Hospodársky denník
USD49,571 Sk
EUR42,539 Sk
CHF28,243 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  19.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Neistoty Kjótskeho protokolu

Komentuje Zdena Rabayová

Na 6. konferencii strán rámcového dohovoru OSN o zmene klímy, ktorá sa uskutočňuje v Bonne, sa začalo trojdňové rokovanie na najvyššej úrovni. Slovensko na ňom zastupuje minister životného prostredia SR - László Miklós. Či však ministri životného prostredia a ďalší predstavitelia krajín dohovoru posunú riešenie problematiky viditeľne dopredu, je otázne. Napriek faktu, že proces otepľovania postupuje rýchlejšie, ako sa predkladalo. Už na predchádzajúcej konferencii v Haagu ( november 2000) sa objavili tvrdenia vedcov, že do roku 2100 vzrastie v rámci otepľovania klímy priemerná teplota o 1,5 až 6 stupňov Celzia. Hladina svetových morí by sa v tom prípade zvýšila o 15 až 95 cm, najmä vplyvom topenia sa ľadovcov. Pritom do minulého roka sa vychádzalo len z avizovaného rastu priemerných teplôt o 1 až 3,5 stupňa Celzia. No napriek týmto alarmujúcim faktom sa haagsky summit skončil fiaskom.

Očakávalo sa od neho, že sa konečne zreálni termín ratifikácie Kjótskeho protokolu z roku 1997. Vtedy sa svet dohodol na celkovom znížení skleníkových plynov (najmä kysličníka uhličitého) v priemere o 5,2 %. Stroskotal najmä na rozporných postojoch dvoch táborov. Na čele jedného stáli USA a druhý tábor reprezentoval záujmy EÚ. Kameňom „sváru“ bolo zaratúvanie záchytov vegetácie do záväzku jednotlivých krajín, otázky okolo tzv. obchodovania s emisiami kysličníka uhličitého a podobne. USA chceli dosiahnuť, aby svoj záväzok neplnili znížením vypúšťaných emisií vo vlastnej krajine, ale obchodovaním s emisiami, čiže vývozom technológií do iných krajín. To však krajiny EÚ neakceptovali. Navyše vieru v nevyhnutnosť postupného kompromisu nečakane ohrozilo vyjadrenie nového amerického prezidenta Georgea Busha. Ten začiatkom apríla tohto roka vyhlásil, že USA mienia odstúpiť od Kjótskeho protokolu. Aj keď toto rozhodnutie odôvodnil vysvetlením, že ratifikácia záväzku by bola proti ekonomických záujmom USA, po takmer desiatich rokoch úsilia svetového spoločenstva riešiť problém otepľovania, znamenalo by to pre zainteresovaných doslova šok. Od začiatku je jasné, že kým protokol z Kjóta neratifikujú najväčší producenti skleníkových plynov (USA a Rusko), do platnosti ťažko vstúpi. Muselo by ho ratifikovať najmenej 55 zo 160 zmluvných štátov dohovoru, na ktoré pripadá 55 % emisií kysličníka uhličitého zo všetkých priemyselne vyspelých krajín.

Pokiaľ ide o závery bonnskej konferencie, očakávania odborníkov aj mimovládnych organizácií sú dosť pesimistické. Pritom obrat k čiastočnému úspechu nemožno vylúčiť. Podobne ako to bolo v japonskom Kjóte, keď vtedajší prezident USA Bill Clinton až po noci búrlivých rokovaní vygradovaných tlakom NGO protokol podpísal. Urobil to najmä vzhľadom na skutočnosť, že práve USA sú po vyjadreniach Georgea Busha v pozícii, že ostatné krajiny budú musieť byť voči ich návrhom, ktoré v Haagu zamietli, ústretovejšie. Inak sa prijímanie účinných opatrení na zníženie dôsledkov klimatických zmien môže oneskoriť o ďalšie roky, ba až desaťročia. A tým by sa mohli zreálniť aj zatiaľ katastrofické scenáre o rozširovaní púští a zatopení ostrovných štátov.

Počasie

Dnes bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť. V priebehu dňa na väčšine územia prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 25, na juhu miestami okolo 27 stupňov. Slabý, cez deň juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. V piatok bude veľká, od západu cez deň zmenšená oblačnosť. Početné prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. V sobotu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota 21 až 25 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.15 a zapadne o 20.41 hod.

Amsterdamdážď16
Atényjasno33
Belehradjasno31
Berlínpolooblačno24
Bratislavaprehánky25
Bruseldážď16
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťjasno30
Frankfurtdážď18
Helsinkidážď20
Istanbuljasno32
Kodaňoblačno22
Kyjevpolooblačno24
Lisabonjasno19
Londýndážď14
Madridjasno24
Moskvajasno26
Oslodážď15
Paríždážď17
Prahapolooblačno21
Rímpolooblačno30
Sofiajasno25
Štokholmdážď18
Varšavapolooblačno22
Viedeňprehánky24
Záhrebdážď24
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.