Hospodársky denník
USD50,32 Sk
EUR42,946 Sk
CHF28,317 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  7.Júna 2001

Inflácia v SR tlačená nákladmi

Podľa včera zverejnených čísel sa cenová hladina v SR v máji tohto roka oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšila o 0,3 %, čo predstavuje najmenší nárast od januára. V minulom období spotrebiteľské ceny na mesačnej báze stúpli o 0,4 %. Celková medziročná hodnota roka poskočila o 7,7 %.

Predpovede analytikov pre spotrebiteľské ceny na mesačnej báze boli pesimistickejšie, keď v priemere predpokladali nárast o 0,36 %. Opačné predikcie boli pri medziročnej májovej inflácii, kde sa v priemere očakával posun smerom hore len o 7,64 %. Podľa predstaviteľov centrálnej banky napriek väčšiemu nárastu medziročnej hodnoty sa inflácia vyvíja v súlade s menovým programom NBS. Celková koncoročná hodnota by sa podľa NBS mala pohybovať v rozpätí od 6,7 % až do 8,2 %. Keďže sa inflácia pohybuje v strede vymedzeného pásma, NBS nepredpokladá výraznejšie turbulencie na peňažnom trhu. Prípadný väčší vzostup by mohol spôsobiť posun úrokových sadzieb smerom hore, čo by neprispelo k stabilizácii našej ekonomiky.

Aj napriek tomu, že v marci tohto roka NBS znižovala svoje úrokové sadzby, sa tempo rastu mesačnej inflácie postupne znižuje. Kým v USA alebo v eurozóne je inflácia ťahaná vyšším spotrebiteľským dopytom po tovaroch a službách, na Slovensku takýto stimul vzhľadom na reálne príjmy obyvateľstva chýba. U nás má vývoj cenovej hladiny od začiatku roka jednoznačne charakter nákladovo orientovanej inflácie. Ceny ropy a benzínu na svetových trhoch a stále silnejúci dolár podľa analytikov najviac vplývali na vývoj májovej inflácie v SR. Najväčší mesačný vzostup (až o 2 %) zaznamenali ceny súvisiace s dopravou, kým ešte v apríli klesli o 0,01 %, práve vďaka turbulenciám na svetových trhoch s ropou a benzínom. Ceny ostatných zložiek spotrebného koša sa zvýšili len nepatrne alebo vôbec a vyvíjajú sa v súlade s očakávaniami. Jedine v položke rekreácia a kultúra sa naopak ceny v máji oproti aprílu znížili o 0,03 %. Niektorí odborníci poukázali na ustavične sa zvyšujúce ceny pri odevoch a obuvi. Táto kategória, ktorá tvorí 11 % spotrebného koša, dosahuje za posledné dva roky jedny z najväčších sezónne očistených hodnôt.

Na základe vývoja cien jednotlivých položiek spotrebného koša NBS očakáva miernu korekciu smerom hore pri jadrovej inflácii. Výsledky tohto ukazovateľa budú známe už tento piatok. Predpovede analytikov sľubujú nárast o 0,39 % na mesačnej báze a 4,94 % pri ročnej miere jadrovej inflácie.

Marcel Laznia

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.