Hospodársky denník
USD49,777 Sk
EUR42,549 Sk
CHF27,919 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  11.Júla 2001

Predbežné opatrenie Európy

Slovensku zastavili 10 percent predvstupovej pomoci

Brusel (TASR) - EK rozhodla v súvislosti s vyšetrovaním možného zneužívania predvstupových fondov EÚ na Slovensku dočasne zadržať desať percent finančných prostriedkov vyplácaných na projekty v rámci programov PHARE a ISPA. V Bruseli to potvrdil hlavný vyjednávač EÚ pre Slovensko Dirk Meganck. Zníženie preddavkov na projekty je však podľa neho iba predbežným a dočasným opatrením. „Nejde o definitívne zníženie, je to predbežné opatrenie, a to, čo bude nasledovať, závisí od výsledkov vyšetrovania slovenskej polície,“ povedal Meganck. Ak vyšetrovanie ukáže, že peniaze z fondov EÚ neboli v tzv. afére Tóth zneužité, komisia podľa neho zadržaných 10 percent uvoľní. Platby na projekty zo strany EÚ medzitým prebiehajú na 90 percent.

Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen včera vyhlásil, že reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) únie nesmie byť podmienkou na rozšírenie. „Reforma CAP nesmie byť podmienkou na skončenie prístupových rokovaní. Je politicky nemysliteľné kandidátom povedať, že musia čakať (na členstvo), kým my dokončíme reformu, o ktorej nevieme, kedy bude hotová a ako bude vyzerať,“ povedal Verheugen v poľnohospodárskom výbore EP. Zdôraznil, že žiadne prepojenie medzi reformou CAP a prístupovými rozhovormi nesmie existovať. Verheugen síce priznal, že nie je najlepšie nútiť kandidátov, aby prevzali toľko kritizovanú zložitú politiku, ktorá sa navyše bude skôr či neskôr meniť, ale iná možnosť nie je, ak sa nemá rozšírenie oneskoriť.

Komisár sa tiež vyslovil proti priamym platbám pre farmárov z nových členských krajín. Podľa finančného rámca na roky 2000 až 2006 nemajú noví členovia podľa Verheugena na tieto platby nárok. „Ak hovoríme dnes o priamych platbách, je to spochybnenie záverov summitu v Berlíne (v roku 1999). Tieto platby sa chápali ako kompenzácie za klesajúce výkupné ceny, ale tie naopak v kandidátskych krajinách skôr stúpajú,“ povedal Verheugen poslancom. Zopakoval tiež názor, že v budúcom roku má šance skončiť prístupové rokovania až 10 z 12 kandidátskych krajín (okrem Rumunska a Bulharska), žiadnej z nich to však nemožno zaručiť. Rozšírenie o 10 krajín je podľa Verheugena pre finančný rámec platný do roku 2006 únosné.

EÚ musí pri rokovaniach s kandidátskymi krajinami brať do úvahy sociálny rozmer rozšírenia. Sociálna záťaž na obyvateľov v kandidátskych krajinách je obrovská a Brusel by preto nemal za každú cenu trvať na okamžitej implementácii európskej legislatívy, ktorá by viedla k zvyšovaniu sociálneho napätia, vyhlásil Verheugen. „Nemyslím si, že by bolo rozumné byť dogmatický a trvať na okamžitej implementácii acquis (legislatívy),“ povedal Verheugen. „Pri rokovaniach o daniach, hospodárskej súťaži či pohybe pracovníkov by sme preto nemali strácať so zreteľu sociálny aspekt,“ vyzval komisár. Zároveň však zdôraznil, že reštrukturalizácia ekonomiky, ktorá automaticky vedie aj k strate pracovných miest, je nevyhnutná, pretože bez nej by podniky v kandidátskych krajinách neboli konkurencieschopné.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.