Hospodársky denník
USD49,777 Sk
EUR42,549 Sk
CHF27,919 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  11.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Posun o päť priečok

Slovensko na 35. mieste

Okolo štyroch miliárd ľudí (66,66 percenta celosvetovej populácie) musí každý deň vyžiť z menej ako dvoch dolárov (asi 100 Sk), pričom až 1,2 miliardy ľudí (20 %) nemajú ani dolár na deň. Slovensko sa našťastie do tejto kategórie nezaraďuje. Skôr naopak, podľa Indexu ľudského rozvoja (Human Development Index - HDI) sa dostalo medzi 35 najrozvinutejších štátov sveta. Podľa včerajšej správy Rozvojového programu OSN (UNDP), ktorú celosvetová organizácia uverejňuje každý rok, je na tom Slovensko lepšie ako vlani. Po zhodnotení celej série faktorov UNDP určila, že SR oproti minulému roku poskočila o päť priečok a zo štyridsiatej pozície sa dostala na pekné 35. miesto. Pekné aj preto, že z krajín bývalého socialistického bloku Slovákov predbehli iba Česi (34. miesto, posun dopredu o jednu priečku) a Slovinsko (29. miesto). Za Slovenskom zaostalo Maďarsko (36., posun o 7 miest) a Poľsko (38., posun o 6 priečok).

Medzi určujúcimi faktormi, podľa ktorých sa posudzovalo prostredie vhodné pre rozvoj ľudí, boli: priemerná dĺžka života obyvateľstva, návštevnosť škôl, gramotnosť dospelých a príjem na osobu. Index zohľadňuje rôznorodé aspekty ľudského rozvoja a podľa neho bohatý človek ešte nemusí mať všetky vhodné podmienky na rozvoj a obohatenie svojej osobnosti.

Tohto roku si prvenstvo krajiny s najväčšími možnosťami na rozvoj pripísalo Nórsko. Minulý rok, podobne ako aj predošlých päť rokov, bola na čele rebríčka 162 krajín Kanada. V prvom roku tretieho milénia však klesla na tretie miesto, keď podľa správy UNDP „striebro“ tohto roku pripadlo Austrálii. Prvé tri priečky patria trom svetadielom, čo znamená, že rozvoj ľudstva geografické hranice nepozná. Áziu zastupuje Japonsko na deviatom mieste. Po Kanade sa v „lige najrozvojovejších štátov“ udomácnilo ešte Švédsko, Belgicko, USA (prepad o tri priečky), Island, Holandsko a po Japonsku desiatku naj, naj v indexe HDI uzatvára Fínsko. V druhej desiatke krajín sa umiestnili väčšinou západné štáty: Švajčiarsko, Luxembursko, Francúzsko, Británia, Dánsko, Rakúsko, Nemecko, Írsko, Nový Zéland, Taliansko, Španielsko, Izrael a Grécko.

Ak na čele rebríčka došlo k určitým posunom, takmer nič sa nezmenilo na jeho konci. Najchudobnejšími krajinami sveta zostávajú aj naďalej reprezentanti čierneho kontinentu - až 20 afrických štátov uzatvára pelotón zostavený UNDO, pričom medzi najmenej rozvojové patria: Mali, Stredoafrická republika, Čad, Guinea-Bissau, Etiópia, Burkina, Burundi, Niger a Sierra Leone, ktorá je celkom na konci rebríčka.

Víťazní Nóri (vlani na druhom mieste) obsadili neoficiálny titul víťaza, lebo sa v priemere dožívajú 89 rokov, do škôl chodí 97 percent obyvateľstva, priemerný príjem na hlavu je 28 433 USD a HDP má index 0,98. Po zhodnotení všetkých týchto kategórii bola hodnota výsledného indexu 0,939, čo Nórsku prisúdilo prvenstvo. Minulý rok bolo Nórsko na druhom mieste. Pokles USA z tretieho na šieste miesto bol možný aj napriek tomu, že Američania majú najvyšší príjem na jedného obyvateľa. Kategórie, ktoré USA „stiahli“ na šiestu priečku, sú vzdelanosť (Američania sú až na 12. mieste) a priemerná dĺžka života (až 24. priečka). Tu však predbehli napríklad Japonsko, Španielsko, Grécko a Cyprus. Austrália s finálnym indexom 0,936 (rovnakú hodnotu má aj index Kanady, Švédska a Belgicka) predbehla ostatných hlavne vďaka lepším výsledkom v priemernej dĺžke života obyvateľstva.

Pre Slovensko je súčasná pozícia celkom potešiteľná, ešte viac poteší informácia OSN o Indexe technologického pokroku, že zo 72 hodnotených štátov sveta je SR v technologickom rozvoji na 25. mieste (ČR - 21., Maďarsko - 22., Slovinsko - 23.), neponúka to však priestor zaspania na vavrínoch. Z oboch správ je totiž viac ako evidentné, že rastie význam vzdelania a odbornej prípravy pre vytváranie vhodných podmienok na rozvoj spoločnosti. A v tomto smere Slovensko v posledných rokoch upadá alebo, ako uvádza včerajšia správa OSN na rok 2001, rozvinuté krajiny sa otvorili pre profesionálov z rozvojových krajín, na čo dopláca najmä ich vlasť. Skúsme hádať, kam miznú naši mladí profesionáli... Aké priečky môžeme obsadiť v budúcnosti?

Iaromír Novák

- tabuľka-

Rebríček krajín podľa Indexu ľudského rozvoja

1. Nórsko

2. Austrália

3. Kanada

4. Švédsko

5. Belgicko

6. USA

7. Island

8. Holandsko

9. Japonsko

10. Fínsko

....

16. Rakúsko

17. Nemecko

...

29. Slovinsko

...

34. Česká republika

35. Slovensko

36. Maďarsko

...

38. Poľsko

....

162. Sierra Leone

Počasie

Dnes bude slnečno a teplo. Popoludní na západe postupne zväčšovanie oblačnosti a večer ojedinele prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 26 až 30, na horách vo výške 1500 m 17 stupňov. Slabý južný vietor sa večer na západe zmení na severozápadný a zosilnie. Vo štvrtok bude prevažne oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 17 až 12, denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. V piatok bude polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 23 až 28 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.06 a zapadne o 20.48 hod.

Amsterdamdážď17
Atényjasno32
Belehradpolooblačno29
Berlínpolooblačno22
Bratislavapolooblačno28
Bruselprehánky18
Budapešťpolojasno28
Bukurešťpolooblačno27
Frankfurtdážď19
Helsinkidážď21
Istanbuloblačno30
Kodaňpolooblačno19
Kyjevbúrky24
Lisabonjasno23
Londýnpolojasno19
Madridjasno33
Moskvajasno25
Oslodážď14
Parížjasno22
Prahapolooblačno21
Rímjasno32
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno23
Varšavaoblačno24
Viedeňoblačno26
Záhrebpolooblačno26
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.