Hospodársky denník
USD49,885 Sk
EUR42,579 Sk
CHF28,153 Sk
CZK1,261 Sk
  Pondelok  16.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Klesajúci trend ropy trvá

V poradí už piate oslabenie za sebou zaznamenali kontrakty ropy na New York Mercantile Exchange, keď pretrvávajúce obavy nad klesajúcim spotrebiteľským dopytom po benzíne stiahlo na konci minulého týždňa túto strategickú komoditu do negatívneho teritória. Vyberanie ziskov a vyrovnávanie pozícií boli kľúčovými charakteristikami predvíkendového obchodovania. Podľa vyjadrení analytikov v súčasnosti neexistuje na trhu žiadny výraznejší prorastový impulz, pričom medvedí sentiment je podporovaný informáciami o revíziách predpovedí týkajúcich sa vývoja svetového dopytu spotrebiteľov. Augustové kontrakty ropy si v piatok odpočítali 21 USc zo svojej otváracej hodnoty a finišovali obchodovanie na úrovni 26,59 USD za barel. Zlomovým momentom v prípade nastolenia klesajúceho cenového trendu bolo obnovenie irackého exportu ropy na základe predĺženia programu OSN Ropa za potraviny na ďalších päť mesiacov. V tejto súvislosti došlo k vyrovnaniu predchádzajúceho ponukového deficitu spôsobeného zastavením irackých dodávok na svetové trhy. Negatívny trend dominoval aj v sektore ropných derivátov, kde augustový vykurovací olej sa oslabil o 1,93 USc na záverečných 73,41 USc za galón. V prípade rovnako datovaného benzínu sa cena stabilizovala na 73,41 USc za galón pri strate 1,92 USc. Správa International Energy Agency hovorí o znížení predikcií svetového dopytu o polovicu na základe spomaľovania globálneho hospodárstva a s tým súvisiaceho slabšieho dopytu spotrebiteľov.

Slabá likvidita

Nízka aktivita investorov a úzke cenové rozpätia pod vplyvom exspirácie opčných kontraktov boli hlavnými znakmi piatkového obchodovania na trhu drahých kovov na newyorskom COMEX-e. Podporný efekt stredajšej aukcie zlatých rezerv sa pomaly stráca, keď väčšina analytikov očakáva v blízkej budúcnosti nastolenie klesajúceho trendu. Aj napriek tejto skutočnosti zaznamenali kontrakty zlata mierne posilnenie aj v súvislosti s konsolidáciou euromeny oproti americkému doláru. Augustové kontrakty zlata si v predvíkendovom obchodovaní polepšili o 50 USc a finišovali na úrovni 267,60 USD za troyskú uncu. Spotová cena tohto kovu sa ku koncu dňa stabilizovala na 267,10/267,60 USD/oz. Nepriaznivý výhľad zlata je podporovaný aj vývojom lízingových sadzieb, ktorý otvára možnosti forwardových predajov s cieľom hedgovania pozícií producentov. Zvýšená nákupná aktivita dominovala v prípade striebra, kde jeho septembrové dodávky poskočili o 4 USc a zatvárali obchodovanie na úrovni 4,308 USD/oz. Výrazné straty kraľovali v platinou vedenej skupine kovov, kde sa septembrové kontrakty paládia prepadli na svoje historické minimum 555 USD/oz pri strate 10,35 USD. V prípade októbrových dodávok platiny sa cena stabilizovala na úrovni 551,10 USD/oz, keď si odpočítala 6,90 USD.

Meď so ziskom

Zmiešaný cenový vývoj zaznamenali kontrakty medi na newyorskom COMEX-e, keď predpoludňajšie straty využili obchodníci na realizáciu nákupov tesne pred koncom obchodovacieho dňa. Oživenie akciových trhov spolu s technickými faktormi pôsobiacimi v prospech posilňovania ceny tohto základného kovu mierne oživili nákupnú náladu na trhu. Limitujúcim faktorom však zostávajú vysoké zásoby medi a ešte nejednoznačný vývoj US hospodárstva. Aktívny septembrový kontrakt medi si v piatok polepšil o 0,15 USc a zatváral na úrovni 70,70 USc za libru.

(M. Tirpák/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.