Hospodársky denník
USD49,571 Sk
EUR42,539 Sk
CHF28,243 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  19.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rozdiely v zásobovaní vodou sú priepastné

Na vodovody a kanalizáciu treba u nás takmer 9 mld. Sk

OSN vyhlásila vodu za jednu zo štyroch strategických surovín prvého storočia tretieho milénia. Súčasný stav vodného hospodárstva na Slovensku má, žiaľ, stagnujúcu a v niektorých odboroch priam upadajúcu tendenciu, aj keď toto odvetvie zatiaľ s vypätím všetkých síl plní svoje spoločenské poslanie. Prechod z centralizovane riadeného hospodárstva na trhovú ekonomiku priniesol so sebou všeobecný nedostatok prevádzkových a kapitálových finančných zdrojov na všetko, čo je štátne. Spôsobil tiež výrazný nárast cien všetkých vstupov, platobnú nedisciplinovanosť v obchodných stykoch, nedodržiavanie zákonov vrátane environmentálnej zákonnosti, ako aj nesystémové prístupy v regulačných aj v deregulačných opatreniach štátu. Nepriaznivý stav v našom vodárenstve ovplyvnila aj extrémnosť počasia v posledných rokoch, prejavujúca sa tak povodňami, ako aj suchom.

Úsilie vstúpiť do Európskej únie a z toho vyplývajúca povinnosť plniť príslušné smernice v oblasti hospodárenia s vodou viedli k nevyhnutnosti aktualizovať Koncepciu vodohospodárskej politiky SR do roku 2005. Cieľom je spomaliť či zastaviť ďalší úpadok vodného hospodárstva ako celku a pripraviť legislatívne, organizačné a ekonomické podmienky na jeho rozvoj v období po roku 2005. Zdanlivo nevysoký cieľ vodohospodárskej politiky je napriek tomu náročný na finančné prostriedky. Celkový počet obyvateľov zásobovaných pitnou vodou z verejných vodovodov vzrástol v roku 2000 oproti predchádzajúcemu na 82,9 % z celkového počtu obyvateľov Slovenska. Prírastok zásobovaných obyvateľov v roku 2000 predstavoval iba 0,3 %, čo znamená postupné znižovanie prírastku oproti predchádzajúcim rokom. Úroveň rozvoja verejných vodovodov je regionálne výrazne nerovnomerná. Najvyšší podiel zásobovaných obyvateľov je v Bratislavskom kraji, vyšší ako celoslovenský priemer je aj v Trenčianskom a v Žilinskom kraji. Za celoslovenským priemerom zaostáva rozvoj verejných vodovodov v Košickom a v Prešovskom kraji. Oveľa diferencovanejší stav v zásobovaní pitnou vodou je z hľadiska jednotlivých okresov, kde sa podiel zásobovaných obyvateľov pohybuje približne od 50 % v okrese Vranov nad Topľou, Sabinov, Bytča a Košice-okolie až po hranicu nasýtenia v Bratislave, Prievidzi, Martine, Banskej Bystrici, Partizánskom a Košice-mesto.

Celková potreba na rok 2001 pre oblasť vodovodov a kanalizácií predstavuje sumu 8,843 mld. Sk. Tento objem zahŕňa rozhodujúce rozvojové dlhodobo rozostavané stavby vodovodov a kanalizácií a novozačínajúce stavby navrhnuté v Rezortnom rozvojovom programe priorít verejných prác na roky 2001 - 2003. V rámci kapitálových výdavkov štátneho rozpočtu na rok 2001 ministerstvo financií schválilo pre vodné hospodárstvo na systémové a individuálne dotácie 800 mil. Sk, z toho pre vodné toky 240 mil. Sk a zdravotno-vodohospodárske stavby 560 mil. Sk. Z toho je 250 mil. Sk účelovo určených na stavbu prívodu vody a vodovodné siete v obciach ochranného pásma Jadrovej elektrárne Mochovce.

Rozpočtovaná výška 560 mil. Sk pre podniky vodární a kanalizácií je absolútne nepostačujúca na rozvoj úrovne SR v zásobovaní obyvateľov pitnou vodou, odvádzaní a čistení odpadových vôd. Ak súčasný trend financovania bude pokračovať naďalej, hrozí vodnému hospodárstvu kolaps vzhľadom na opotrebovanosť sietí strojov a technologických zariadení. Rovnako zložité je zabezpečiť kvalitnú pitnú vodu bez potrebných finančných prostriedkov, a to aj v prípade odovzdania majetku podnikov vodární a kanalizácií do vlastníctva obcí v rámci pripravovaného transformačného procesu. Výstavbou verejných vodovodov vzrástol počet technických zariadení a objektov. Celková dĺžka vodovodného potrubia na Slovensku vzrástla vlani oproti roku 1999 o 322 km na celkových 23 260 km. Dĺžka vodovodných prípojok vzrástla v roku 2000 o 211 km na 5461 km. V zariadeniach podnikov vodární a kanalizácií v roku 2000 vyrobili 391,7 milióna kubíkov pitnej vody, čo znamená pokles oproti roku 1999 o 10,8 milióna kubíkov.. Dodávka vody v domácnostiach sa znižuje napriek tomu, že počet zásobovaných obyvateľov sa zvýšil. To znamená, že aj v roku 2000 sa znížila špecifická spotreba pitnej vody, a to až na 123,5 litra ročne na jedného obyvateľa.

Žijeme vo svete, ktorý o vodu zápasí. Predpokladá sa, že tri miliardy ľudí, ktorí sa majú narodiť v tomto polstoročí, budú žiť v krajinách s nedostatkom vody. Celá táto populácia je vystavená aj „hydrologickej chudobe”, akejsi lokálnej forme chudoby, z ktorej sa ťažko uniká. Na európskom kontinente sú takéto problémy zatiaľ, našťastie, skôr výnimočné, aj keď v našich klimatických podmienkach by sme uvítali najmä rovnomernejšie rozloženie zrážok počas roka.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť. V priebehu dňa na väčšine územia prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 25, na juhu miestami okolo 27 stupňov. Slabý, cez deň juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. V piatok bude veľká, od západu cez deň zmenšená oblačnosť. Početné prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. V sobotu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota 21 až 25 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.15 a zapadne o 20.41 hod.

Amsterdamdážď16
Atényjasno33
Belehradjasno31
Berlínpolooblačno24
Bratislavaprehánky25
Bruseldážď16
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťjasno30
Frankfurtdážď18
Helsinkidážď20
Istanbuljasno32
Kodaňoblačno22
Kyjevpolooblačno24
Lisabonjasno19
Londýndážď14
Madridjasno24
Moskvajasno26
Oslodážď15
Paríždážď17
Prahapolooblačno21
Rímpolooblačno30
Sofiajasno25
Štokholmdážď18
Varšavapolooblačno22
Viedeňprehánky24
Záhrebdážď24
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.