Hospodársky denník
USD50,32 Sk
EUR42,946 Sk
CHF28,317 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  7.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Tvar mozgu a hudba

Podrobné preskúmanie mozgu odhalilo, že roky muzikantskej praxe menia mozog profesionálnych hudobníkov. Výskum, ktorého výsledky odzneli na výročnom mítingu Americkej akadémie neurológie vo Filadelfii, USA preukázal, že muzikanti majú viac „šedej hmoty“ – alebo mozgových buniek v určitých kľúčových oblastiach mozgu.

Nedá sa s určitosťou povedať, že sa tieto rozdiely vyvinuli v dôsledku muzicírovania a nie iným spôsobom, ale existuje veľká pravdepodobnosť, že hudobníci v priebehu rokov pretvorili svoju myseľ. Nemecký odborník, profesor Gottfried Schlaug, porovnával 15 profesionálnych muzikantov mužského pohlavia s 15 nehudobníkmi. Na skúmanie rozličných častí mozgu používal metódu magnetickej rezonancie – MRI. Závery boli výrazné: muzikanti mali viac sivej hmoty prinajmenšom v štyroch oblastiach mozgu. Išlo o oblasti, ktoré sú spojené so schopnosťami užitočnými pre muzikantov – napr. schopnosť koordinovať pohyby ako odpoveď na vizuálne podnety.

Podľa profesora Schlauga bude na potvrdenie vzťahu medzi intenzívnym dlhodobým tréningom a štrukturálnymi zmenami v motorických a nemotorických oblastiach mozgu potrebná doplnková štúdia. Alternatívnym vysvetlením by mohlo byť, že sa muzikanti s týmito rozdielmi už narodili, a práve to ich pritiahlo k hudbe. Existujú aj ďalšie štúdie, ktoré predpokladajú, že mozog sa môže pretvoriť ako odpoveď na opakované úlohy. Podľa výsledkov vedeckej štúdie výskumníkov z univerzity v Londýne mali vodiči taxíkov väčší hipokampus v porovnaní s ostatnými ľuďmi. Ide o časť mozgu, ktorá je spojená s navigáciou u vtákov i zvierat. Vedci tiež zistili, že časť hipokampu sa zväčšuje, keď taxikári trávia v práci viac času. V posledných dvoch rokoch sa robili výskumy na potkanoch a primátoch zamerané na neurogenesis – pri ktorej vznikajú nové neuróny a zistilo sa, že práve hipokampus má čosi dočinenia s učením.

Či sa takéto zmeny môžu odohrávať aj v iných častiach mozgovej kôry, ešte nie je v súčasnosti známe.

(kab)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a spočiatku miestami slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19, na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Juhozápadný až západný vietor 2 až 6 m/s.V piatok bude polooblačno, časom oblačno, ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 21 stupňov C. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 13 až 9, denná teplota 17 až 21, na juhovýchode miestami až 24 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.49 hod.

Amsterdamdážď13
Atényjasno22
Belehraddážď17
Berlíndážď19
Bratislavaoblačno18
Bruseloblačno16
Budapešťpolooblačno20
Bukurešťpolooblačno20
Frankfurtoblačno20
Helsinkioblačno13
Istanbulpolooblačno23
Kodaňdážď13
Lisabonjasno24
Londýndážď15
Madridjasno30
Milánojasno24
Moskvazamračené16
Oslojasno11
Paríždážď18
Prahaoblačno18
Rímjasno27
Sofiadážď17
Štokholmdážď17
Varšavapolooblačno19
Viedeňoblačno19
Záhreboblačno20
Ženevapolooblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.