Hospodársky denník
USD49,75 Sk
EUR42,161 Sk
CHF27,705 Sk
CZK1,248 Sk
  Pondelok  2.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













EÚ už pod taktovkou Belgicka

Obyvatelia však o predsedníctve v EÚ nevedia

Brusel (TASR/sb) - Belgicko včera prevzalo predsednícku štafetu v EÚ od Švédska, takmer 40 percent jeho obyvateľov však o tom podľa ankety denníka La Libre Belgique nevie. Spomedzi priorít, ktoré na najbližších šesť mesiacov zvolila belgická vláda, považujú obyvatelia Belgicka za najmenej dôležité rozšírenie EÚ o nové krajiny. Denník predložil 2000 respondentom zoznam šiestich priorít z programu belgického predsedníctva. Rozšírenie sa umiestnilo beznádejne na poslednom mieste, keď ho za dôležité označilo iba 13 percent opýtaných. Pre ľudí sú dôležitejšie problémy, ktoré sa ich priamo týkajú: zlepšenie kvality zamestnania (58 percent), harmonizácia daní (38), spoločná azylová a imigračná politika (38).

Za studenú sprchu pre belgickú vládu však denník označuje skutočnosť, že až 39 percent opýtaných nevedelo, že Belgicko preberá 1. júla predsedníctvo v EÚ. Jeho pracovný program sa začne dnes inauguračným stretnutím belgickej vlády a EK. Diskusia o budúcnosti Európy, rozšírenie, príprava na spoločnú menu euro od 1. januára 2002 a o vytvorení priamej európskej dane, ktorá by zabezpečila financovanie fungovania EÚ, ďalej zlepšenie kvality života a práce, zabezpečenie udržateľného rozvoja či azylová a imigračná politika, to sú niektoré zo 16 priorít belgického predsedníctva v EÚ. Hoci široká belgická vládna koalícia (práve programové rozdiely medzi liberálmi, socialistami a zelenými vyústili do stanovenia až 16 priorít) pripisuje všetkým cieľom rovnakú váhu, predsa len ako tri najdôležitejšie sa javia rozšírenie, budúcnosť Európy a príprava na zavedenie eura.

V prípade rozšírenia je Belgicko odhodlané dodržať „cestovnú mapu“ prístupových rokovaní, aby sa podarilo naplniť časový harmonogram z Göteborgu - ukončiť rokovania s najlepšími do konca budúceho roku s cieľom, aby sa tieto krajiny zúčastnili na voľbách do EP v roku 2004 a poctivo uplatňovať zásadu diferenciácie a hodnotenia kandidátov podľa výsledkov.

Belgický premiér Guy Verhofstadt považuje za hlavnú úlohu dosiahnuť dohodu pätnástky na spoločných rokovacích pozíciách v kapitolách, ktoré na druhý polrok 2001 predpokladá cestovná mapa - hospodárska politika, doprava, energetika, daňová politika, colná únia, prvá časť poľnohospodárstva (fytosanitárna a veterinárna legislatíva), rybolov, spravodlivosť a vnútro a finančná kontrola. Väčšina týchto súborov legislatívy patrí do kategórie tých ťažších, takže časy masového uzatvárania kapitol sa aj pre Slovensko definitívne skončili. Belgicko bolo vždy proti stanovovaniu dátumov ukončenia rokovaní alebo prijatia nových krajín, žiadne konkrétne záväzky v tomto smere nemožno preto z decembrového summitu v Laekene očakávať. Cieľom summitu, ktorý by mal vyústiť do Laekenskej deklarácie, je „preradiť v európskej integrácii na vyššiu rýchlosť“.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.