Hospodársky denník
USD50,32 Sk
EUR42,946 Sk
CHF28,317 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  7.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ako obísť integračné peklo?

Vstup do EÚ je zložitý, keď na to máme, nesťažujme sa

Naši farmári bývajú neraz oveľa vyspelejší v zložitých otázkach výživy hospodárskych zvierat ako poľnohospodári na Západe či dokonca v USA alebo Kanade. Lenže systém poradenstva a služieb tam funguje oveľa precíznejšie, a preto aj výsledky majú mnohokrát lepšie. O farmy sa poradcovia pravidelne starajú, ale čo je podstatné, za svoje rady berú na seba aj ekonomickú zodpovednosť. Aj my máme rozličných poradcov, ktorí povedia, „robte to takto“, ale za výsledky ručiť nechcú. „Osemdesiat percent úspechu či neúspechu poľnohospodárov, ale aj iných firiem závisí od samotných manažérov. Zvyšok od podmienok vytváraných štátom,” tvrdí jeden náš úspešný vedúci pracovník poľnohospodárskeho podniku, ktorého meno neuvedieme, lebo dôležitá je myšlienka a nie osoba. Nedávno bol tento podnikateľ v Kanade a povedal nám, že dnes tam má každý moderný farmár internet. Napríklad v provincii Ontário je šesť poradcov, ktorí prešli systémom preukázania svojich kvalít. Farmár ich zavolá, objasní im svoj problém. Ak treba, poradca sa spojí s univerzitou, výskumným ústavom, problém vyrieši a uverejní ho na internete. Tam si to každý nájde, teda nemusí iným, s rovnakými problémami, radiť to isté. Dobrý manažér sa však aj v našich zložitých podmienkach vie zorientovať a nájsť opatrenia, aby dokázal dosiahnuť primeranú mieru rentability.

Prečo teda Slovensko stratilo sebestačnosť vo výrobe obilnín, ale aj bravčového mäsa, ktorého by sme v tomto roku mali doviezť okolo 30-tisíc ton? Odpoveď je uvedená vyššie. Poľnohospodárstvo opúšťa svoje pozície, o čom svedčí aj obchodná bilancia. Napriek tomu máme obrovský potenciál, aby sme uživili seba, ale máme aj na to, aby sme dokázali konkurencieschopne vyvážať.

A čo sa môže stať po vstupe do Európskej únie?, kladie si otázku uvedený podnikateľ zo Žitného ostrova a hneď na ňu odpovedá. Ak napríklad nedokážeme v dohľadnom čase vyrobiť ročne aspoň o 300 miliónov litrov mlieka viac, tak dostane kvótu len 900 miliónov litrov, lebo tá bude na úrovni posledných troch rokov. Po vstupe do únie sa určite zmenia stravovacie návyky našich občanov. Spotreba pre zdravie priaznivých výrobkov vzrastie, ale viac nebudeme môcť vyrobiť. Výsledkom bude trvalé zvýšenie dovozov potravín. Príkladom sú už teraz dovozové ceny obilia. Len čo začneme strácať sebestačnosť, obchodníci zacítia príležitosť a ceny stúpnu. Preto je pre Slovensko priam životnou nevyhnutnosťou ešte do vstupu do EÚ dosiahnuť takú produkciu potravín, akú naozaj budeme potrebovať.

„Peniaze presúvajú na podporu do fondov, ale tie idú pre nás zatvoriť. Hovoria, že na sedem rokov. Počas nich ich však chcú redukovať. To, o čom sa stále rozprávalo, že aké peniaze dostaneme, tak hovorím, nedostaneme nič.“ To sú slová jedného z poslancov NR SR, odborníka na pôdohospodárstvo, zástupcu strany, ktorá deklaruje vstup do únie, ako aj do NATO. „Aj našu výhodu nižších cien, ktorú sme mali, idú negovať. Tým sa dostaneme do zlej situácie. Naše poľnohospodárstvo by sa tým umelo dostalo do absolútne nekonkurenčnej polohy. Ak by sa to malo takto naplniť, išlo by o jeho likvidáciu,“ hovorí. V hygienických predpisoch je tiež veľké riziko. „Mám vyjadrenia ako uvažujú oni,“ pokračuje poslanec a načrtáva možný scenár, podľa ktorého vraj slovenské potravinárske podniky nemajú podmienky na vytvorenie takých hygienických predpisov, aké sú v EÚ. Znamená to, že sú nehygienické, čo však nie je pravda. To však zároveň znamená, že potraviny sa nemôžu vyvážať do štátov EÚ. Za tým si podľa neho tieto krajiny kladú ďalšiu v podstate logickú logickú otázku. Prečo by mali (budúci) občania EÚ žijúci v SR konzumovať potraviny z fabrík, ktoré nemajú hygienické normy podľa EÚ? A tak by mali potraviny dovážať. „Takto načrtnuté konštrukcie, zdá sa, že straším, sú reálne,“ citujeme jeho slová.

Platí teda bonmot jedného člena vlády SR, ktorý o takýchto prípadných scenároch raz povedal, že pre našich poľnohospodárov by to bola cesta do pekla? Na záver len toľko: Ak však platí, že na 80 % závisí úspešnosť našich manažmentov u nás doma od ich schopnosti a odbornosti, tak to asi platí aj vo vzťahu k vyjednávaniam na úrovni EÚ. V tom prípade sa však nesťažujme.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a spočiatku miestami slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19, na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Juhozápadný až západný vietor 2 až 6 m/s.V piatok bude polooblačno, časom oblačno, ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 21 stupňov C. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 13 až 9, denná teplota 17 až 21, na juhovýchode miestami až 24 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.49 hod.

Amsterdamdážď13
Atényjasno22
Belehraddážď17
Berlíndážď19
Bratislavaoblačno18
Bruseloblačno16
Budapešťpolooblačno20
Bukurešťpolooblačno20
Frankfurtoblačno20
Helsinkioblačno13
Istanbulpolooblačno23
Kodaňdážď13
Lisabonjasno24
Londýndážď15
Madridjasno30
Milánojasno24
Moskvazamračené16
Oslojasno11
Paríždážď18
Prahaoblačno18
Rímjasno27
Sofiadážď17
Štokholmdážď17
Varšavapolooblačno19
Viedeňoblačno19
Záhreboblačno20
Ženevapolooblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.