Hospodársky denník
USD49,781 Sk
EUR42,799 Sk
CHF28,188 Sk
CZK1,257 Sk
  Štvrtok  12.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Koza – spoločník našich predkov

Hovorí sa, že pes je najlepším priateľom človeka, no zdá sa, že v starých dobách hrali túto úlohu kozy. Nové genetické dôkazy naznačujú, že práve ony cestovali po svete s prvými farmármi, slúžili ako zásobáreň mlieka a nástroj na výmenný obchod. Pravdepodobne pomáhali našim predkom dobýjať nové územia a rozvíjať začiatky obchodu. Dnešné kozy stále nesú genetický podpis pohybu a miešania zvierat pred 10 000 rokmi. Kozy boli často titulované ako „kravy chudobných”, pretože boli schopné prežiť v drsných podmienkach na chudobnej potrave. V mnohých krajinách 700 miliónov kôz hrá aj v súčasnosti druhé husle ostatným druhom úžitkových zvierat.

Ale genetická analýza 400 kôz zo 44 krajín Európy, Ázie, Afriky, Stredného východu naznačila, že kozy boli kedysi obľúbenými domácimi zvieratami. Vedci zistili, že ich genetická história sa odlišuje od ostatných farmárskych zvierat, ako sú kravy či ovce. Vykazuje väčšie miešanie medzi kontinentmi; predpokladá sa teda, že kozy boli spoločníkmi prvých farmárov, keď putovali a kolonizovali nové zeme. Štúdia odhaľuje, že všetky dnešné kozy sú potomkovia troch odlišných línií. Prvá populácia vznikla asi pred 10 000 rokmi v oblasti na Strednom východe, odkiaľ pochádza aj dobytok. Ďalšie dve sa pravdepodobne vyvinuli neskôr, podľa všetkého v juhovýchodnej Ázii a na Strednom východe.

Práca, ktorú uskutočňoval švajčiarsko-francúzsky tím, bola publikovaná v americkom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Štúdia je založená na analýze DNA extrahovanej z mitochondrií kôz (mitochondrie – malé bunkové organely, tzv. energetické stanice bunky). Krátky reťazec DNA obsiahnutý v mitochondriách (mDNA) – ktorý predstavuje iba zlomok celkovej bunkovej DNA (väčšina DNA sídli v jadre) – mutácie vo svojich génoch relatívne pravidelne, a tak môžu vedci využívať zmeny v génoch na meranie evolučných zmien. Čím viac rozdielov dvaja jednotlivci či druhy vykazujú v nukleotidovej stavbe svojej mDNA, tým vzdialenejšie príbuzné sú. Navyše mitochondriálna DNA sa dedí výlučne po materskej línii, teda mDNA nepodlieha miešaniu génov, ktoré ovplyvňuje zvyšok génomu po oplodnení.

(kab, BBC)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť a na viacerých miestach prehánky a búrky, najmä na severe a východe územia. Na západe časom zmenšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov, na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s. V piatok bude polooblačno až oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 18 až 13, denná teplota 23 až 28, na severe okolo 20 stupňov. V sobotu bude polooblačno, časom až oblačno, ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 26 až 30, na severe chladnejšie. Slnko vyjde zajtra o 5.07 a zapadne o 20.47 hod.

Amsterdamprehánky15
Atényjasno34
Belehradpolooblačno28
Berlínslnečno24
Bratislavaoblačno22
Bruseloblačno19
Budapešťdážď21
Bukurešťpolooblačno28
Frankfurtprehánky22
Helsinkipolojasno20
Istanbuljasno30
Kodaňdážď16
Kyjevpolooblačno25
Lisabonjasno27
Londýnveľká oblačnosť15
Madridjasno34
Moskvajasno23
Oslodážď15
Parížveľká oblačnosť19
Prahapolooblačno23
Rímjasno33
Sofiapolooblačno26
Štokholmpolojasno18
Varšavapolooblačno19
Viedeňoblačno21
Záhreboblačno21
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.