Hospodársky denník
USD49,777 Sk
EUR42,549 Sk
CHF27,919 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  11.Júla 2001

Je to strata na úkor štátu

Podľa Klausovej ODS je predaj IPB veľkou lúpežou dňa

Zmluvy o minuloročnom predaji Investičnej a Poštovej banky (IPB) Československej obchodnej banke (ČSOB) sú jednostranne výhodné pre kupujúcu stranu na úkor štátu. K tomuto záveru došla po roku vyšetrovacia snemovná komisia konštatovaním, že ČSOB tak neoprávnene získala na úkor štátneho rozpočtu výhodu mnoho desiatok miliárd korún. Za hlavných vinníkov tejto straty označila bývalého ministra financií Pavla Mertlíka, guvernéra centrálnej banky ČNB expremiéra Josefa Tošovského a núteného správcu IPB Petra Staňka, ktorý predaj právne uskutočnil. V uznesení snemovne, ktoré bolo prijaté proti hlasom vládnej sociálnej demokracie a časti opozičnej Únie slobody, bolo vláde odporúčané, aby revidovala zmluvy o predaji banky tak, aby boli uvedené v súlade s právnymi predpismi s cieľom dosiahnuť väčšiu vyváženosť v prospech štátu. Komisia sa pritom rozhodla celý spis o tejto kauze poslať štátnemu Vrchnému zastupiteľstvu na ďalšie posúdenie.

Predovšetkým ODS, ktorá predaj IPB označila „lúpežou za bieleho dňa“, žiada zistenie viny predstaviteľov štátu na tejto transakcii a najmä či nebol motivovaný ich ekonomickými záujmami. Sociálne demokratická vláda upozornila, že k prípadným zmenám by museli byť naklonené obidve strany, ale tieto možnosti sú veľmi obmedzené a konečná strata z tejto bankovej operácie sa bude pohybovať okolo 90 mld. Kč. Podľa jej názoru prijala najvhodnejšie a najlacnejšie riešenie pre daňových poplatníkov, keď iná alternatíva pre potrebný rýchly predaj prakticky nebola. Pokiaľ by sa tak nestalo, tri milióny veriteľov IPB by prišlo o svoje vklady a otriaslo by sa celé národné hospodárstvo s následným prepadom HDP. Kvalitu práce snemovnej komisie ostro kritizoval prvý podpredseda Únie slobody, bývalý minister financií Ivan Pilip. Poukázal predovšetkým na to, že už od začiatku jej činnosti sa prejavovala snaha určitých záujmových skupín dosiahnuť konštatovanie, že na IPB nemala byť uvalená nútená správa a skomplikovať jej prevod na ČSOB. Podľa jeho názoru bol jej predaj v danej situácii tým najlepším riešením, pretože jeho rýchlosť zabránila útoku klientov na IPB a jej nasledovnému pádu.

Neplnenie dohodnutých transakcií by podľa ČNB mohlo viesť k otraseniu právnej dôvery i vážnym systémovým poruchám a ešte väčším nákladom pre štát a daňových poplatníkov. Podľa ekonómov revízie zmlúv nie sú rovnako reálne, pretože pokiaľ by boli zrušené, ČSOB by mohla opustiť od prevzatia IPB so zlými úvermi. Správa komisie je pritom komentátormi prijímaná veľmi rozporuplne. Zatiaľ čo niektorí mienia, že odviedla dobrú prácu, druhí ju považujú za nekompetentnú, pretože v jej radoch nebol jediný odborník na bankovú sféru. Jeden z nich dokonca označil jej správu za kus počmáraného papiera. Silnejú pritom hlasy, že nešlo ani tak o zistenie pravdy ako o politický boj v čase, keď v polovici budúceho roka budú parlamentné voľby. V tejto súvislosti niektorí i spochybňujú úlohu predsedu komisie ľudovcov Miloslava Kalouska, ktorý je často mediálne obviňovaný za neprehľadné transakcie na ministerstve obrany v čase, keď bol ekonomickým námestníkom ministra.

Richard Seemann

Praha

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.