Hospodársky denník
USD49,777 Sk
EUR42,549 Sk
CHF27,919 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  11.Júla 2001

Elektroenergetické otázniky

Privatizácia slovenských rozvodných podnikov v lete 2002

Hoci proces privatizácie SPP a Transpetrolu by sa mal zavŕšiť do konca tohto roka (najneskôr do prvého kvartálu roku 2002), privatizácia elektroenergetiky bude komplikovanejšia. Svedčí o tom aj určitý časový sklz v reštrukturalizácii a privatizácii troch rozvodných štátnych podnikov (Západoslovenské energetické závody, Stredoslovenské energetické závody a Východoslovenské energetické závody). Podobne ako v prípade Slovenských elektrární, aj pri všetkých troch rozvodných energetických podnikoch bolo pred začatím procesu privatizácie potrebné doriešiť problém úverov. Najmä vzhľadom na skutočnosť, že z majetku SSE a ZSE sa vyčlenia tepelné zdroje, čím sa zmení pomer aktív a pasív. Pretože VSE nevlastnia tepelné zdroje, mali sa v reštrukturalizácii a privatizácii stať úvodným projektom. No práve problematika úverov pôvodné zámery zabrzdila. V súčasnosti sa ukazuje, že na privatizáciu sú najlepšie pripravené ZSE. Tie budú pre potenciálnych investorov aj najlukratívnejšie. No podobne ako pri SPP, aj pri rozvodných podnikoch dochádza k sklzu pri transformácii na akciové spoločnosti. Dnes je totiž už jasné, že ani niekoľkokrát posunutý termín 1. júl 2001 sme nedodržali.

Ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku M. Machová dokonca už v máji informovala, že sa privatizácia troch rozvodných podnikov neskončí do konca tohto roka, ale pravdepodobne až v lete budúceho roka. Samozrejme, násilné urýchľovanie celého procesu len preto, aby sa dodržal stanovený harmonogram, by mohlo priniesť viac škody ako úžitku. Na druhej strane by však kompetentní mali odložiť bokom stranícke spory a obrniť sa pred ovplyvňovaním rôznych záujmových skupín. Veď údajne práve tieto dva faktory sa v nemalej miere podpisujú (podobne ako pri SPP) aj pri návrhoch na personálne obsadenie do orgánov akciových spoločností z rozvodných podnikov.

Ešte komplikovanejší je proces reštrukturalizácie a pripravovanej privatizácie Slovenských elektrární. Predstavitelia ministerstva hospodárstva síce navrhujú, aby sa prenosová sústava ako stopercentná (zatiaľ) akciová spoločnosť vyčlenila už k 1. novembru tohto roka (zo SE sa vyčlení aj Tepelná energetika Košice) a privatizácia časti SE zavŕšila v lete budúceho roka, ale odborníci predpokladajú na budúci rok len vypísanie tendra. Privatizovať sa bude časť SE ako celku. No názory určitých skupín sprivatizovať len zdravé časti SE sa v posledných mesiacoch ozývajú čoraz častejšie. Vzhľadom na skutočnosť, že sa o osude SE bude rozhodovať v čase, keď vyvrcholí predvolebný boj, nie je vylúčený nečakaný zvrat v celom procese. Už dnes je totiž jasné, že lobovať budú nielen tí, ktorí pôvodne chceli rozbiť SE na viacero samostatných výrobní, ale aj zástancovia myšlienky neprivatizovať SE, kým na liberalizáciu cien nebude pripravená peňaženka občanov.

Zdena Rabayová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.