Hospodársky denník
USD50,32 Sk
EUR42,946 Sk
CHF28,317 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  7.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Akvizičný zákon v EÚ

Predstavitelia Európskej rady, Európskeho parlamentu a Európskej komisie z utorka na stredu tohto týždňa dosiahli dohodu o dlhoočakávanom akvizičnom zákone. Nové pravidlá, ktoré sú výsledkom dvanásť rokov trvajúcich diskusií, by mali uľahčiť cezhraničné akvizičné ponuky v Európskej únii a odborníci ich považujú za nevyhnutný krok smerom k vytvoreniu celoeurópskeho trhu finančných služieb. Kľúčovým termínom vytvorenia paneurópskeho finančného trhu je rok 2005.

K dohode prišlo ani nie dvadsaťštyri hodín pred oficiálnym posledným termínom a predstavitelia Európskej únie sa dohodli na kompromisných návrhoch pre uplatnenie obranných opatrení, čiže tzv. „jedovatej pilulky“ v prípade realizácie nepriateľskej akvizičnej ponuky. Ešte pred rokovaním európsky komisár zodpovedný za vnútorný trh EÚ F. Bolkestein vyjadril len mierny optimizmus nad možnosťou prijatia tohto kľúčového zákona.

Európske spoločnosti budú musieť konzultovať so svojimi akcionármi akvizičnú ponuku a získať ich súhlas na použitie „jedu“. Vlády členských krajín budú mať štyri roky čas na uplatnenie tejto časti zákona a pravdepodobne ďalšie ročné zmrazenie ustanovenia o povinnej konzultácii vedenia s akcionármi. Tento fakt by mal vládam členských krajín pred zavedením smernice umožniť odstrániť existujúce prekážky v akvizičnej legislatíve a viac zladiť túto dôležitú oblasť.

Nové pravidlá  budú obsahovať aj ustanovenia, ktoré zaručia konzultácie vedenia spoločností so zástupcami pracovnej sily v súvislosti s akvizíciou.

Predstavitelia niektorých členských štátov uviedli, že nie sú úplne spokojní s dohodnutými pravidlami, na druhej strane však uznávajú, že kompromis bol potrebný.

Akvizičný zákon postavil Európsky parlament a členské krajiny do dvoch táborov a spôsobil nezhody aj medzi samotnými členmi.

Nemecko, ktoré pôvodne súhlasilo s návrhom zákona, v máji prekvapujúco urobilo obrat o 180 stupňov pri ustanovení, že spoločnosti musia konzultovať so svojimi akcionármi pred uplatnením obranných opatrení v prípade nepriateľskej akvizičnej ponuky. Nemecký predstavitelia majú totiž pocit, že jeho firmy budú v nevýhode oproti štátom, ktorých zákony chránia podniky pred nepriateľskými akvizíciami. Krajina však nedokázala získať podporu ostatných vlád.

Nové pravidlá pred ich uvedením do národných legislatív musí odsúhlasiť Európsky parlament.

(TASR)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a spočiatku miestami slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19, na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Juhozápadný až západný vietor 2 až 6 m/s.V piatok bude polooblačno, časom oblačno, ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 21 stupňov C. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 13 až 9, denná teplota 17 až 21, na juhovýchode miestami až 24 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.49 hod.

Amsterdamdážď13
Atényjasno22
Belehraddážď17
Berlíndážď19
Bratislavaoblačno18
Bruseloblačno16
Budapešťpolooblačno20
Bukurešťpolooblačno20
Frankfurtoblačno20
Helsinkioblačno13
Istanbulpolooblačno23
Kodaňdážď13
Lisabonjasno24
Londýndážď15
Madridjasno30
Milánojasno24
Moskvazamračené16
Oslojasno11
Paríždážď18
Prahaoblačno18
Rímjasno27
Sofiadážď17
Štokholmdážď17
Varšavapolooblačno19
Viedeňoblačno19
Záhreboblačno20
Ženevapolooblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.