Hospodársky denník
USD50,044 Sk
EUR42,595 Sk
CHF28,173 Sk
CZK1,262 Sk
  Streda  18.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Premyslená skúška českej suverenity?

V modernej a jednotnej Európe sa neriešia veci z pozície sily

Mierové využívanie jadrovej energie je suverénnym právom každého národa. Toľko litera medzinárodného zákona. Je to aj právo českého národa, ktorý ho patrične využíva. Avšak na bežného člena tohto národa musia posledné udalosti okolo Jadrovej elektrárne Temelín (JETE) pôsobiť mimoriadne zmätočne. Po minulotýždňovom stanovisku nemeckého ministerstva životného prostredia vyzývajúcom na odstavenie JETE sa množia otázky a „tučnejú“ fámy. Prežije elektráreň nepriazeň susedných štátov? Bude zapojená do energetickej siete? Prídu tisíce ľudí o prácu? Zbúra sa nakoniec mnohomiliardová stavba? A nie je to všetko iba premyslená skúška suverenity Českej republiky? Vyššia hra energo-ekonomických záujmov? Lebo potom by to už nebola iba česko-rakúsko-nemecká záležitosť, ale aj záležitosť Slovákov a iných národov, keďže úspešné odstavenie Temelína by sa dalo považovať ako precedens a spôsob ako „vysporadúvať veci“ v menších a v zraniteľnejších krajinách.

Presnú odpoveď nikto nepozná, hoci scenárov je viacero, pričom v najväčšom rozpore je český variant o sprevádzkovaní JETE a rakúsko-nemecký návrh na odstavenie a následnú demontáž elektrárne. Jedinú istotu majú zatiaľ České energetické závody (ČEZ), ktoré doteraz do elektrárne investovali 91 miliárd Kč (okolo 145 mld. Sk). Podľa prepočtov spoločnosti by sa celková škoda odstavenia JETE vyšplhala na 115 miliárd korún (145 mld. Sk), čo by pre ČEZ znamenalo absolútny kolaps. Základný kapitál spoločnosti totiž predstavuje asi polovičku tejto sumy. Automaticky by to zotáznilo priebeh privatizácie ČEZ a hodnota firmy (odhaduje sa na 100 mld. Kč) by dramaticky klesla. O prácu by prišlo 5000 ľudí. Český štát by však neplakal len nad zvýšením krivky nezamestnanosti. Štát je majoritným vlastníkom firmy a garantom veľkých medzinárodných pôžičiek. Po definitívnom rozhodnutí o odstavení jadrovej elektrárne by veritelia (finančné ústavy) zrejme okamžite požiadali o splatenie svojich pôžičiek, ktoré celkovo dosiahli výšku 54 miliárd Kč (68 mld. Sk). Odkiaľ by takú sumu štátna pokladnica zrazu zobrala, keď sa naopak tešila na prísun financií z privatizácie ČEZ? Ako by to zamávalo s rozpočtom? Čo by to prinieslo v českej domácej politike v pohnutom predvolebnom období - politickú destabilizáciu? Ako by to pozmenilo eurointegračné šance Česka?

Aj napriek tomu, že sa nemecký šéf diplomacie Joschka Fischer poponáhľal Čechov ubezpečiť, že stanovisko spolkového ministerstva životného prostredia, ktorému šéfuje Jürgen Trittin, nie je oficiálnym stanoviskom nemeckej vlády, Praha je skeptická. Hovorkyňa spolkovej vlády Charima Reinhardtová totiž potvrdila, že to postoj vlády je. Ďalší politici tiež hovoria opak. V máji spolkový kancelár Gerhard Schröder síce povedal, že Nemecko nikomu nepredpisuje, akým spôsobom vyrábať energiu, ale je v jeho záujme, aby prihraničné jadrové elektrárne boli bezpečné. Menej vyhýbavú dikciu má okrem Trittina aj spolkový minister hospodárstva Werner Müller, bavorský premiér Edmund Stoiber a bavorský minister životného prostredia Werner Schnappauf: zrušiť zbytočnú elektráreň v Temelíne. Čo aj vytvorením špeciálnych fondov, aby celá záťaž nepadla na Čechov. Trittin sa odvoláva na štúdiu nemeckej Spoločnosti pre bezpečnosť zariadení a reaktorov, podľa ktorej by JETE v Nemecku súhlas na prevádzku vôbec nedostala.

Zaujímavé však je, že okrem Rakúska a teraz už aj Nemecka, názory ostatných členských krajín EÚ sú v prospech JETE. O dôvere bezpečnosti elektrárni svedčí aj fakt, že komisári EÚ Temelín nezaradili medzi tie elektrárne, ktoré by z dôvodov bezpečnosti bolo treba zavrieť. Nemecká výzva Prahe, ako sa dalo očakávať, spôsobila najviac radosti Rakúšanom, ktorí boli doteraz v „krížovej výprave“ proti JETE osamotení. Je len otázkou dní, kedy aj Viedeň oficiálne vyzve vládu ČR, aby odstavila Temelín. Rakúska šéfka diplomacie Benita Ferrerová-Waldnerová na stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli stanovisko Berlína voči JETE podporila, lebo vraj naplno odzrkadľuje doterajšie rakúske pochybnosti. Rakúsky minister pre životné prostredie Wilhelm Molterer zasa poznamenal, že Temelín sa teraz stáva už aj európskym problémom. Najradikálnejší aj naďalej zostáva hornorakúsky hajtman Josef Pühringer, ktorý Temelín spája s uzavretím kapitoly o energetike a českými šancami na vstup do EÚ. Doslova nebezpečne pritom znejú jeho slová: „Dúfam, že Nemecko, ktoré je v EÚ veľmi silné, sa bude angažovať aj v Bruseli... Tam totiž leží páka proti Temelínu. Nemecko má totiž vďaka svojej sile a veľkosti silnejšiu pozíciu v Bruseli ako ktorýkoľvek štát EÚ.“ Moderná a zjednocujúca sa Európa má byť totiž aj o tom, že vytvára dobu, keď sa veci neriešia z pozície sily, ale zohľadňujú sa záujmy všetkých strán. Zohľadnia sa energetické záujmy ČR?

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude jasno až polooblačno, na severe a východe pri zväčšenej oblačnosti miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Zrána v údoliach lokálne hmly. Najvyššia denná teplota 25 až 29, na severe miestami okolo 23 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. Slabý premenlivý, popoludní na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Upozornenie: Dnes popoludní a večer sa očakávajú, hlavne na strednom a východnom Slovensku, miestami intenzívne zrážky s úhrnmi 20 až 40 mm a pri miestnych búrkach hrozí aj krupobitie.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky alebo búrky. Vo východnej polovici krajiny prevažne polooblačno a zrážky len ojedinele. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov, na juhovýchode ešte 30 stupňov. V piatok bude prevažne oblačno, miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 16 až 12 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.14 a zapadne o 20.42 hod.

Amsterdamprehánky17
Atényslnečno36
Belehradoblačno29
Berlínprehánky19
Bratislavapolooblačno27
Bruseldážď19
Budapešťoblačno26
Bukurešťpolooblačno30
Frankfurtoblačno24
Helsinkidážď21
Istanbulslnečno33
Kodaňoblačno17
Kyjevdážď25
Lisabonslnečno26
Londýnprehánky17
Madridslnečno30
Moskvapolooblačno28
Oslooblačno16
Parížprehánky21
Prahaoblačno20
Rímslnečno28
Sofiaoblačno28
Štokholmoblačno18
Varšavabúrky25
Viedeňprehánky25
Záhrebpolooblačno28
Ženevapolooblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.