Hospodársky denník
USD49,75 Sk
EUR42,161 Sk
CHF27,705 Sk
CZK1,248 Sk
  Pondelok  2.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Irak vyhnal cenu ropy vyššie

Koniec týždňa znamenal pre futuritné kontrakty na ropu na newyorskej burze NYMEX nárast ceny. Hlavnou udalosťou dňa bolo v piatok vyhlásenie Bagdadu, ktorý aj naďalej bude pokračovať vo svojom vzdore. Predstavitelia USA a Veľkej Británie aj naďalej zotrvávajú na svojich pozíciách prísneho dohľadu nad irackou ropou. Irak začiatkom minulého mesiaca prerušil dodávky surovej ropy na svetové trhy, keď nechcel prijať podmienky bezpečnostnej rady OSN. Vývoz tejto blízkovýchodnej krajiny tvorí 5 % celkovej spotreby ropy na svetových trhoch. Cena tejto strategickej komodity však aj napriek tomu v posledných dňoch klesala. Oporu obchodníci našli najprv u predstaviteľov OPEC. Tí ubezpečili spotrebiteľov, že v prípade nárastu svetového dopytu sú pripravení zvýšiť ťažobné kvóty a tak nahradiť iracké dodávky. Koncom minulého mesiaca sa však začalo vo vzťahoch medzi svetovým spoločenstvom a Irakom blýskať na lepšie časy. Zdalo sa, že Irak začiatkom tohto mesiaca začne opäť vyvážať ropu. Členovia OPEC dokonca odstúpili od svojich skorších vyhlásení a znovu sa predpokladalo, že na najbližšom stretnutí tento týždeň vo Viedni nezvýšia kvóty. Cena ropy v posledných troch dňoch za sebou stratila viac ako 1,50 USD. Cena najbližšieho augustového derivátu na ropu poskočila v piatok o 74 USc na 26,30 USD za jeden barel, keď v predchádzajúcej seanse dosiahla 14- mesačné minimá. Cena ropy je oproti rovnakému obdobiu minulého roka takmer o 1 USD nižšia.

Minimá benzínu

Benzínový derivát s termínom dodania júl 2001 skončil v piatok na 17-mesačných minimách, keď obchodníci začali uzatvárať svoje pozície a vyberať zisky. Koncom týždňa kótovali tieto futurity na 71,50 USc za galón, čo predstavuje prepad o 0,32 USc. Nový augustový kontrakt naopak poskočil až o 2,13 USc na rovných 74 USD. Nárast o 1,56 zaznamenal na konci svojej životnosti futuritný kontrakt na vykurovací olej. Ten v piatok finišoval na 71,50 USc.

Koniec týždňa a mesiaca ukončili kontrakty na meď na newyorskej burze COMEX nižšie. Podľa analytikov na trh vstúpili špekulanti po tom, keď sa objavili informácie o vysokých zásobách tohto kovu v americkom hospodárstve. Tieto správy poslali septembrový futures nižšie o 0,35 USc na 71,35 USc za jednu libru. Júlový kontrakt skončil rovnako oslabený o 0,35 USc na 70,45 Usc za libru. Podporná úroveň pre júlový kontrakt sa podľa analytikov nachádza na hodnote 69,5 USc za libru.

Zlato stúpa

Po dvoch stratových seansách zlato opäť našlo oporu na trhu a v piatok sa vybralo na cestu smerom hore. Po tom, čo tento kov testoval hranicu 268 USD, sa v súčasnosti nachádza nad hodnotou 270 USd. Analytici hodnotia tento stav ako veľmi dobrú východiskovú polohu pre ďalší nárast ceny tejto komodity. Predpokladá sa, že v najbližších dňoch sa bude cena žltého kovu pohybovať v rozpätí 298 - 275 USD za jednu uncu. Augustový futuritný kontrakt vzrástol o 1,30 USD na 271,30 USD, keď v priebehu seansy dosiahol hodnotu 272,7 USD za jednu uncu. Vo štvrtok cena tohto kontraktu dosahovala 16 -dňové minimá (268,4), keď FED skrátil úrokové sadzby o menej ako trh čakal. Spotová cena zlata bola v piatok 270,9 USD za uncu.

(M. Laznia/ REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.