Hospodársky denník
USD49,777 Sk
EUR42,549 Sk
CHF27,919 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  11.Júla 2001

Posledný žeravý uhlík

Proces privatizácie najväčších domácich peňažných inštitúcii prebieha zatiaľ viac-menej úspešne. Ako prvá prešla do rúk zahraničných vlastníkov Slovenská sporiteľňa. Minulý týždeň ju nasledovala aj Všeobecná úverová banka. Posledným žeravým uhlíkom zostáva Investičná a rozvojová banka, o ktorú však silné západoeurópske subjekty doteraz neprejavili záujem. Slovenská vláda investovala do ozdravenia bankového sektoru v minulom roku viac než 105 mld. Sk. Prevodom spomínaných dvoch bánk do rúk zahraničných investorov sa jej vrátilo ani nie 42 mld. Sk. Koľko štát získa pri predaji IRB je len veľmi ťažké dopredu odhadnúť.

Od svojho vzniku pritom prešiel tento peňažný dom mnohými zmenami. Poslednou z nich je zníženie základného imania z 8,7 mld. Sk na 1,044 mld. Sk, čiže o mohutných 7,656 mld. Sk. Banka tak urobila na základe rozhodnutia Bankového dohľadu Národnej banky Slovenska (NBS) k 18. júnu 2001, ktorého cieľom bolo ozdraviť štruktúru bilancie banky, a to bez dosahu na objem kapitálu a rezerv banky.

Investičná a rozvojová banka, a. s., vznikla vo februári 1992, keď sa Investičná banka, štátny peňažný ústav, Praha rozdelila pri privatizácii na dva samostatné subjekty. Od svojho vzniku podstúpila banka mnoho technických úprav. Vybudovalo sa ústredie banky, rozšírila a dobudovala sa sieť pobočiek. Nemalé finančné prostriedky sa investovali aj do skončenia implementácie platobného a zúčtovacieho systému PROFILE, ktorým sa zabezpečilo on-line prepojenie všetkých jej pobočiek. Banka sa napojila na SWIFT, REUTERS, TELERATE, stabilizovala sa sieť korešpondenčných bánk a rozšírila sieť bankomatov. V dôsledku problémov, ktoré banka mala pri vytváraní potrebných rezerv na krytie rizikových úverov, ktoré prevzala od Štátnej banky československej, však v nej bola v polovici decembra 1997 zavedená nútená správa. Tá bola po istých reštrukturalizačných krokoch, ktoré banke umožnili prejsť opäť na štandardný bankový režim, rozhodnutím NBS 17. 12. 1999 skončená. V období rokov 1997 a 1998 sa banka borila s veľkými problémami pri svojom hospodárení. Za tieto dva roky vyskočila strata až na neuveriteľných viac než 7,7 mld. Sk. V minulom roku sa však ekonomické ukazovatele hospodárenia banky opäť dostali do pozitívnej oblasti. Predovšetkým zlepšenie kvality úverového portfólia a nárast počtu nových klientov sa podpísalo pod minuloročný zisk 23,9 mil. Sk.

Podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu bola IRB oslobodená od platenia daňových nedoplatkov za rok 1992 vo výške 531 mil. Sk. Vo veci daňových nedoplatkov za roky 1994 a 1995 však Najvyšší súd žalobu IRB zamietol, banka tak bude musieť štátu zaplatiť sumu 349 mil. Sk. Na zaplatenie dorubených daní použije IRB vytvorené zdroje vo svojich kapitálových a rezervných fondoch, likvidita banky by tak nemala byť výraznejšie narušená. Podľa posledných informácií je stále jediným oficiálnym záujemcom o kúpu majoritného podielu v banke vo výške 69,56 %, ktorý kontroluje Ministerstvo financií a Fond národného majetku, maďarská banka OTP.

Ivana Sedliaková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.