Hospodársky denník
USD49,571 Sk
EUR42,539 Sk
CHF28,243 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  19.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Život v skleníku

Tisícky drobných úkazov varujú, že klimatická zmena, vyvolávaná nadmerným spaľovaním, je už tu. Pre prudko vzrastajúcu teplotu v Arktíde sa roztápajú ľadovým medveďom snehové brlohy a mláďatá sa príliš skoro ocitajú napospas drsnej prírode. Ľadovce rýchlo ubúdajú a hladina morí stúpa. Ľuďom na malých ostrovoch a v deltách veľkých riek voda čoskoro zaplaví domovy. Obsah skleníkových plynov v ovzduší stúpa. Vzduchové bubliny v ľadovcoch prezradili, že koncentrácie oxidu uhličitého za posledných sto rokov stúpli o štvrtinu. Za ten čas sa zvýšila priemerná teplota na Zemi o 0,6 stupňa Celzia. Predchádzajúce zvýšenie o jeden stupeň Celzia sa odohralo počas 10 000 rokov.

Aj napriek zlyhaniu posledných klimatických konferencií v poslednom desaťročí treba povedať, že žiadny štát hrozbu klimatických zmien oficiálne nespochybnil. Za prognózami narastajúceho skleníkového efektu totiž stojí dôveryhodný Medzinárodný panel klimatickej zmeny (IPCC), ktorý pod hlavičkou OSN združuje viac ako 2000 vedcov a zhromažďuje poznatky z najrôznejších vedných odborov. Rada IPCC dospela k varujúcemu záveru, že obdobie, keď sme mohli narastaniu skleníkového efektu odolávať bez väčších následkov, je už preč. V minulosti vypustené emisie sa pre značnú zotrvačnosť klímy a trvanlivosť skleníkových plynov naplno iba prejavia a nemôžeme proti tomu nič robiť.

Proces globálneho otepľovania postupuje oveľa rýchlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Vedci tvrdia, že na základe najnovších meraní zistili, že pri písaní poslednej správy pred šiestimi rokmi celý problém značne podcenili. Podľa súčasných odhadov sa teplota na celom svete zvýši v priemere o 5,8 stupňa do konca tohto storočia, čo je takmer dvojnásobný nárast oproti pôvodne predpokladanému nárastu teploty. To bude mať za následok obrovské suchá a neúrodu, šírenie chorôb, ničivé búrky a záplavy. Najviac postihnuté budú rozvojové krajiny. Vedci varujú pred spochybňovaním vedeckých dôkazov o dosahu produkcie skleníkových plynov na globálne otepľovanie.

Čo je vlastne skleníkový efekt? Predovšetkým záruka života na Zemi. Vďaka nemu nemá zemský povrch priemernú teplotu mínus 18 stupňov Celzia, ale o tridsaťtri stupňov vyššiu : +15 stupňov Celzia. Na tomto prirodzenom skleníkovom efekte majú podiel predovšetkým vodná para a oxid uhličitý a ich schopnosť prepúšťať svetelné lúče a naopak pohlcovať a odrážať dlhovlnné infračervené lúče, ktoré vydáva Slnkom rozohriata Zem. Takéto plyny pôsobia ako sklo v skleníku - odtiaľ názov javu. Z vesmíru - od Slnka - tak príde na Zem energia, ale späť do vesmíru sa jej odrazí iba časť. Zadržaná energia zvyšuje teplotu zemskej atmosféry i zemskej kôry. Skleníkový efekt je jedným z mechanizmov, ktorý udržuje prírodnú rovnováhu. Pre najrôznejšie ľudské činnosti sa však podiel takto pôsobiacich plynov v atmosfére zvyšuje.

V súčasnosti žije 46 miliónov obyvateľov v miestach, ktoré sú priamo ohrozené záplavami spôsobenými hurikánmi, tornádami, tajfúnmi... Ak sa zdvihne hladina pre topiace sa ľadovce o 50 cm, počet ohrozených ľudí sa zdvojnásobí. Z postihnutých miest budú „skleníkoví utečenci“ utekať do vnútrozemia, z miest kriticky ohrozených suchom zas na pobrežie. Člen rady IPCC Watson pripúšťa pri súčasných plytvavých energetických trendoch reálnu možnosť zvyšovania hladiny morí i o celý meter, čo podľa neho bude znamenať zaplavenie veľmi nízko položených riečnych delt, ohrozenie malých ostrovných štátov a exodus desiatok miliónov

Vedci už dlho upozorňujú na potrebu zmeny filozofie. Zdá sa, že zatiaľ bez väčšieho výsledku. Podľa nich väčšina klimatických rokovaní politikov a priemyselníkov sa koná iba preto, aby si štáty pre seba našli najvýhodnejšie podmienky a nemuseli emisie prakticky znižovať. Tento postoj je veľmi krátkozraký a nie je ďaleko obdobie, keď zaň zaplatia ďalšie generácie.

(mb)

Počasie

Dnes bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť. V priebehu dňa na väčšine územia prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 25, na juhu miestami okolo 27 stupňov. Slabý, cez deň juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. V piatok bude veľká, od západu cez deň zmenšená oblačnosť. Početné prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. V sobotu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota 21 až 25 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.15 a zapadne o 20.41 hod.

Amsterdamdážď16
Atényjasno33
Belehradjasno31
Berlínpolooblačno24
Bratislavaprehánky25
Bruseldážď16
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťjasno30
Frankfurtdážď18
Helsinkidážď20
Istanbuljasno32
Kodaňoblačno22
Kyjevpolooblačno24
Lisabonjasno19
Londýndážď14
Madridjasno24
Moskvajasno26
Oslodážď15
Paríždážď17
Prahapolooblačno21
Rímpolooblačno30
Sofiajasno25
Štokholmdážď18
Varšavapolooblačno22
Viedeňprehánky24
Záhrebdážď24
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.