Hospodársky denník
USD50,044 Sk
EUR42,595 Sk
CHF28,173 Sk
CZK1,262 Sk
  Streda  18.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kradnú bravy aj tabak

Problémy by nemuseli byť, každý nech robí čo má

Pred piatimi rokmi v košických uliciach veľkoplošné plagáty upozorňovali obyvateľov druhého najväčšieho mesta na Slovensku na mlieko z gemerskej mliekarne. Odbyt mali zabezpečený. Keď som sa opýtal riaditeľa, vtedy ešte prosperujúcej mliekarne, či súhlasí s takouto reklamou v jeho rajóne, povedal áno a dodal, že sa to neprieči zásadám trhového mechanizmu. Výrobky Košickej mliekarne, ktorá patrila medzi najmodernejšie, zostali už iba v pamätiach konzumentov. Mliekareň už neexistuje, ale jej bývalý konkurent z Rimavskej Soboty stále zásobuje mliekom a výrobkami z neho metropolu východného Slovenska. Využil som preto príležitosť, aby som navštívil riaditeľa Gemerskej mliekarne v Rimavskej Sobote Ing. Ľubomíra Užíka. Bol nesvoj. Nespokojnosť som vyčítal aj z tvárí najväčších dodávateľov mlieka nielen z rimavskosobotského, ale aj z okolitých okresov. Prečo? O mliekareň majú záujem zahraniční podnikatelia.

Poznám aj sumu, ktorú nám ponúknu, rozhovoril sa riaditeľ. Zatiaľ jej odolávame. Ak sa nepoddáme, hrozí nám strata dodávateľov, máme ich dovedna 68. Ak sa dajú zlákať najväčší producenti mlieka, prvovýrobcovia s nižšími dodávkami nás nezachránia. Ako som sa dopočul, zahraničný podnikateľ má záujem len

o sušené mlieko,

ktoré je vhodným vývozným artiklom, čiže hrozí prepúšťanie zamestnancov. A čo s ostatnými výrobkami? Budeme ich do regiónu dovážať. Predsa mlieko, maslo a jogurty sú súčasťou dennej potravy. Vlani, keď sa krútila reč okolo založenia Holding Milku, doslova som sa ponúkol. Dostal som však vyhýbavú odpoveď. Založili si ho piati a vraj už sú len štyria. Holding mohol byť obrannou hrádzou proti vstupu nedomysleného zahraničného kapitálu. Ja nie som proti jeho vstupu do mliekarenského priemyslu. Modernizácia technologického zariadenia musí mať zelenú, lebo ukazuje cestu do Európskej únie. Treba sa však držať tradície, vyrábať to, čo spotrebiteľ denne kupuje, čiže zachovať sortiment, ktorý zaručuje neprepúšťanie zo zamestnania.

Ani my nemáme na ružiach ustlané, pridal sa Ing. Ľubomír Žák, predseda Poľnoproduktu čiernobalogského družstva. Môj predchodca stavil na peknú politiku. A výsledok? Exekúcia! Platili sme, kým sme mali z čoho. Sme na dne finančných zdrojov, exekútor sa vyhráža predajom majetku, ale dáva nám šancu. Vraj si ho môžeme kúpiť! Založili sme si nové družstvo, prevzali sme

pôdu i ľudí,

aby nestratili zamestnanie, súce maštale sme zaplnili dobytkom, opotrebované stroje nahradili novými. Nuž a bývalé družstvo sme dali do samokonkurzu, ktorý sa však v týchto dňoch končí. Ponúkajú nám budovy, nemáme však istotu, či nám ich prisúdia. Z podporného fondu nám majú poukázať peniaze. Keď ich chceme dostať, potrebujeme znalecký posudok. Ten však nemáme, preto sľúbené peniaze sú hudbou budúcnosti. Okolo posudku sú zbytočné ťahanice. O výsledok, okrem nás, nemá nikto záujem. Urgujeme, píšeme pripomienky, ale zbytočne. Na Krajskom súde v Banskej Bystrici obálku aj otvoria, ale nás do troch týždňov, to je stanovená lehota, neinformujú. Asi nám nemá kto odpísať. A tak je rozuzlenie odsunuté do nenávratna. Poľnoprodukt gazduje na 2020 ha poľnohospodárskej pôdy, z toho je len 172 ha ornej. Špecializuje sa na chov hovädzieho dobytka, maštaľ zapĺňa 650 kusov, z toho 270 dojníc, od ktorých vlani dosiahli

3800-litrovú

dojivosť. Obilnín sa im priemerne rodí na hektári päť ton, aj tohtoročné predpoklady sú rovnaké. Repka olejná sype z hektára takmer tri tony. Lúky a pasienky ponúkajú dostatok vlastných trávnych porastov. A čo je dôležité, Poľnoprodukt je ziskový.

Trochu sa posťažoval aj Ing. Tomáš Fodor, riaditeľ spoločnosti Rimava v Jeseníku. Na koho? Na Rómov! Nie je to dávno, čo nezákonne vnikli do výkrmne ošípaných a odniesli si troch „bravov“. Nie je to ojedinelý prípad! Nebyť Rómov, ľahšie by sa nám žilo, zdôraznil riaditeľ. Na strážnu službu nemáme peniaze a od pracovníkov nemôžem žiadať, aby hliadkovali v objektoch živočíšnej výroby. Obilniny, krmoviny a cukrovú repu z polí nekradnú. Keď, tak tabak. Spoločnosť hospodári na 3796 ha poľnohospodárskej pôdy, z toho je 1767 ha ornej. Pšenici sa na 680 ha darilo, v priemere sa jej podľa odhadu urodí 4,5 tony, čo sa týka jačmeňa, ktorý už pozbierali, dosiahli hektárovú úrodu o dve tony nižšiu. Raž, podľa prepočtov, dá trojtonovú úrodu a repka sypala z hektára 2,6 tony. Sľubné sú porasty silážnej kukurice, slnečnice, cukrovej repy i tabaku. Špecializujeme sa na chov oviec, povedal riaditeľ. Súčasných 1400 kusov doplníme v budúcom roku na 4000. Keďže sú

problémy s bačami

a valachmi, lebo sú proti dojeniu, ovce chováme len na mäso, hoci dopyt po výrobkoch z ovčieho mlieka neklesá, ale rastie. Možno neskôr, ak sa na spracovanie ovčieho mlieka prispôsobí mliekareň, pribudne v našom chove dojacie zariadenie. S jahňatami máme dobré skúsenosti, idú na odbyt. S chovom dojníc nemajú problémy. V súčasnosti je priemerná denná dojivosť 17 litrov mlieka, od každej zo 150 kráv. V Bottove stavajú maštale, chov sa rozšíri na 800 dojníc. Na Domafale dávajú dohromady farmu ošípaných na 10-tisíc kusov. Preto, ak sa v Jesenskom hovorí o špecializácii, bude zameraná na chov oviec a ošípaných. Chov hovädzieho dobytka má byť iba okrajovou záležitosťou. Škoda, lebo Gemerská mliekareň potrebuje viac väčších dodávateľov kvalitného mlieka.

S problémami teda zápasia i odberatelia, v tomto prípade Gemerská mliekareň, ale aj dodávatelia na Horehroní aj v blízkosti slovensko-maďarských hraníc. Ale nemuseli by, keby ich riešili aj tí, čo majú na to plné oprávnenie.

Vladimír Levický

Počasie

Dnes bude jasno až polooblačno, na severe a východe pri zväčšenej oblačnosti miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Zrána v údoliach lokálne hmly. Najvyššia denná teplota 25 až 29, na severe miestami okolo 23 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. Slabý premenlivý, popoludní na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Upozornenie: Dnes popoludní a večer sa očakávajú, hlavne na strednom a východnom Slovensku, miestami intenzívne zrážky s úhrnmi 20 až 40 mm a pri miestnych búrkach hrozí aj krupobitie.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky alebo búrky. Vo východnej polovici krajiny prevažne polooblačno a zrážky len ojedinele. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov, na juhovýchode ešte 30 stupňov. V piatok bude prevažne oblačno, miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 16 až 12 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.14 a zapadne o 20.42 hod.

Amsterdamprehánky17
Atényslnečno36
Belehradoblačno29
Berlínprehánky19
Bratislavapolooblačno27
Bruseldážď19
Budapešťoblačno26
Bukurešťpolooblačno30
Frankfurtoblačno24
Helsinkidážď21
Istanbulslnečno33
Kodaňoblačno17
Kyjevdážď25
Lisabonslnečno26
Londýnprehánky17
Madridslnečno30
Moskvapolooblačno28
Oslooblačno16
Parížprehánky21
Prahaoblačno20
Rímslnečno28
Sofiaoblačno28
Štokholmoblačno18
Varšavabúrky25
Viedeňprehánky25
Záhrebpolooblačno28
Ženevapolooblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.