Hospodársky denník
USD50,211 Sk
EUR42,451 Sk
CHF27,949 Sk
CZK1,249 Sk
  Utorok  10.Júla 2001

V Európskom parlamente je priveľa hluku

Slovensko terčom kritiky kvôli Rómom, pre jadrovú energiu, korupciu...

Včerajšia debata o texte pravidelnej rezolúcie o pokroku Slovenska v príprave na členstvo v zahraničnom výbore Európskeho parlamentu (EP) (hlasovalo sa o nej v čase našej uzávierky) poukázala najmä na dve veci - na rozvetvenosť bruselskej administrácie, ako aj na mimoriadnu trpezlivosť, ktorú musí prejaviť krajina, uchádzajúca sa o členstvo v Európskej únii.

Je totiž dosť ťažké pochopiť, k čomu je dobrá pravidelná rezolúcia Európskeho parlamentu o pokroku v príprave na členstvo, keď každoročná hodnotiaca správa Európskej komisie je v tomto smere omnoho relevantnejšia. Nebolo by lepšie čas, energiu a peniaze vynaložené v tomto smere rovno investovať na zmysluplné prístupové aktivity v samých kandidátskych krajinách?

Avšak späť k trpezlivosti. Tej naozaj treba dosť, aby sa dalo stoicky počúvať niektoré z návrhov, čo odzneli počas debaty. Skupina poslancov z frakcie Zelených tak chcela do rezolúcie presadiť výzvu, aby bola v Košiciach založená rómska univerzita, prostredníctvom ktorej by mali všetci Rómovia v strednej Európe prístup k vyššiemu vzdelaniu. Nič proti rómskej univerzite. Avšak v dnešnej spoločnosti zakladanie univerzít môže prebiehať len na ekonomickom základe. A slovenské školstvo finančné prostriedky momentálne nemá na rozhadzovanie. Čiže ak frakcia Zelených naozaj chce pomôcť Rómom, nech vypracuje projekt a zoženie peniaze. Som presvedčený, že na Slovensku nikto proti takejto iniciatíve nebude namietať.

Švédska liberálka Cecilia Malströmová navrhovala v texte vyjadriť „hlboké poľutovanie“ nad tým, že rómska menšina na Slovensku je naďalej vystavená širokej diskriminácii a opakovane je terčom policajnej brutality a rasovo motivovaného násilia, čo okrem iného viedlo slovenských Rómov k emigrácii do krajín EÚ. K tomu hádam netreba komentár. Na obhajobu liberálky Malströmovej možno uviesť, že zároveň chce vyzvať Írsko a Veľkú Britániu, aby zrušili vízovú povinnosť pre občanov Slovenska zavedenú práve pre migráciu Rómov.

Britská kresťanská demokratka Caroline Jacksonová v mene výboru pre životné prostredie svojich kolegov presviedčala, aby sa parlament v rezolúcii vyjadril za odstavenie bloku V-1 Jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach ku dňu vstupu Slovenska do EÚ, nie až v rokoch 2006, resp. 2008, ako sa dohodla slovenská vláda s Európskou komisiou. Rakúsky socialista Herbert Bösch, ktorý nedávno navštívil Slovensko pre vyšetrovanie korupčnej aféry okolo programu PHARE, chce, aby rezolúcia zdôraznila nevyhnutnosť kvalitnej a efektívnej finančnej kontroly, ako aj potrebu vytvárania „protikorupčnej kultúry“ na Slovensku...

Samozrejme, v parlamente včera odzneli o Slovensku aj pekné veci. Dokonca aj od Jana Marinusa Wiersmu, inak kritického spravodajcu EP pre Slovensko. Človek sa však nemôže ubrániť pocitu, že včerajšia rozprava bola trochu zbytočným vylievaním emócií a energie.

(TASR/Rastislav Boldocký)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.