Hospodársky denník
USD49,571 Sk
EUR42,539 Sk
CHF28,243 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  19.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Slovo lídrov

Ďalším z päťdesiatich oslovených hospodárskych lídrov, ktorý odpovedá na otázky šéfredaktora Hd, je Pavol Konštiak, generálny riaditeľ s. r. o. KON-RAD.

Ako vnímate podmienky pre vašu činnosť? Čo a prečo je v tomto smere zrelé na zmenu, resp. zlepšenie?

- Podnikateľské prostredie je determinované právnym systémom, politikou a komplexom všetkých objektívnych aj subjektívnych vplyvov. Preto nemožno hovoriť, že samotné dodržiavanie zákonnosti vytvára pre podnikateľa dobré podnikateľské prostredie. Na jednej strane ide o kvalitu zákonov a noriem, na druhej strane dôvody prijímania týchto noriem pre užšiu alebo širšiu skupinu ľudí. Z mojej obchodnej brandže spomeniem ako nekvalitný úradnícky pamflet tzv. dovozné depozity alebo v súčasnosti oneskorene prijatú zlátaninu o vracaní DPH zahraničným fyzickým subjektom. Čo sa týka úzkej skupiny ľudí alebo záujmov uvediem dva príklady. Je to novelizácia zákona č. 310/1999 Z. z. o regulácii „divokých búrz“ (ako je Vajnorské letisko, dostihová dráha v Petržalke), kde sa štát cez ministerstvo hospodárstva pokúsil vniesť poriadok do nekontrolovaného (do dnešného dňa) predaja rôzneho, hlavne pašovaného tovaru a tovaru bez nadobúdacích dokladov. Poslanci najprv novelu schválili na jeseň roku 1999 a následne, keď sa primátori na čele s Vladimírom Bajanom prebudili, lebo zistili, že im nebudú plynúť do pokladníc poplatky za tieto burzy, tí istí novelu zákona ďalšou novelou zrušili. Ešte vypuklejšie je posledné oklamanie národa prijatím zákona o zrušení dedičskej dane. Všetci to s nadšením (okrem ministerstva financií) prijali. Avšak pre koho bol prijatý tento zákon? Opäť pre úzku skupinu bohatých, ktorí sa k majetku rôznym spôsobom dostali za posledných desať rokov. Ak by zákonodarcovia v parlamente obhajovali záujmy širokej verejnosti na jednej strane a štátnej pokladnice na druhej, zrušenie platenia dane by bolo do výšky majetku, povedzme 5 - 10 mil. Sk, čím by 99 % voličov túto daň neplatilo, ale to 1 % bohatých by daň platiť muselo. Podnikanie sa nedá odtrhnúť od metód riadenia a financovania štátu a od samotnej podnikateľskej činnosti štátu. Ako príklad uvediem financovanie štátu cez DPH. Vo firme, ktorú riadim, úverujem štát ustavične 35 mil. Sk, za ktoré mi štát nič neplatí. Dokedy táto anomália financovania štátu potrvá? Pritom sa musíme pozerať ako štátni úradníci v bankách rozdali 140 mld. Sk a ďalší v štátnych podnikoch bačujú od piatich k štyrom, rozdávajúc naše peniaze cez rôzne reklamné aktivity materským stranám plus sebe samým. Ak by manažéri riadili svoje firmy tak, ako je riadený štát, z ekonomickej stránky by už podnikanie dávno neexistovalo.

AZZZ SR, SOPK a ZPZ SR dospeli k názoru, že by bolo prospešné každoročne aktualizovať rozvojovú stratégiu hospodárstva. Čo považujete zo svojej sféry pôsobenia – brandže za najaktuálnejšie?

- Odpoveď na túto otázku dáva moje konštatovanie v prvej časti. Doteraz vždy pre nový pohľad novej vlády nebola prijatá jasná a ucelená koncepcia makroekonomického smerovania nášho hospodárstva so stanovenými cieľovými riešeniami a prostriedkami na ich dosiahnutie. Parciálne riešenia len plátajú diery vzniknuté rôznorodosťou cieľov. Pýšime sa, že sme múdry národ, ale za posledných desať rokov ani jedna koncepcia rozvoja neprežila viac vlád, pričom existujú inštitúcie (nie lacné), ktoré sa s tým stále zaoberajú. Stratégia rozvoja by mala byť dogmou s horizontom 10 až 20 rokov a každá koalícia i opozícia by ju mala chápať ako písmo sväté. Žiaľ, u nás sa vždy prispôsobujeme aktuálnym požiadavkám úzkych skupín ľudí a všetko je možné zmeniť. Napríklad o genereloch rozvoja miest a obcí sa hovorilo, že sú robené s výhľadom na 15 až 20 rokov. Ak by to bola pravda, nestáli by v Petržalke na území neurčenom pre obchodné centrá dva hypermarkety a jeden supermarket. Vítam rozhodnutie AZZZ SR, SOPK a ZPZ SR o každoročnom aktualizovaní rozvojovej stratégie hospodárstva, avšak najprv musí prebehnúť celonárodná diskusia stratégie ako takej, do ktorej by mali byť zapojené všetky mozgové kapacity v našej krajine.

Počasie

Dnes bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť. V priebehu dňa na väčšine územia prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 25, na juhu miestami okolo 27 stupňov. Slabý, cez deň juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. V piatok bude veľká, od západu cez deň zmenšená oblačnosť. Početné prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. V sobotu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota 21 až 25 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.15 a zapadne o 20.41 hod.

Amsterdamdážď16
Atényjasno33
Belehradjasno31
Berlínpolooblačno24
Bratislavaprehánky25
Bruseldážď16
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťjasno30
Frankfurtdážď18
Helsinkidážď20
Istanbuljasno32
Kodaňoblačno22
Kyjevpolooblačno24
Lisabonjasno19
Londýndážď14
Madridjasno24
Moskvajasno26
Oslodážď15
Paríždážď17
Prahapolooblačno21
Rímpolooblačno30
Sofiajasno25
Štokholmdážď18
Varšavapolooblačno22
Viedeňprehánky24
Záhrebdážď24
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.