Hospodársky denník
USD49,768 Sk
EUR42,621 Sk
CHF28,169 Sk
CZK1,261 Sk
  Utorok  17.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Záhadný röntgenový zdroj

Pomocou európskeho röntgenového observatória XMM-Newton objavili britskí astronómi v špirálovej galaxii Andromeda záhadný jasný a chladný objekt, ktorý veľmi rýchlo rotuje, a pritom vysiela röntgenové žiarenie. Svojimi charakteristikami však nezodpovedá žiadnej známej triede objektov. Vedci sa domnievajú, že by mohlo ísť o celkom nový typ bieleho trpaslíka.

Nový röntgenový zdroj má viacero zvláštností. Pravdepodobne ide o zástupcu röntgenových binárnych systémov. Tejto nerovnej dvojici dominuje kompaktný objekt (čierna diera alebo neutrónová hviezda), ktorý zo susednej masívnej hviezdy postupne odčerpáva plynný obal.

Prvou osobitosťou nového röntgenového zdroja je jeho teplota, ktorá je stokrát nižšia ako pri iných zdrojoch. Druhou zvláštnosťou je svietivosť, ktorá počas pozorovania od júna do decembra minulého roka periodicky stúpala a klesala.

Galaxia Andromeda, vzdialená iba 2,5 milióna svetelných rokov od Zeme, je z dvoch dôvodov ideálnym objektom pozorovania. V mnohom sa podobá našej domovskej galaxii - Mliečnej ceste, a je naklonená tak, že pohľad na jej centrum nezakrýva toľko medzihviezdnej hmoty, ako je to pri iných galaxiách. V centre Andromedy sa nachádza množstvo zdrojov röntgenového žiarenia - pravdepodobne čiernych dier a neutrónových hviezd, ktoré z okolitého priestoru ustavične nasávajú hmotu.

Astronómov ďalej prekvapila len 14-minútová perióda pulzovania röntgenového žiarenia, ktorá pri známych chladných röntgenových zdrojoch trvá od niekoľkých hodín po niekoľko dní. V takomto prípade zvykne sprievodná hviezda pravidelne zakrývať centrálny objekt, čo vysvetľuje periodicitu žiarenia. Len 14-minútová perióda znamená, že sprievodný objekt obieha na veľmi blízkej obežnej dráhe. „Tu sa deje niečo zvláštne,“ povedal Julian Osborne z Leicesterskej univerzity.

Niektorí vedci sa prikláňajú k názoru, že nový röntgenový zdroj, klasifikovaný ako XMMU J004319.4+411758, by mohol byť bielym trpaslíkom, extrémne hustou hviezdou v záverečnej fáze vývoja. Bežné teórie však nevysvetľujú, čo môže spôsobovať krátky odstup medzi röntgenovými impulzmi. Na príčine by mohlo byť napríklad silné magnetické pole. Typickí bieli trpaslíci so silným magnetickým poľom však nesvietia tak jasno ako teraz objavený objekt, pretože plyn nasávajú oveľa pomalšie, takže nedôjde k jeho termonukleárnej reakcii, ako to asi je pri najnovšom objave.

(TASR)

Počasie

Dnes bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach dážď alebo prehánky, miestami, najmä vo východnej polovici, búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28, na západe a severozápade 20 až 24 stupňov. Západný až severozápadný vietor 4 až 8, v nárazoch 10 až 15 m/s, na východe slabý južný vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. V stredu bude polooblačno, časom až oblačno a miestami prehánky alebo búrky, najmä v popoludňajších hodinách. Nočná teplota 18 až 14, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 21 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polooblačno. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 23 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.12 a zapadne o 20.43 hod.

Amsterdampolooblačno19
Atényslnečno36
Belehraddážď22
Berlíndážď17
Bratislavadážď19
Bruseldážď20
Budapešťdážď20
Bukurešťpolooblačno34
Frankfurtoblačno17
Helsinkidážď18
Istanbuljasno33
Kodaňoblačno17
Kyjevslnečno33
Lisabonslnečno26
Londýndážď17
Madridslnečno30
Moskvapolooblačno28
Oslopolooblačno16
Paríždážď18
Prahadážď17
Rímslnečno30
Sofiadážď25
Štokholmdážď18
Varšavadážď24
Viedeňdážď20
Záhrebpolooblačno23
Ženevapolooblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.