Hospodársky denník
USD49,75 Sk
EUR42,161 Sk
CHF27,705 Sk
CZK1,248 Sk
  Pondelok  2.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bez peňazí niet spravodlivosti

Verdikt odvolacieho súdu posilnil pozíciu spoločnosti Microsoftu

Po ostro sledovanom rozhodnutí odvolávacieho súdu v procese s Microsoftom sa v Spojených štátoch schyľuje k lobistickému boju najtvrdšieho zrna. Verdikt o anulovaní príkazu nižšej súdnej inštancie rozdeliť Microsoft v každom prípade zlepšuje rokovaciu pozíciu Billa Gatesa v rokovaní s vládou. Avšak druhá časť rozhodnutia, ktorá potvrdzuje, že niektoré aktivity Microsoftu sú v rozpore s pravidlami voľnej súťaže, stále necháva dosť nádeje a možností aj konkurentom, v prvom rade AOL Time Warner. Ako uvádza New York Times, ciele oboch táborov sú jasné. Zatiaľ čo Gates sa bude snažiť urýchlene dohodnúť s vládou, AOL Time Warner a spol. budú lobovať za predĺženie súdneho procesu.

O intenzite boja vari najlepšie hovoria čísla. Keď spor prepukol pred siedmimi rokmi, Microsoft a členovia vyššieho vedenia spoločnosti venovali obom politickým stranám na predvolebnú kampaň len 10-tisíc USD a federálnym kandidátom o trochu viac – 33-tisíc USD. Spoločnosť vtedy platila len jedného lobistu vo Washingtone. Podľa údajov centra pre zodpovednú politiku počas posledného dvojročného volebného cyklu boli politické dotácie Microsoftu 4,6 milióna. Okrem toho v rovnakom období Microsoft investoval okolo 12 mil. USD na politický lobing. Treba povedať, že ani konkurencia nespí. Darcovské príspevky politikom a stranám AOL sa pohybovali okolo dvoch miliónov USD a ďalšie milióny šli na lobing. Počas kampane sa podobne štedro správali aj ďalší menší konkurenti Microsoftu.

Keď si však odmyslíme toľké peniaze, nastoľuje sa otázka, v akom štádiu sa nachádza proces z legislatívneho hľadiska po štvrtkovom rozhodnutí odvolacieho súdu. Právni experti tvrdia, že verdikt načrtol smer, akým by mohlo dôjsť k politickej dohode, avšak upozorňujú, že právne a politické prekážky dohody sú stále veľké, ako dokonca aj názorová priepasť medzi Washingtonom a spoločnosťou. Napríklad predstavitelia vedenia Microsoftu avizovali, že po štvrtkovom rozsudku sa veci výrazne posunuli a už nie sú ochotní pristúpiť na kompromisy, ktoré ponúkali počas vlaňajších neúspešných rokovaní.

Denník NY Times zasa upozorňuje, že situáciu s dohodou komplikuje aj hmlovina, ktorá zahaľuje výber Bushovho človeka pre rokovania s Gatesovým gigantom. Počas jeho predchodcu Billa Clintona boli veci jasné. Joel I. Klein, šéf protimonopolného oddelenia, mal úplnú Clintonovu dôveru a ministerka spravodlivosti Janet Renoová mu, aj preto, v rokovaniach s Microsoftom nechávala voľnú ruku. Súčasný šéf protimonopolného oddelenia Charles A. James je vo funkcii zopár týždňov a nemal šancu nadviazať takýto dôverný vzťah s prezidentom Bushom či ministrom spravodlivosti Johnom Ashcroftom, tvrdí NY Times. Inými slovami, verdikt odvolacieho súdu je jeho skúškou ohňom. A nátlaky na neho alebo hocikoho iného, kto dostane na starosť prípad Microsoft, budú nezanedbateľné. Čísla sú neúprosné.

Rastislav Boldocký

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.