Hospodársky denník
USD50,32 Sk
EUR42,946 Sk
CHF28,317 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  7.Júna 2001

Tony Blair zvíťazí, pravica neprehrá

Dnes Briti zvolia Tonyho Blaira do druhého funkčného obdobia. Na Britských ostrovoch o tom nepochybuje takmer nikto - médiá, odborníci ani rádoví občania. Debata sa skôr posúva do roviny, aká zdrvujúca bude porážka konzervatívcov a či ich šéf William Hague zostane na čele strany aj po zverejnení výsledkov hlasovania. Sám Hague sa navonok nevzdáva a podobne ako Blair či šéf liberálov Kennedy v posledných dňoch kampane denne precestuje tisíce kilometrov s cieľom presvedčiť voličov. „Vo štvrtok svet zistí, že sily konzervativizmu sú stále na pochode,“ tvrdí na mítingoch vodca toryovcov. Verí však vlastným sloganom?

V posledných dňoch sa síce objavili určité signály, že by pre konzervatívcov nemuselo všetko až tak zle dopadnúť, ale tie možno skôr interpretovať ako snahu umelo vrátiť do predvolebnej súťaže aspoň trocha napätia. The Guardian tak zverejnil prieskum verejnej mienky agentúry ICM, podľa ktorého popularita labouristov klesla na najnižšiu úroveň za posledných niekoľko týždňov. Volilo by ich 43 percent voličov, konzervatívcov 32 a liberálov 19. Ak sa však posunieme o štyri roky dozadu, zistíme, že vtedy sa v prieskume ICM labouristi kótovali len o 5 percent lepšie ako konzervatívci, aby o niekoľko dní vo voľbách zaznamenali presvedčivé víťazstvo. Pritom ak by sa dnešné voľby skončili aj podľa odhadov ICM, labouristi by získali v 659-člennom parlamente o 170 kresiel viac ako všetky zvyšné strany spolu.

Preto za dramatizovanie možno označiť aj špekulácie, podľa ktorých Hagueovi do kariet môže nahrať apatia voličov. Traduje sa totiž, že konzervatívni stúpenci sú omnoho disciplinovanejší ako labouristickí, takže by pri nízkej volebnej účasti táto skutočnosť mohla vážne ovplyvniť konečný výsledok v neprospech Blaira. Oveľa zmysluplnejšie by však bolo zamyslieť sa nad príčinami voličskej apatie. Veď rasové nepokoje v Leedsi z hľadiska verejného záujmu včera vážne konkurovali všeľudovému hlasovaniu. V tomto smere sa núka jednoduchá odpoveď: Po labouristickom výraznom posune doprava niet veľmi z čoho vyberať. Výraznejšie rozdiely v politických programoch dvoch rozhodujúcich britských politických subjektov bez zveličovania zvádzajú na toryovskú euroskepsu a tvrdší prístup k imigrantom.

Blair dnes zvíťazí. Sily konzervativizmu však neprehrajú.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.