Hospodársky denník
USD50,013 Sk
EUR42,684 Sk
CHF28,164 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  13.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Jeden jazyk pre Európu?

Komentuje Ján Rehák

Väčšina ľudí je oprávnene presvedčená, že ovládať cudzie jazyky je veľmi dôležité. Európska komisia pred časom vyslovila želanie, aby každý absolvent strednej školy v krajinách EÚ bol schopný hovoriť najmenej dvoma cudzími jazykmi. Treba však povedať, že nielen kandidátske krajiny majú v tomto smere ešte čo doháňať. Značné rozdiely existujú aj medzi jednotlivými členskými krajinami únie. Kým v Luxembursku hovorí až 98 % populácie iným jazykom než materinským, vo Veľkej Británii ani tretina.

Ak teda EÚ chce dosiahnuť, aby bol každý, kto vyjde zo školy, schopný dorozumieť sa aspoň dvoma jazykmi, okrem materinského, nebude to ľahké, veď dnes ovláda cudzí jazyk len 24 % Európanov. Ak by sme si na porovnanie zobrali výsledky jedného z dávnejších prieskumov u nás doma - výsledky sú oveľa horšie. Cudzí jazyk u nás ovláda iba 19 % populácie. Aj preto v programovom vyhlásení vlády v kapitole „školstvo“ jednou z prioritných úloh je vyučovanie cudzích jazykov. Na ich kvalitnú výučbu však potrebujeme dobrých učiteľov, kvalitne vybavené učebne a moderné pomôcky. Ibaže školstvo na Slovensku zúfalo pociťuje nedostatok financií, a tak aj vyučovanie cudzích jazykov má svoje obmedzenia. Ešteže väčšine kantorov nechýba entuziazmus, dokedy však?!

V porovnaní s vyspelou Európou máme čo doháňať, aj preto v koncepcii výchovno-vzdelávacej sústavy do roku 2005 sa uvažuje s povinným vyučovaním jazykov už na prvom stupni. To si však vyžiada aj zmenu v príprave budúcich učiteľov cudzích jazykov. Niektorí odborníci tvrdia, že viac môžeme pre svoju jazykovú gramotnosť urobiť aj my sami. Môžeme sa ich učiť doma. Treba dovoliť, aby jazyk prirodzene prenikol do každodenného života a kultúry krajiny, napríklad prostredníctvom televízie. Zahraničné filmy sa nemusia dabovať, titulky často postačia a ľudia prirodzene počujú cudzí jazyk. Mozog a ucho si tak automaticky navyknú aspoň na rytmus cudzích jazykov. Podľa prieskumu, ktorý robili vo Veľkej Británii, takmer polovica Európanov si myslí, že na komunikáciu v rámci EÚ by bolo dobré vybrať jeden spoločný jazyk. No vlády jednotlivých členských krajín takémuto návrhu nie sú vôbec naklonené. Mnohojazyčnosť v Európe je prejavom kultúrnej rôznorodosti, a to je nezanedbateľná výhoda, ktorá pomáha ľuďom spoznať iné spôsoby života. Dve tretiny slovenskej populácie si myslia, že každý by mal ovládať aspoň jeden cudzí jazyk, 90 % rodičov chce, aby sa ich deti učili v školách cudzie jazyky.

Počasie

Dnes bude oblačno, miestami aj polojasno. Ojedinele sa vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28, na severozápade okolo 22 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Slabý vietor. V sobotu bude prevažne oblačno, miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 17 až 12 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov. V nedeľu bude polooblačno, časom až oblačno, ojedinele prehánky. Nočná teplota 15 až 10 stupňov. Denná teplota 26 až 30 stupňov, na severozápade chladnejšie. Slnko vyjde zajtra o 5.08 a zapadne o 20.47 hod.

Amsterdamdážď16
Atényjasno33
Belehradpolooblačno28
Berlíndážď18
Bratislavaoblačno25
Bruseloblačno17
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťpolooblačno30
Frankfurtpolooblačno19
Helsinkijasno22
Istanbuljasno30
Kodaňdážď20
Kyjevdážď22
Lisabonjasno29
Londýnoblačno18
Madridjasno33
Moskvaoblačno22
Oslojasno17
Parížpolooblačno18
Prahapolooblačno22
Rímjasno30
Sofiapolooblačno25
Štokholmjasno22
Varšavadážď23
Viedeňoblačno25
Záhreboblačno30
Ženevadážď21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.