Hospodársky denník
USD49,781 Sk
EUR42,799 Sk
CHF28,188 Sk
CZK1,257 Sk
  Štvrtok  12.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Päťboj o olympiádu pred koncom

Medzinárodný olympijský výbor definitívne povie, čo u nich zvíťazí

Dotácia 1,2 miliardy dolárov čaká na organizátorov, ktorí získajú právo na usporiadanie OH 2008. Túto sumu dostane novopečený majiteľ organizačných práv od Medzinárodného olympijského výboru. A nielen táto cena je pre jednotlivé kandidátske mestá zaujímavá. Olympiáda sľubuje veľký priamy finančný zisk, rozvoj miesta a lokality v rôznych smeroch. Preto je boj o OH veľký a tvrdý. Kto bude z piatich kandidátov, ktorých MOV oficiálne vyhlásilo 28. augusta 2000 za adeptov na OH 2008, šťastnejší, sa dozvieme zajtra popoludní. V Moskve počas 112. zasadania MOV o tom rozhodnú 124 členovia pléna.

Päť kandidátov

O poctu usporiadať OH 2008 sa uchádza Istanbul, Osaka, Paríž, Peking a Toronto. V projektoch kandidátskych miest, pochopiteľne, dominuje záruka úspešného zvládnutia podujatia. Všetci, tak ako si to vyžadujú reglementy MOV, majú vládnu podporu, ako aj väčšiny obyvateľstva. V prezentačných materiáloch sa poukazuje na ekonomiku krajiny, mesta, ale sú tam aj prísľuby rastu HDP či udržanie alebo zníženie inflácie, prínos pre mesto, olympizmus a samotný šport. Olympiáda musí byť zorganizovaná na patričnej úrovni, treba zaistiť dobré podmienky minimálne 10-tisíc športovcom a ďalším tisíckam ľudí, ktorých prítomnosť je na hrách nevyhnutná. Chce to dobre rozvinutú infraštruktúru, hotelovú kapacitu a množstvo iných vecí.

Skrytá loby

Po afére s korupciou pri udeľovaní OH prijal MOV určité „bezpečnostné“ opatrenia, aby členovia hodnotiacich komisií neboli podplatiteľní. Ťažko povedať a najmä dokázať, do akej miery sa im to podarilo dosiahnuť. Jedno je isté, kandidátske mestá ostatní členovia MOV nemohli navštíviť. Lenže podľa porekadla, keď nemôže ísť Mohamed k hore, ide hora k Mohamedovi, sme boli svedkami, keď množstvo vyslancov kandidatúr chodilo do krajín a prezentovalo svoje mesto. Robili sa propagácie pri významných podujatiach, v rámci nadväzovania bilaterálnych vzťahov (alebo ich obnove) sa nepriamo lobovalo. Dokonca sa začalo i s lobovaním proti ostatným mestám, najmä proti Pekingu.

Sila kapitálu

Posledné voľby kandidátskych miest jasne deklarovali, že pri rozhodovaní zohráva úlohu silný kapitál za uchádzačom. Naposledy to bolo v prípade ZOH 2006. Tie dostal Turín, za ktorým stála silná diplomacia zo strany bývalého šéfa piatich svetových federácií a najmä atletiky, Nebiola (veľmi úzko previazaný komerčne a zároveň aj priateľsky s prezidentom MOV J. A. Samaranchom) a silnej priemyselnej rodiny Agnelliovcov (Fiat). Hoci svet očakával a želal túto poctu predovšetkým švajčiarskemu Sionu, ktorý sľuboval biele a súdržné hry, zvíťazila tvrdá lobistická ekonomika a hry, ktoré sa odohrajú vo vyše 200 km okruhu. Preto bude zaujímavé sledovať, čo rozhodne tentoraz. Veľké nádeje sa dávajú Parížu a Pekingu. Istanbul, Osaka a Toronto sú v mediálnej a vo verbálnej vojne v úzadí. Lenže to bolo aj v prípade Turína (posledný sa prihlásil a zvíťazil), ktorý v tichosti nechal strieľať súperov rôzne bombastické sľuby (aj my sme kandidovali).

Tŕň v oku

Teraz sa najviac útočí na Peking a Čínu (keď kandidovali na OH 2000, svet sa nebúril proti nedodržiavaniu ľudských práv s výnimkou USA a Peking prehral až v poslednom kole so Sydney). Predovšetkým z Paríža sa začal útok na city a dovolávania sa spravodlivosti. Poukazovaním na nedodržiavanie ľudských práv, tisícové popravy (takmer 1800 ich vykonali od apríla tohto roka) prišli Parížu vhod. Chytili sa toho rôzne nadácie, skupiny. Dokonca sa proti udeleniu hier najľudnatejšiemu štátu a jeho hlavnému mestu postavila aj švédska ministerka športu U. Messingová, ktorá vyzvala zástupcov krajiny v MOV, aby nehlasovali za Peking. Prezident USA G. Bush ml. si vyslúžil u niektorých kongresmanov pohŕdanie za neutrálny postoj proti tejto otázke. Situáciu využila aj komunita Číňanov žijúcich v USA, ktorá žiada, aby sa dosiahla náprava v dodržiavaní ľudských práv v ich pôvodnej vlasti. Na protest proti Pekingu sa využívali rôzne športové podujatia. Lenže Čína a najmä Peking je z marketingového hľadiska veľmi lukratívnou krajinou. Priemysel dosahuje značný pokrok, HDP v krajine rastie ako z vody. Podmienky na podnikanie sú aj pre cudzincov jedny z najlepších. Či znova bude platiť známe: kde sa dvaja bijú - víťazí tretí, budeme vedieť v piatok.

Istanbul a Osaka

Najpriemyselnejšie centrum Turecka je Istanbul. Má 11 miliónov obyvateľov a jeho podiel na priemyselnej výrobe krajiny je až 62 %. Jeho hrubý domáci produkt na obyvateľstva podľa parity kúpnej sily je 6800 dolárov. Na jeho tvorbe sa Istanbul podieľa 22 %. Organizátori veria, že s podporou Medzinárodného menového fondu dokážu udržať infláciu do roku 2002 pod 10 %. Lenže tak ako Peking, ani Istanbul neprešiel vo voľbách na OH 2000. Japonské mesto Osaka má 8,8 milióna obyvateľov. Nesľubuje veľký nárast ekonomiky, ale poukazuje na jej plynulý rast a rozvoj priemyslu. Krajina má okrem vysokého HDP aj dobré skúsenosti z organizácii niekoľkých olympiád, naposledy zo ZOH v Nagane, ktoré pomohli kraju v rapídnom rozvoji.

Paríž, Peking, Toronto

Paríž s 11 miliónmi obyvateľmi vo svojich vyhláseniach pripomína, že ekonomika mesta a najmä krajiny je stabilná a dlhodobo ustálená. Apeluje, že je centrom obchodu a priemyslu, čo dokumentuje aj HDP na obyvateľa - 23 200 USD. Peking má zo všetkých kandidátskych miest najviac obyvateľov - 12 miliónov. Sľubuje nárast HDP do roku 2010 na súčasný dvojnásobok (v roku 1999 - 117 biliónov USD, 2000 - 474 biliónov). Krajina sa nemôže pochváliť vysokou paritou kúpnej sily obyvateľstva a čínsky HDP je 680 dolárov. Ale história, ako aj množstvo úspešných podujatí v meste a v krajine sú zárukou dobrej organizácie. Toronto je v tomto boji pomerne tiché. Možno i fakt, že ZOH 2002 sú na Americkom kontinente, je svojím spôsobom eliminujúci. No na druhej strane nie je nikde napísané, že práve tu by sa nemohli uskutočniť letné hry. Toronto (5 mil. obyvateľov) je finančným centrom Kanady, má rastúce HDP a nízku infláciu a ustálenú ekonomiku.

Stela Geregayová, Moskva

HDP na obyvateľa

Štát Rok 2000

Čína 670

Francúzsko 23 200

Japonsko 25 600

Kanada 28 100

Turecko 6 800

v USD/ podľa parity kúpnej sily

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť a na viacerých miestach prehánky a búrky, najmä na severe a východe územia. Na západe časom zmenšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov, na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s. V piatok bude polooblačno až oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 18 až 13, denná teplota 23 až 28, na severe okolo 20 stupňov. V sobotu bude polooblačno, časom až oblačno, ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 26 až 30, na severe chladnejšie. Slnko vyjde zajtra o 5.07 a zapadne o 20.47 hod.

Amsterdamprehánky15
Atényjasno34
Belehradpolooblačno28
Berlínslnečno24
Bratislavaoblačno22
Bruseloblačno19
Budapešťdážď21
Bukurešťpolooblačno28
Frankfurtprehánky22
Helsinkipolojasno20
Istanbuljasno30
Kodaňdážď16
Kyjevpolooblačno25
Lisabonjasno27
Londýnveľká oblačnosť15
Madridjasno34
Moskvajasno23
Oslodážď15
Parížveľká oblačnosť19
Prahapolooblačno23
Rímjasno33
Sofiapolooblačno26
Štokholmpolojasno18
Varšavapolooblačno19
Viedeňoblačno21
Záhreboblačno21
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.