Hospodársky denník
USD50,013 Sk
EUR42,684 Sk
CHF28,164 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  13.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Krúpy ako búrkové strelivo

Všetci to veľmi dobre poznáme, keď padajú krúpy, treba sa pred nimi skryť, aby nás nezranili a dúfať, že škody ktoré spôsobia budú čo najmenšie. Samotné krúpy vznikajú v búrkových oblakoch, keď vďaka výstupným pohybom vzduchu v búrkovom oblaku vystupujú vodné kvapky do výšok, v ktorých je teplota pod bodom mrazu. Tu sa kvapky zrážajú a súčasne zamŕzajú, takže sa vytvára vrstva ľadu na vodnej kvapke. Tento kúsok ľadu je však ťažší ako pôvodná kvapka a začne teda padať nadol. Pri páde sa čiastočne alebo úplne roztopí a zvyčajne ho vystupujúci vzduchový prúd v búrkovom oblaku znova vynesie do výšky so zápornou teplotou a na kúsok ľadu alebo kvapky sa znovu „pribalí“ ľadová vrstva. Tento proces sa niekoľkokrát opakuje. Ak je teplota vzduchu tesne pod bodom mrazu, vytvára sa priehľadná vrstva číreho ľadu. Ak sa to odohráva vo väčších výškach, kde je teplota vzduchu zvyčajne nižšia, kvapky sú menšie a medzi zamŕzajúce kvapky sa dostávajú aj bublinky vzduchu, takže výsledná ľadová vrstva je nepriesvitná, teda viac-menej biela. Nakoniec bez ohľadu na priesvitnosť či nepriesvitnosť sú krúpy príliš ťažké, aby ich výstupné pohyby vzduchu mohli udržať v búrkovom oblaku a krúpy vypadávajú z oblaku na zem.

V tropických oblastiach sa síce búrky vyskytujú častejšie, ale teplota vzduchu býva taká vysoká, že sa krúpy pri svojom vypadávaní z búrkových oblakov väčšinou úplne roztopia. Preto je výskyt krúp najbežnejší v miernych zemepisných šírkach.

Veľkosť krúp závisí od toho koľkokrát sa uskutočnil výstup a pokles v samotnom búrkovom oblaku, teda proces „nabaľovania“ a aká je teplota vzduchu pod búrkovým oblakom. Boli nájdené krúpy, ktoré boli tvorené až 25 ľadovými vrstvami, teda proces „nabaľovania“ sa v ich prípade zopakoval až 25-krát. Rekordne veľké krúpy sú aj mimoriadne nebezpečné, napríklad v roku 1986 v Bangladéši zaznamenali až 1 kg ťažké krúpy, ktoré dokonca usmrtili 92 ľudí. Ďalšími rekordnými krúpami boli krúpy v roku 1970 v Kansase, ich veľkosť dosiahla veľkosť grapefruitu.

Jozef Csaplár

Počasie

Dnes bude oblačno, miestami aj polojasno. Ojedinele sa vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28, na severozápade okolo 22 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Slabý vietor. V sobotu bude prevažne oblačno, miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 17 až 12 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov. V nedeľu bude polooblačno, časom až oblačno, ojedinele prehánky. Nočná teplota 15 až 10 stupňov. Denná teplota 26 až 30 stupňov, na severozápade chladnejšie. Slnko vyjde zajtra o 5.08 a zapadne o 20.47 hod.

Amsterdamdážď16
Atényjasno33
Belehradpolooblačno28
Berlíndážď18
Bratislavaoblačno25
Bruseloblačno17
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťpolooblačno30
Frankfurtpolooblačno19
Helsinkijasno22
Istanbuljasno30
Kodaňdážď20
Kyjevdážď22
Lisabonjasno29
Londýnoblačno18
Madridjasno33
Moskvaoblačno22
Oslojasno17
Parížpolooblačno18
Prahapolooblačno22
Rímjasno30
Sofiapolooblačno25
Štokholmjasno22
Varšavadážď23
Viedeňoblačno25
Záhreboblačno30
Ženevadážď21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.