Hospodársky denník
USD49,777 Sk
EUR42,549 Sk
CHF27,919 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  11.Júla 2001

Vybrané problémy správy daní

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Ktoré daňové úrady boli zrušené k 1. máju 2001?

- Podľa zákona č. 150/2001 Z. z. o daňových orgánoch, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 440/2000 Z. z. o správach finančnej kontroly, bolo zrušených sedem daňových úradov (DÚ), a to DÚ Vinica, DÚ Krompachy, DÚ Sečovce, DÚ Marcelová, DÚ Gbelce, DÚ Tlmače a DÚ Giraltovce. Obce, ktoré boli v obvodoch pôsobnosti týchto DÚ, boli pričlenené k najbližším DÚ.

Je možné výšku dane dohodnúť s daňovým úradom? Ak áno, aký je postup?

- Zákon o správe daní a poplatkov umožňuje za určitých podmienok vyrubiť daň, ktorá bola určená dohodou s daňovým subjektom. Podľa ustanovenia § 29 ods. 5 tohto zákona, ak daňový subjekt v daňovom konaní nesplní svoju dôkaznú povinnosť pri určení výšky dane, môže správca dane výšku dane s ním dohodnúť. Keďže ide o stanovenie dane dohodou, predpokladom je, že daňový subjekt výšku dane akceptuje a je ochotný ju zaplatiť. Dôkazné bremeno je v tomto prípade na správcovi dane. Určenie dane dohodou sa predpokladá predovšetkým v prípadoch, keď daňový subjekt svoju daňovú povinnosť pri určení výšky dane nemôže splniť z objektívnych príčin, napr. došlo k zničeniu účtovných dokladov pri požiari, ku krádeži dokladov.

O priebehu dohodovania výšky dane zamestnanec správcu dane spisuje zápisnicu o ústnom pojednávaní podľa ustanovenia § 11 zákona o správe daní a poplatkov. Zo zápisnice musí byť zrejmé najmä to, kto, kde a kedy daňové konanie vykonal, ktoré osoby sa na ňom zúčastnili, označenie hlavného predmetu konania - dohodovanie výšky dane, poučenie, súhlasné vyjadrenie daňového subjektu s výškou dane určenou správcom dane, podpisy daňového subjektu a zamestnanca správcu dane. Správca dane na základe skutočností uvedených v zápisnici o ústnom pojednávaní vyrubí daň rozhodnutím a vo výroku uvedie skutočnosť, že daň bola určená dohodou podľa § 29 ods. 5 zákona o správe daní a poplatkov. V odôvodnení uvedie, akým spôsobom a za akých okolností bola výška dane dohodou určená. Proti takto vyrubenej dani je možné podať odvolanie. Pri podaní odvolania však treba mať na zreteli ustanovenie § 48 ods. 4 zákona o správe daní a poplatkov, podľa ktorého platí, že ak podané odvolanie smeruje proti rozhodnutiu o dani dohodnutej v daňovom konaní, odvolací orgán skúma iba dodržanie zákonných podmienok na použitie tohto spôsobu určenia dane. Ak odvolací orgán zistí, že zákonné podmienky na takýto postup správcu dane boli dodržané, odvolanie pre jeho neodôvodnenosť zamietne. V odvolacom konaní sa odvolací orgán nezaoberá výškou vyrubenej dane.

Kedy môže daňový úrad vyrubiť daň podľa pomôcok? Aký je v tomto prípade jeho postup?

- Správca dane je oprávnený podľa § 29 odsek 6 zákona o správe daní a poplatkov zistiť základ dane a určiť daň podľa pomôcok, ktoré má k dispozícii alebo ktoré si sám zaobstará, a to aj bez súčinnosti s daňovým subjektom v prípadoch, ak nebolo podané daňové priznanie alebo hlásenie včas alebo daňovník nepodal daňové priznanie alebo hlásenie ani po výzve správcu dane a vtedy, ak neboli na výzvu správcu dane v určenej lehote odstránené chyby, t. j. subjekt nesplnil svoju dôkaznú povinnosť pri určení výšky dane. Povinnosť dokazovania v daňovom konaní podľa zákona o správe daní a poplatkov prislúcha síce správcovi dane, ktorý vedie daňové konanie, ale daňový subjekt preukazuje všetky skutočnosti, ktoré je povinný uvádzať v priznaní, hlásení a vo vyúčtovaní alebo na ktorých preukázanie bol vyzvaný správcom dane v priebehu daňového konania, ako aj správnosť alebo úplnosť vedenia povinných evidencií alebo záznamov.

Určiť daň podľa pomôcok je možné aj v prípade, ak daňový subjekt neumožnil vykonať daňovú kontrolu, a tak zistiť alebo preveriť základ dane alebo iné skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane alebo vznik daňovej povinnosti, ak daňový subjekt vykonal úkony, ktoré svojím obsahom alebo účelom odporovali osobitnému predpisu alebo ho obchádzali a ktorých dôsledkom bolo zníženie dane, ak nedošlo k určeniu výšky dane dohodou správcu dane s daňovým subjektom.

Ako dôkaz môže správca dane použiť všetky prostriedky, ktorými možno zistiť a objasniť skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane a ktoré nie sú získané v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi. Pomôckami pri vyrubovaní dane môžu byť napr. znalecké posudky, svedecké výpovede, zápisnice o miestnom zisťovaní, listiny, poznatky správcu dane o daňovníkoch s rovnakým alebo veľmi podobným predmetom činnosti, výstupy výpočtovej techniky, informácie tretích osôb, ktoré sú zo zákona povinné spolupracovať so správcom dane a na jeho výzvu oznamovať údaje potrebné na vyrubenie dane (napr. banky a iné peňažné ústavy, pošty, poisťovne, orgány spojov, verejní prepravcovia, štátne kontrolné orgány). Pomôckami sú aj oznámenia fyzických a právnických osôb, ktoré zasielajú správcom daní v rámci plnenia oznamovacej povinnosti (platby fyzickej osobe nad 10 000 Sk za kalendárny rok).

Ak správca dane vyrubí daň podľa pomôcok, ktoré má k dispozícii alebo ktoré si zaobstaral, prihliadne tiež na zistené okolnosti, z ktorých vyplývajú výhody pre daňovníka, i keď ním neboli v konaní uplatnené. O určenej dani na základe pomôcok správca dane vydá rozhodnutie vo výroku ktorého uvedie, že daň vyrubuje podľa pomôcok podľa ustanovenia § 29 ods. 6 zákona o správe daní a poplatkov. Z odôvodnenia rozhodnutia musí byť zrejmé, na základe akých pomôcok bola daň daňovému subjektu určená. Proti takto vyrubenej dani je možné podať odvolanie, ale odvolací orgán skúma iba dodržanie zákonných podmienok na použitie tohto spôsobu určenia dane.

Ing. Veronika Ličková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.