Hospodársky denník
USD50,718 Sk
EUR43,001 Sk
CHF28,224 Sk
CZK1,261 Sk
  Piatok  8.Júna 2001

Kedy vzniká daňová povinnosť?

Uvedením minerálneho oleja do daňového voľného obehu je akékoľvek vyňatie minerálneho oleja z režimu pozastavenia dane, vyrobenie minerálneho oleja mimo pozastavenia dane a prepustenie dovážaného minerálneho oleja do voľného obehu (z colného hľadiska), ak za takýmto dovozom nenasleduje pozastavenie dane vrátane nezákonného dovozu alebo nezákonného odňatia spod colného dohľadu. Vyňatím z pozastavenia dane je aj použitie, resp. spotreba minerálneho oleja ako pohonnej látky alebo paliva samotným prevádzkovateľom daňového skladu. Najklasickejším vyňatím minerálneho oleja z režimu pozastavenia dane je napríklad akékoľvek vydanie predmetu dane prevádzkovateľom daňového skladu na konečné použitie - spotrebu z priestorov daňového skladu, ktoré je v súčasnosti známe pri spotrebných daniach ako vyskladnenie. Prívlastok „daňový“ použitý pri pojme voľného obehu je použitý zámerne, aby nedochádzalo ku kolízii s pojmom „prepustenie tovaru do voľného obehu“ z hľadiska colných režimov, v praxi totiž bude dochádzať napríklad pri dovoze minerálnych olejov k súbehu colného a daňového režimu, a teda i pojmov.

Tak sa môže stať, že tovar bude prepustený do colného režimu voľný obeh a súčasne aj do daňového voľného obehu, čo v praxi znamená povinnosť zaplatenia cla, spotrebnej dane a DPH. Ak však bude dovozcom minerálneho oleja prevádzkovateľ daňového skladu, uplatní sa iba clo a DPH, pretože spotrebná daň bude v tomto prípade pozastavená.

Z definície uvedenia minerálneho oleja do daňového voľného obehu sú odvodené všetky možné prípady vzniku daňovej povinnosti, teda od klasického vyskladnenia tovaru na konečnú spotrebu cez zneužitie daňovo zvýhodnených minerálnych olejov až po stratu minerálneho oleja odcudzením, či neschopnosť preukázať pôvod a spôsob nadobudnutia minerálneho oleja. Zo vzniku daňovej povinnosti vyplýva aj povinnosť predkladať daňové priznanie vyhotovené podľa vzoru, ktorý bude uverejnený v jednej z vykonávacích vyhlášok k zákonu, to isté platí aj pre sprievodný dokument. Bude teda vecou daňových subjektov, či daňové priznanie alebo sprievodný dokument budú vyhotovovať priamo pomocou počítača alebo si vzor tlačiva jednoducho odkopírujú z vyhlášky a toto tlačivo budú dodatočne vypĺňať. Aj niektoré oznamovacie povinnosti vyplývajúce zo zákona bude možné posielať správcovi dane elektronickou formou popri tradičnej písomnej forme, väčší význam takéto ustanovenia nadobudnú až vtedy, keď bude schválený

zákon o elektronickom podpise. Pokiaľ ide o sprievodný dokument, v prípade vstupu SR do EÚ sa pri preprave tovaru s pozastavením dane bude musieť používať unifikované tlačivo sprievodného dokumentu vydané príslušným nariadením EÚ.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.