Hospodársky denník
USD49,885 Sk
EUR42,579 Sk
CHF28,153 Sk
CZK1,261 Sk
  Pondelok  16.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ako zistiť nebezpečné prióny

Priónmi vyvolané choroby sa v budúcnosti budú môcť zisťovať ešte na živom zvierati alebo aj človeku dlho predtým, ako sa prejavia prvé klinické príznaky týchto chorôb. Vyplýva to z odborných prác izraelských vedcov pod vedením špecialistky na prióny Ruth Gabizonovej. V súčasnosti sa spongiformné encefalopatie - napríklad tradičná forma Creutzfeldt-Jakobovej choroby (CJCH) alebo jej nový variant nvCJCH, súvisiaci so spongiformnou encefalopatiou hovädzieho dobytka (BSE), trasľavka oviec a ďalšie priónmi vyvolané choroby - s určitosťou dajú diagnostikovať až po úmrtí zvieraťa alebo človeka. Vtedy sa vykonávajú mikroskopické vyšetrenia mozgu. Okrem toho vedci hľadajú látku, ktorá sa v mozgu akumuluje v terminálnej fáze života zvieraťa alebo človeka, patologickú formu priónového proteínu (PrPsc). V princípe sa tento postup teraz vykonáva v bitúnkoch pri zabití zvierat postihnutých napríklad BSE.

Kým zviera alebo človek žije, dá sa urobiť len málo testov: napríklad v prípade človeka analýza vzorky mandlí. Z tohto dôvodu vyvolala práca izraelských odborníkov vo vedeckých kruhoch veľký záujem. Tímu Ruth Gabizonovej z nemocnice Hadassah v Jeruzaleme sa podarilo zistiť, že v moči zvierat i ľudí postihnutých niektorou spongiformnou encefalopatiou je prión podobajúci sa na PrPsc. Presnejšie, ide o priamy derivát patologického priónu, ktorý označili U-PrPsc. Túto látku zistili v moči všetkých postihnutých, ktorých skúmali - škrečkoch, ktorých experimentálne infikovali priónom trasľavky, britských kráv s BSE aj pacientov, ktorí v Izraeli dostali CJCH následkom genetickej mutácie. Izraelským vedcom sa dokonca podarilo zistiť prión v moči aj u zvierat v inkubačnej fáze, a to dialýzou.

Francúzski odborníci uviedli, že tento objav nastoľuje nové zaujímavé otázky, napríklad o tom, ako sa prión môže dostať do organizmu zvierat alebo o jeho prítomnosti v okolí prostredníctvom močenia kráv. Odborné kruhy nepochybujú o tom, že objav tímu Ruth Gabizonovej je vážny. Predtým ako zostavila terajší tím v Izraeli, publikovala približne desiatku odborných článkov s nositeľom Nobelovej ceny za medicínu Stanleym Prusinerom z USA, ktorý sa dlhé roky venuje problematike priónov.

(mb, TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.