Hospodársky denník
USD49,777 Sk
EUR42,549 Sk
CHF27,919 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  11.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Podvyživený výskum bude ďalej hladovať

Pripravujeme vedcov, ktorí však z platu neuživia rodiny

Vo viacerých oblastiach výskumu ú nás prestávame byť schopní konkurencie zásluhou úbohého materiálneho zabezpečenia. Napriek tomu, že na niektorých špecializovaných pracoviskách máme odborníkov na špičkovej úrovni, porovnateľnej so svetom, odlišujeme sa v dvoch kategóriách, v získavaní financií na drahé prístroje a možnosťami údržby. No horšie je, že aj finančné zabezpečenie mladých výskumníkov je u nás minimálne. Odchádzajú a zostávajú na zahraničných pracoviskách po tom, čo sme do nich investovali vzdelanie a špeciálnu prípravu. Výsledkom je, že základňa školiteľov sa stenčuje a v blízkej budúcnosti nebude mať mladých expertov kto pripravovať. Príkladom môže byť ekonomické hodnotenie pracovníkov pôsobiacich v Ústave experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave. V pamäti verejnosti možno zostalo toto vedecké pracovisko po nedávnej medializácii špeciálneho sekventátora, prístroja určeného na zisťovanie vrodených defektov v génoch. Veľa sa písalo a hovorilo o tom, že chybu v kritickom géne prístroj odhalí oveľa skôr, ako pod vplyvom tohto defektu vznikne nádorové ochorenie. A je to vlastne indikátor na preventívny chirurgický zákrok alebo na pravidelné preventívne vyšetrenie. Ale aj s takýmito vysokošpecializovanými prístrojovými zariadeniami musia pracovať ľudia. A tých práve v tejto oblasti strácame. Platy vedcov sú u nás na veľmi nízkej úrovni. Ešte stále sme nezačali doceňovať vzdelanie či špecializáciu ani morálne, ani ekonomicky. Výskumnú prácu v tejto oblasti možno udržať na súčasnej úrovni najmä zásluhou dobrého mena spojeného so schopnosťami niektorých pracovníkov a tiež grantov zo zahraničia. Doc. Ing. Čestimír Altaner, DrSc. pre Hospodársky denník napríklad uviedol, že keď sa niekto chce skutočne venovať výskumu a začne po vysokej škole u nich, bude mať niečo vyše 6000 Sk brutto, pred odchodom do dôchodku je plat vo výskume hlboko pod 15-tisíc Sk a keď má vedec vysokú školu, veľký doktorát a jeho práca je na špičkovej úrovni, u nás nemôže dostať viac ako 17 580 Sk hrubého platu.

A tak mnohí z mladých odborníkov, ktorí vedu nechcú opustiť, odchádzajú do zahraničia. Zo svojich platov u nás jednoducho nemôžu vyžiť, nieto si kúpiť byt či postarať sa o rodinu. Vo vyspelých krajinách ich privítajú s otvorenou náručou a zarábajú desaťkrát toľko za tú istú robotu, čo robili u nás. Doktorandské práce musia písať výskumní pracovníci z tohto ústavu v angličtine, a tak niet div, že je vo vyspelých krajinách po takýchto odborníkoch dopyt. Netreba ísť ďaleko, s radosťou ich berú už v susednom Rakúsku. A my sa len môžeme prizerať na odlev našich schopných mozgov, pretože za takýchto podmienok nám tu pomaly nikto nezostane. Vedecky pracovať by podľa odborníkov mohli v takýchto podmienkach len tí, ktorí majú bohatých rodičov, prípadne manželky s vysokým platom. Trend vo vyspelých krajinách je však úplne iný. Onkologickému výskumu sa vo svete venuje mimoriadna pozornosť. Je to pochopiteľné, veď na rakovinu ochorie podľa štatistiky každý štvrtý až piaty človek. Stále sú potrebné nové diagnostické a terapeutické prístupy. Aj z 20-tisíc ľudí, ktorým na Slovensku diagnostikujú každý rok rakovinu, možno mnohých zachrániť zásluhou včasnej diagnostiky a moderných liečebných postupov aj v oblasti génovej terapie. Otázne je, čo zostane našim pacientom pri takomto „doceňovaní“ vedeckej práce?

Ľudmila Koníková

Počasie

Dnes bude slnečno a teplo. Popoludní na západe postupne zväčšovanie oblačnosti a večer ojedinele prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 26 až 30, na horách vo výške 1500 m 17 stupňov. Slabý južný vietor sa večer na západe zmení na severozápadný a zosilnie. Vo štvrtok bude prevažne oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 17 až 12, denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. V piatok bude polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 23 až 28 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.06 a zapadne o 20.48 hod.

Amsterdamdážď17
Atényjasno32
Belehradpolooblačno29
Berlínpolooblačno22
Bratislavapolooblačno28
Bruselprehánky18
Budapešťpolojasno28
Bukurešťpolooblačno27
Frankfurtdážď19
Helsinkidážď21
Istanbuloblačno30
Kodaňpolooblačno19
Kyjevbúrky24
Lisabonjasno23
Londýnpolojasno19
Madridjasno33
Moskvajasno25
Oslodážď14
Parížjasno22
Prahapolooblačno21
Rímjasno32
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno23
Varšavaoblačno24
Viedeňoblačno26
Záhrebpolooblačno26
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.