Hospodársky denník
USD49,781 Sk
EUR42,799 Sk
CHF28,188 Sk
CZK1,257 Sk
  Štvrtok  12.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Imigranti berú spravodlivosť do vlastných rúk

Odpoveďou vlády vraj budú násilné deportácie

Predstavte si ulice polmiliónovej Bratislavy viacnásobne znásilnené rozvášneným tisícovým davom, ktorého jediným umeleckým prejavom je hádzanie zápalných fliaš, demolovanie áut, rozbíjanie výkladov, prepadávanie reštaurácií a útoky na poriadkové sily. To všetko podfarbite etnickými vášňami a náboženskými rozdielmi, prihoďte niekoľko desiatok zranených a opýtajte sa, čo by to urobilo s dobrým menom nielen našej metropoly, ale s imidžom celej krajiny. Prischlo by nám prinajmenej prirovnanie s Balkánom a pre tieto nepokoje ohrozujúce stabilitu našej krehkej demokracie by boli naše integračné šance (či už do EÚ alebo NATO) značne zotáznené. A organizácie na ochranu ľudských práv, členovia demokratických vlád, predstavitelia Európskej komisie a popredná mienkotvorná tlač by si mimoriadne kriticky zgustli na príčinách a najmä dôsledkoch podobných nepokojov. Zaručene.

U nás je však pokoj, do ulíc občas vyjdú iba bezzubí odborári a dôchodcovia a násilie sa lepí na ruky niektorých príslušníkov polície, ktorí v lete odmietajú iba dekoratívnu funkciu radiátora. Uvedený scenár udalostí sa opakovane udial vo Veľkej Británii v meste Bradford, ktorý je počtom obyvateľov porovnateľný s metropolou SR a kde až 22 percent obyvateľov je etnického pôvodu, najmä z Pakistanu a Bangladéša. Po predošlých etnicky motivovaných násilných udalostiach v britských priemyselných mestách Oldham a Burnley, iskra násilia preskočila uplynulý víkend v sobotu aj do Bradfordu. Na tento deň ohlásili svoj pochod mestom členovia britského ultranárodného rasisticky orientovaného Národného frontu. Ich zhromaždenie bolo zakázané, ale zakázané ovocie lepšie chutí. Zhromaždenie sa konalo a malo aj svoje protizhromaždenie. Mladí Aziati ohrození vo svojom vlastnom teritóriu, vo štvrti, kde sú vo väčšine, sa tiež rýchlo zgrupovali, a tak Anglicko cez víkend spoznalo najhoršie rasovo motivované násilie za posledných dvadsať rokov. Oba tábory najskôr bojovali proti sebe, a potom spoločne proti do ich sporu votreleckej polícii. Len v sobotu bolo zranených okolo 200 policajtov a desiatky civilistov. V noci z pondelka na utorok násilnosti prepukli opäť a v utorok pokračovali novou vlnou.

Zlé jazyky tvrdia, že podobné udalosti nie sú ničím iným ako oneskoreným bumerangom anglickej koloniálnej minulosti. Obyvatelia bývalých kolónií prichádzajúci vo veľkom do Veľkej Británie pre vidinu lepších zárobkov a lepšieho, slobodnejšieho života sa vo väčšinovom obyvateľstve „nerozpúšťajú“, to je pri typickom anglickom konzervativizme ťažké, ale vytvárajú vlastné society, getá, štvrte so svojou kultúrou, zvykmi a náboženstvom. Len ťažko prenikajú do vyšších štruktúr spoločnosti, pričom už prvá generácia detí prisťahovalcov zažíva psychologickú traumu, lebo sa už nedokáže kultúrne a spoločensky identifikovať s krajinou ich predkov a pociťuje akúsi sociálnu a ekonomickú druhoradosť v krajine, kde žije. Aj pre tento pocit vykorenenosti a sebahľadania sú mladí prisťahovalci ochotní ísť do násilnej konfrontácie a brať spravodlivosť do vlastných rúk. Akoby sa tak podvedome snažili upozorniť svet na ich situáciu...

Východisko z takejto situácie vôbec nie je ľahké. Najmä za situácie, keď európska spoločnosť, britskú nevynímajúc, je svojím spôsobom xenofóbna a konzervatívna, pomaly sa prispôsobujúca rýchlym zmenám. A zmeny ešte len nastanú, veď podľa minuloročnej správy Európskej komisie Európa bude v najbližších dekádach potrebovať desiatky miliónov mladých prisťahovalcov, aby zaručila svoj ekonomický rast. Britský denník Guardian hovorí o 50 až 60 miliónoch imigrantov. V tomto kontexte protirečivo pôsobí včerajšia správa toho istého denníka, podľa ktorej britské ministerstvo vnútra plánuje rozsiahle deportácie žiadateľov o azyl, ktorí sa nachádzajú na území Spojeného kráľovstva. Britská vláda chce tohto roku deportovať 30 000 odmietnutých azylantov, ktorí daňových poplatníkov stoja nemalé peniaze, čo sa podľa denníka nemôže obísť bez násilných metód. Mnohí z nich sa totiž ukrývajú vo svojich národnostných či náboženských komunitách. Týka sa to aj Londýna, kde žije vyše 400 000 (5 % londýnskej populácie) nelegálnych imigrantov z celého sveta, najmä však z Ázie. Podľa starostu Londýna Kena Livingstona takýto krok vlády by situáciu v krajine len zhoršil. Deportácie totiž násilnosti ako boli v Bradforde a v Oldhame neoslabia, skôr naopak, môžu vygradovať pocit rozhorčenia u Nebritov, zhoršiť vzťahy medzi rasami v Británii a v konečnom dôsledku kulminovať do ešte väčších nepokojov.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť a na viacerých miestach prehánky a búrky, najmä na severe a východe územia. Na západe časom zmenšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov, na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s. V piatok bude polooblačno až oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 18 až 13, denná teplota 23 až 28, na severe okolo 20 stupňov. V sobotu bude polooblačno, časom až oblačno, ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 26 až 30, na severe chladnejšie. Slnko vyjde zajtra o 5.07 a zapadne o 20.47 hod.

Amsterdamprehánky15
Atényjasno34
Belehradpolooblačno28
Berlínslnečno24
Bratislavaoblačno22
Bruseloblačno19
Budapešťdážď21
Bukurešťpolooblačno28
Frankfurtprehánky22
Helsinkipolojasno20
Istanbuljasno30
Kodaňdážď16
Kyjevpolooblačno25
Lisabonjasno27
Londýnveľká oblačnosť15
Madridjasno34
Moskvajasno23
Oslodážď15
Parížveľká oblačnosť19
Prahapolooblačno23
Rímjasno33
Sofiapolooblačno26
Štokholmpolojasno18
Varšavapolooblačno19
Viedeňoblačno21
Záhreboblačno21
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.