Hospodársky denník
USD50,718 Sk
EUR43,001 Sk
CHF28,224 Sk
CZK1,261 Sk
  Piatok  8.Júna 2001

G. W. Bush tentoraz aj rokoval s M. Dzurindom

Súkromným stretnutím pri šálke kávy s bývalou prvou lady diplomacie USA Madelaine Albrightovou začal včera slovenský premiér Mikuláš Dzurinda už šiestu návštevu USA počas dvoch rokov a siedmich mesiacov, čo je vo funkcii. Pravda, aj tentoraz išlo len o pracovnú verziu pobytu. Ako sme sa dozvedeli na MZV SR, z 26 návštev vysokých štátnych predstaviteľov v USA za obdobie posledných siedmych rokov, vždy išlo len o pracovné návštevy, nakoľko oficiálna návšteva musí byť priamo na pozvanie prezidenta USA, pričom v takom prípade by americká strana musela aj hradiť

celý pobyt v Bielom dome. Prečo to v prípade SR ešte neurobila, sme sa nedozvedeli.

Pokiaľ ide o tie minulé návštevy premiéra M. Dzurindu, dvakrát to boli pravidelné septembrové summity VZ OSN, kde na poslednom si doprial (ako sám povedal) aj „neplánované milé intermezzo“ s bývalým prezidentom B. Clintonom (na jeho pozvanie bol v USA aj na novembrových oslavách Nežnej revolúcie v roku 1999), a v dvoch prípadoch o otváranie Dní slovenskej kultúry a stretnutie s americkými podnikateľmi začiatkom tohto roka.

Napriek rozoberaniu vynikajúcich integračných šancí Slovenska v aliancii a situácii v Európe s bývalou šéfkou zahraničných vecí M. Albrightovou či rokovaniami na rovnakú tému s viceprezidentom Dickom Cheneym, kongresmanom H. Hydeom, predsedom Zahraničného výboru Snemovne reprezentantov a senátorom E. Hollingsom, predsedom senátneho výboru pre obchod, vedu a dopravu, cieľ návštevy bol aj iný.

„Slovenský premiér je už druhýkrát prijímaný americkým prezidentom; je to pre Slovensko neobyčajná pocta,“ zdôraznil o sebe akoby na vysvetlenie sám Dzurinda. Aj keď po prvý raz, počas februárových raňajkových modlitieb, sa len delili s vtedy novozvoleným prezidentom USA o spoločnú sálu, terajšia návšteva je už na vyššej úrovni. Prezident G. W. Bush ho nielen prijal (pravdepodobne je posledným vysokým európskym politikom, ktorého Bush prijme pred budúcotýždňovou cestou do Európy), ale ho ako vôbec prvého premiéra SR od vzniku samostatnej republiky aj pozval na rokovanie. To sa sústredilo na pokrok Slovenska v rámci procesu integrácie do európskych a transatlantických štruktúr a podľa Dzurindu aj na dôležitosť USA ako piliera NATO, na ich potrebnú prítomnosť v Európe, posilňovanie vzťahov starého kontinentu so Severnou Amerikou a na príspevok SR k bezpečnosti v Európe (v čase našej uzávierky ešte neboli známe výsledky z rokovania).

Dnes má slovenský premiér už doprevádzaný šéfom diplomacie E. Kukanom rokovať aj s americkým šéfom diplomacie C. Powellom a vo večerných hodinách slávnostne odhaliť novú budovu slovenského veľvyslanectva vo Washingtone. Víkend už bude patriť voľnejšiemu programu. Verme, že exhibičný tenisový turnaj s predstaviteľmi slovenskej a americkej politiky a kultúry, ako aj so slovenskými hokejistami M. Šatanom, P. Šťastným a P. Bondrom určite utuží dobré americko-slovenské vzťahy, čo si premiér M. Dzurinda aj predsavzal.

Slávka Blazseková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.