Hospodársky denník
USD50,211 Sk
EUR42,451 Sk
CHF27,949 Sk
CZK1,249 Sk
  Utorok  10.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Verí v kresťanskú morálku I

Aj keď som najkritizovanejší, tak v porovnaní v rámci V4...

S ministrom spravodlivosti SR Jánom Čarnogurským sa stretávam najčastejšie na podujatiach Hospodárskeho klubu, teda raz za šesť-sedem týždňov, keď je nanajvýš niekoľko minút na zmysluplnú komunikáciu. Neočakávaný dvojhodinový priestor na diskusiu však vznikol koncom júna v cransmontanskom kongresovom centre. Predtým sa zúčastnil na reportovaní o boji proti nadnárodnému zločinu spolu s predstaviteľmi rezortov justície z Maďarska a z Rumunska.

Hd: Crans Montana... Predovšetkým je o tom, kde sme, kde budeme ako Európa a vôbec celý svet. Boli ste pri tom, keď sa zakladal nový režim. Odvtedy prešlo takmer dvanásť rokov. A namiesto nového života máme viac ako dosť problémov, okrem iného aj s organizovaným domácim a tiež medzinárodným zločinom. Vo svojom reporte ste sa vyjadrili, že ich príčinou bola a je viacročná privatizácia štátneho majetku.

J. Čarnogurský: Je fakt, že príchod nadnárodného - medzinárodne organizovaného zločinu na Slovensko urýchlila privatizácia, a to z dvoch dôvodov. Jednak, že znamenala prevod obrovských majetkov zo štátu na iné subjekty - súkromné spoločnosti alebo osoby. To znamená, že bolo a naďalej je o čo bojovať. A potom, v tomto procese sa uvoľnili aj také peniaze, ktorými bolo možné zaplatiť aj drahých kriminálnikov.

Hd: Mali ste na prelome rokov 1989 - 1990 predtuchu, že dôjde k takejto situácii?

J. Čarnogurský: Ex post je každý múdrejší... Tie zmeny a celá transformácia boli nevyhnutné. Veď si spomeňme, ako bývalé socialistické krajiny „padali“ ekonomicky, politicky, bezpečnostne a vôbec po všetkých stránkach. Klásť si otázku asi v tom zmysle, že či to stálo za to, je zbytočné. To by sme mohli meditovať trebárs aj o Veľkej francúzskej revolúcii a iných udalostiach, ale faktom je, že boli nevyhnutné.

Hd: Chceli sme viac demokracie, viac slušnosti, viac porozumenia a výsledky vypovedajú skôr o regrese. Akoby cena za návrat z vtedajšieho režimu do toho, ktorý je všeobecne vyznávaný a uplatňovaný, bola príliš vysoká.

J. Čarnogurský: Keď sme sa chceli oslobodiť od komunizmu a od komunizmu bolo nevyhnutné sa oslobodiť, tak to inak nešlo. Urobili sme to však veľmi kultivovane a takpovediac bezbolestne.

Hd: Vráťme sa k téme. Privatizácia a kriminalita, resp. zločinnosť? Má to svojskú logiku...

J. Čarnogurský: Hovorím, bola a je možnosť získať veľké majetky aj za cenu sprievodných negatívnych javov. Bola to však možnosť takmer jednorazová, ba až výnimočná.

Hd: Myslíte si, že sa to dá do poriadku? Značná časť majetku leží úhorom a nemálo z neho je pomaly bezcenné. Ide predsa o miliardy. Vy ste predsa minister justície.

J. Čarnogurský: Postupne sa to dá do poriadku. Pozrime sa len na štátne podniky, aj keď formálne ide o akciové spoločnosti s účasťou štátu. Ekonomicky si vedú horšie ako súkromné spoločnosti. Spoločnosť sa rozhýbe a zabudneme na to, čo tu bolo a ako zdevastované, že sme takmer nemali budúcnosť.

Hd: Nezjednodušujete? Nejde skôr o morálne kvality ľudí, ktorí, keď sa objavili privatizačné možnosti, stratili jednak súdnosť a...?

J. Čarnogurský: Uvoľnili sa aj také mravy, ktoré majú korene v totalitnom režime. Lenže, hospodárenie so súkromným vlastníctvom je oveľa efektívnejšie. Štát by si už nedokázal udržať poriadok a disciplínu vo svojich podnikoch.

Hd: Nazdávam sa, že November ´89 priniesol aj podstatné a dlhodobé oslabenie kontroly. Odhliadnuc od potreby personálnych zmien, tak by sa dalo hovoriť aj o cielenom postupe v záujme ľahšieho nadobudnutia majetku z odštátňovaných firiem.

J. Čarnogurský: Či úmyselné, to pochybujem, ale z historického hľadiska možno v tom vidieť zákonitosť, a to z toho dôvodu, že predtým za komunizmu bola desaťročia prílišná centralizácia, prílišná spútanosť príkazmi a zákazmi. Teraz mám na mysli kontrolu, veď plánovité hospodárstvo bolo jednoducho príliš spútané a neviedlo k lepším výsledkom, ba skôr naopak. Teraz nemám na mysli povedzme mieru nezamestnanosti, stabilitu cien a podobne, ale výkonnosť hospodárstva ako takého. Jednoducho, keď sa po roku 1989 uvoľnili trhy, tak naše výrobky jednoducho neboli schopné konkurencie. Koniec-koncov, už pred 1989 sa mnohí ľudia usilovali nakupovať v tuzexe, a to tam bol skôr druhotriedny tovar v porovnaní s vtedajšou ponukou na Západe.

Hd: Každá revolúcia prináša istú daň. Tak platíme daň – trebárs vo forme poklesu morálky. Kde je však to nové ozdravujúce ovzdušie z nového režimu?

J. Čarnogurský: Ja neverím na novú morálku. Verím na tradičnú morálku. Na kresťanskú, ktorá stále znovu a znovu potvrdzuje svoju racionalitu...

Hd: Vy ste jeden z najkritizovanejších ministrov. Za vymáhateľnosť práva, inak v tichosti, slušne a relatívne korektne, ale jeden z najkritizovanejších.

J. Čarnogurský: Napriek tomu, že som najkritizovanejší, justícia ako celok v porovnaní minimálne s krajinami V4 je na tom veľmi dobre.

Hd: Má to nejaký konkrétny parameter?

J. Čarnogurský: Organizáciu súdnictva v porovnaní s Českou republikou. V reforme sme tiež ďalej a lepšie ako ČR. Nielen v takom primeranom rozdelení samosprávnosti súdnictva a štátnej správy súdnictva, ale napríklad v súdnej organizácii. Je proste trojstupňová vrátane Najvyššieho súdu. Vo väzenstve sme tiež na tom lepšie ako v spomínaných štátoch. Nemali sme ani žiadne dramatické úteky, žiadne vzbury väzňov, nemáme preplnené väznice...

Hd: Myslíte si, že sme na tom justične lepšie ako za bývalého režimu?

J. Čarnogurský: Samozrejme. Predsa v tom, že súdnictvo je nezávislé a rozhoduje naozaj iba podľa zákona. Kedysi po každom zjazde komunistickej strany vyšla taká rezolúcia alebo nejaký text o aplikácii záverov zjazdu v súdnictve... Tam bol zákon! Nehovoriac o tom, že za komunizmu súdnictvo nemuselo riešiť takú škálu problémov ako my dnes, keďže de facto nebolo také rozsiahle súkromné vlastníctvo.

Hd: Čo termínové absurdity?

J. Čarnogurský: Z hľadiska termínov nie sme tam, kde by sme mali byť. Som však miernym optimistom.

Hd: Naďalej ste politikom. Pred chvíľou ste dostali informáciu, že súd v treťom bratislavskom obvode zamietol žalobu na I. Lexu. Čiže, je to nezávislý súd alebo...

J. Čarnogurský: Keďže parlament neschválil návrh ústavného zákona KDH o zrušení amnestií z obdobia vlády V. Mečiara, ale nepochybujem, že sa prokurátor odvolal proti takému záveru.

Hd: KDH je veľkou témou aj preto, že stále je prítomné na vnútropolitickej scéne. Raz je hore, potom klesá, ale nepatrí medzi tzv. veľké strany v našich pomeroch. Problémom je podľa vás vznik SDKÚ a pokles jej preferencií. Kam však tie hlasy odchádzajú? Žeby do minulosti, veď KSS má takmer toľko, čo vy. Okolo štyroch percent podľa niektorých prieskumov. Žeby dochádzalo k miernemu k príklonu - k návratu do minulorežimového myslenia?

J. Čarnogurský: Nie, tých pár percent, čo v prieskumoch komunisti získavajú, to je nič.

Hd: Vy ste boli pri všetkom dôležitom pre zmenu režimu a štart nového. Avšak ten veľký experiment, prechod od vtedajšieho socializmu do podmienok trhového hospodárstva a pluralitnej spoločnosti priniesol viac ako dosť negatívneho pre väčšinu občanov. Je tým poznačených viac generácií a neplesajú z dnešnej kvality života. Trebárs také riešenia nezamestnanosti sú z objektívnych, ale aj zo subjektívnych dôvodov v nedohľadne. Pol milióna ľudí v neistote a ďalšie státisíce od výplaty k výplate ako za minulého režimu?!

J. Čarnogurský: Chýba nám politik takej veľkosti, ako je sársky premiér Kurt Biedenkopf z CDU. Aj vo svetovom meradle mi vychodí ako jednotka. Vychádza mi ako politik č. 1 vo svete.

Hd: Čo z neho chýba našim politikom?

J. Čarnogurský: Predovšetkým vedomosti. O hospodárstve a trochu aj o politike. Dostatočné sebavedomie, že moje myšlienky sú správne.

Hd: Čiže, na Slovensku takáto osobnosť neexistuje. Alebo k jeho obrazu tlačíte vášho vedúceho úradu D. Lipšica, ktorý je všade hneď po vás. Niekedy vás nahrádza.

J. Čarnogurský: Prečo si klásť takúto otázku? On je síce vedúci úradu, ale popritom je právny odborník. Venuje sa najmä ústavnému a trestnému právu.

Hd: Čiže, všetko je v najlepšom poriadku.

J. Čarnogurský: Je. Kladie sám na seba tie najvyššie nároky, a preto má pouvoir.

Hd: Musíte mať názor aj na čiastkovú privatizáciu SPP. Viaže vás uznesenie vlády?

J. Čarnogurský: Tak to iste, že ma viaže, ale, žiaľ, na privatizáciu SPP nemám vykryštalizovaný názor. Mám totiž pochybnosti, ktoré ma viedli k zdržaniu sa pri hlasovaní vo vláde. SPP je asi najlukratívnejším slovenským podnikom a v budúcnosti možno opäť bude, najmä vtedy, ak sa realizuje Jamal 2. Nie som si istý, či jeho privatizácia za existujúcich podmienok je pre Slovensko výhodná.

Hd: Myslíte si, že táto vláda je schopná revokovať svoje uznesenie?

J. Čarnogurský: To asi nie.

Peter Kasalovský

(Druhú časť rozhovoru s J. Čarnogurským uverejníme zajtra.)

Počasie

Zajtra predpokladáme ústup niektorých zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Pretrvávajú reumatické bolesti, sklon k depresii. Častejšie sa môžu vyskytovať astmatické záchvaty. Reakčný čas je predĺžený. Zhoršený môže byť priebeh ekzematóznych kožných ochorení. (zč)Dnes bude polooblačno, na severe a východe až oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov, na krajnom severe miestami chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m 13 stupňov. Slabý vietor. V stredu bude prevažne polooblačno, len v horských oblastiach pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky. Nočná teplota 16 až 12, v horských dolinách miestami okolo 10 stupňov. Denná teplota 26 až 30, na severe okolo 23 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polojasno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.05 a zapadne o 20.49 hod.

Amsterdamdážď21
Atényjasno34
Belehradprehánky27
Berlínoblačno21
Bratislavapolooblačno27
Bruseloblačno23
Budapešťjasno27
Bukurešťpolooblačno29
Frankfurtpolooblačno23
Helsinkidážď21
Istanbuljasno32
Kodaňoblačno25
Kyjevdážď27
Lisabonjasno24
Londýnoblačno20
Madridjasno33
Moskvajasno25
Oslooblačno23
Parížoblačno22
Prahaoblačno21
Rímoblačno30
Sofiapolooblačno32
Štokholmoblačno24
Varšavaprehánky23
Viedeňoblačno26
Záhreboblačno28
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.