Hospodársky denník
USD50,211 Sk
EUR42,451 Sk
CHF27,949 Sk
CZK1,249 Sk
  Utorok  10.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kde sú Clintonovi muži?

Čo dnes robia najvernejší poradcovia?

„Vytvorili sme oveľa širší rámec pôsobenia vo svete a oni ho zúžili. Ak mal Bush reputáciu znalca zahraničnej politiky a vedel, ako zvládnuť systém, my sme boli viac otvorení pochopeniu otázok na konci 20. a na začiatku 21. storočia,“ s trpkosťou v ústach poznamenala o administratíve súčasného prezidenta USA G. W. Busha, a najmä o jeho názoroch na otázky bezpečnosti a NMD bývalá prvá dáma americkej diplomacie M. Albrightová. Pravda, je skutočne bolestné, a ešte pre takú aktivistku kypiacu energiou, akou je Albrightová, vidieť rozohrávanie mocenských partií bez možnosti zasiahnuť. Vidieť ten rozruch na medzinárodnej scéne, ktoré kedysi vyvolávalo dokonca aj jej mimovoľné gesto stiahnutých kútikov úst, a nemôcť sa v ňom vyžívať dnes. Clintonove časy sú preč, hodnotia sa rôzne, no z pozície plynúceho času je zaujímavé vidieť, ako ich hodnotia práve Clintonovi najvernejší. A čo robia, resp. čím sa

Nadväzujú na úspech

Či si zoberieme bývalého poradcu v Clintonovej administratíve Sandyho Bergera či Wiliama Cohena, Wendy Shermanovú, Jamesa Rubina, Jamesa O'Briena alebo spomínanú M. Albrightovú, všetci sa nesmierne tešia z toho, že súčasná Bushova administratíva bola skutočne prinútená nadviazať tam, kde Clinton skončil. Ani Powell nepokročil na Blízkom východe, ba na Balkáne sa USA takisto bez spojencov nepohli a iným štýlom nezačali ani rokovania s KĽDR. Takže Bushovi muži pokračujú v politike predchádzajúcich osem rokov, ktoré vraj boli podľa spomínaných Clintonových poradcov „kľúčovým obdobím v evolúcii systému medzinárodnej politiky“.

Aj keď im možno priznať pravdu, že Clinton mal viac úspešnejších ťahov na šachovnici ako Bushov otec počas prezidentovania, David Leavy, bývalý hovorca Národnej rady bezpečnosti si nepripustil pre denník Financial Times štipľavú poznámku na margo súčasného prezidenta, že „je bez debaty, že Bush je viac konzervatívny ako jeho otec a je oveľa bližšie k Reaganovi. Priniesol mentalitu studenej vojny do globálneho veku“. Jeho útok podporený Clintonovým poradcom pre národnú bezpečnosť S. Bergerom bol namierený najmä na štýl schladenia vzťahov USA s Čínou (posledné incidenty) a Ruskom (najmä pre zmluvu ABM). Povedzme si však otvorene, je skutočne veľmi málo rozdielu v tom, čo za rozdielne pokladá napr. M. Albrightová. Podľa nej totiž vraj použitie sily (na Miloševiča a S. Husajna) za čias Clintona v mene „demokracie a svetového mieru“ je celkom odlišné od budovania raketového dáždnika a zrušenia zmluvy ABM, čo „irituje každého okolo“. História však dozaista pamätá, že práve Clinton pred dvoma rokmi spomenul potrebu vybudovania NMD a je rovnako otázne, či možno za dôveryhodnejšie považovať klišé, ktoré však sleduje rovnaký účel ako otvorené priznanie sa k nemu.

Nenosí sukňu

Markantný rozdiel v politike G. W. Busha a B. Clintona je podľa Bergera a Rubina skôr v tom zmysle, že hlavné slovo dnes dostáva v zahraničnej politike Pentagón. A nielen to. Dané slovo je oveľa menej koordinované s líniou ministerstva zahraničných vecí. „Bolo veľmi nezvyčajné počuť, že Cohen by vybočil z oficiálnej línie. Dnes sa zahraniční diplomati bežne pýtajú Powella (šéf diplomacie), čo Rumsfeld (šéf obrany) skutočne myslel,“ poznamenáva Rubin. Inak vari ani rozdielov nie je. S výnimkou azda toho, ktorý si všimla Albrightová: „Powell nenosí sukňu.“

Ale vráťme sa k pôsobeniu exporadcov. Ako zistil FT, Albrightová nemieni donekonečna kritizovať Busha, pretože ako šéfka diplomacie sama zistila, že večné šomranie nezainteresovaných nie je užitočné, „pokiaľ ten džob robíte“. Dnes „vychutnávam prechod z aktívnej politiky do súkromného života“, priznala pôžitkársky. Má vlastné súkromné telefonáty, môže si sama natankovať „šťavu“ do auta, ba zostane jej čas aj na pravidelnú návštevu telocvične. A k tomu, spolu so Shermanovou a O'Brienom, ako aj ďalšími dvoma partnermi - pracovníčkou agentúry na ochranu životného prostredia ešte za Clintonovej vlády C. Brownerovou a washingtonským sudcom E. Liebermanom založili skutočne unikátnu firmu: The Albright Group, ktorá je zahraničnou poradenskou firmou pracujúcou nielen s podnikateľskými subjektmi, ale aj neziskovými organizáciami. Skúsenosti a kontakty počas pôsobenia na prestížnom poste sú skutočne nezaplatiteľné...

Z politiky do biznisu

Aby exminister obrany Wiliam Cohen nezaostával, aj on si dnes založil The Cohen Group, dokonca s tou istou náplňou, azda len v inej oblátke. Stonebridge international je zasa „globálnou strategickou firmou“ Sandyho Bergera, ktorá sa zameriava na poradenstvo v medzinárodnom biznise. „Úspešné firmy potrebujú na vytvorenom extrémne súťaživom globálnom trhu sofistické a stále čerstvé informácie o trendoch a udalostiach, ktorým čelia,“ poznamenáva na vysvetlenie. To je v podstate trochu odlišné od Albrightovej zámeru, ktorá sa viac orientuje na „znovuposilnenie demokracie v posteuforických demokraciách“, za aké pokladá krajiny východnej Európy, Latinskej Ameriky a Ázie. Vlastne ako väčšina Clintonových poradcov, aj ona žije z prednášok a vystúpení na fórach: „Ľudia ma stále pozývajú, či už pre môj názor alebo aby mi len povedali Hello,“ verí úprimne. Jej unikátne myšlienky by mala obsahovať aj pripravovaná kniha.

Clintonovi hovorcovia v zahraničnej oblasti J. Rubin (MZV) a D. Leavy (národná bezpečnosť) zvolili čisto podnikateľský štýl života. Rubin pracuje v zahraničnej firme Brunswick Group v Londýne a D. Leavy ako viceprezident v Discovery Communication v USA. Ako sa zdá, stratení nie sú. Prepojenie politiky a obchodu sa im v budúcnosti môže zísť. Nikto nikdy nevie. Veď aj G. W. Bush oprášil ako svojich poradcov ľudí z otcovej éry.

(sb)

Počasie

Zajtra predpokladáme ústup niektorých zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Pretrvávajú reumatické bolesti, sklon k depresii. Častejšie sa môžu vyskytovať astmatické záchvaty. Reakčný čas je predĺžený. Zhoršený môže byť priebeh ekzematóznych kožných ochorení. (zč)Dnes bude polooblačno, na severe a východe až oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov, na krajnom severe miestami chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m 13 stupňov. Slabý vietor. V stredu bude prevažne polooblačno, len v horských oblastiach pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky. Nočná teplota 16 až 12, v horských dolinách miestami okolo 10 stupňov. Denná teplota 26 až 30, na severe okolo 23 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polojasno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.05 a zapadne o 20.49 hod.

Amsterdamdážď21
Atényjasno34
Belehradprehánky27
Berlínoblačno21
Bratislavapolooblačno27
Bruseloblačno23
Budapešťjasno27
Bukurešťpolooblačno29
Frankfurtpolooblačno23
Helsinkidážď21
Istanbuljasno32
Kodaňoblačno25
Kyjevdážď27
Lisabonjasno24
Londýnoblačno20
Madridjasno33
Moskvajasno25
Oslooblačno23
Parížoblačno22
Prahaoblačno21
Rímoblačno30
Sofiapolooblačno32
Štokholmoblačno24
Varšavaprehánky23
Viedeňoblačno26
Záhreboblačno28
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.