúdnou dohodou, dôvodov jeho nenominácie môže byť viac. Stačí si napríklad pozrieť mená členov dozornej rady nominovaných za ministerstvo hospodárstva a pripomenúť, že s určitými osobami prišiel „do krížku“, lebo presadzoval privatizáciu SPP ako celku a nie osobitne lukratívny tranzit a osobitne distribúciu. Preto sa títo ľudia už pred vyše rokom netajili so svojím názorom odvolať vedenie SPP.

Mimochodom, hovorí sa do tretice všetko dobré. Pred dvoma rokmi začiatkom leta sa stolička P. Kinčeša prvýkrát vážne zatriasla pre kauzu Nafta Gbely. Výhrady dozornej rady a list L. Krajňáka k jeho práci nahli jeho stoličku opäť vlani približne o takomto čase. Hoci sa spor uhral do stratena, vo vnútri pokračoval. A tak chcel vylúčením z hry oboch „nezmieriteľných“ Ľ. Harach zrejme teraz zabiť dve muchy jednou ranou. Aj keď P. Kinčeš bude generálnym riaditeľom minimálne do zverejnenia výsledkov kontroly, do tretice sa asi vo funkcii dlho neudrží. Svedčí o tom aj fakt, že minister Ľ. Harach zverejnil nomináciu krátko pred koaličnou radou, hoci sa pôvodne čakalo na jej stanovisko.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.